Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

09 Mayıs 2018 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

 

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Burdur Belediyesi Kadınlar Korosu, Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Çoksesli Korolar Festivalinde ödül adı.

6. Sansev İstanbul Uluslararası Çoksesli Korolar Festivali Maltepe Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlendi. Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen festivale 21 ilden 104 koro katıldı. Festival, Maltepe Belediyesi Çocuk Korosu’nun sahne almasıyla başladı. Ardından 13 yıl önce kurulan ve 2016 yılında Sansev’de şarkı yorumlama kategorisinde başarı ödülünü alan “Yeni Nesil Korosu” sahne aldı. Fransızca, Arapça ve Hintçe dillerinde şarkılar söyleyen koro, onur bestecisi Saip Egüz’ün bestelediği ‘Keklik’ şarkısının seslendirilmesinin ardından, büyük alkış topladı. Festivalde aralarında Burdur Belediyesi Kadınlar Korosunun da bulunduğu 104 koro şarkılarını seslendirdi.

Festivalde Burdur Belediyesi Kadınlar Korosu değerlendirme kurulu tarafından Müzikalite, Müzikal Dinamiklerde Başarı ödülüne layık görüldü.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Sokak kedileri hayatımızın rengi. Onlar sokakta, kaldırımlarda, boş arsalarda olmasalar,  yaşamımızda büyük bir eksiklik, yeri doldurulamaz bir boşluk olur.

Sokak kedilerini alelade bir bakışla değil, gözlemci bir çaba ve meraklı bir bakışla izlediniz mi hiç?

Bir kez kedilerin özgüvenleri hep yüksektir. Çok hasta olmadıkça, bir kediyi pasif konumda göremezsiniz. Kediler bütün sesleri, hareketleri algılar, ses ve hareketlerin kendileri için bir tehdit olup olmadığını anlamaya çalışırlar. Sürekli bir arayış içindedirler. Yiyecek ihtiyaçlarını gidermede, beyinlerine yerleştirdikleri güzergahlarda ilerleyip, belirledikleri durakları kontrol ederler.

Gazetemizin bulunduğu binanın arkasında geniş, boş bir alan var. Bu sessiz, sakin, kendileri için tehlike arzetmeyen alanda çok sayıda kedi bir arada yaşıyorlar. Ancak, bu bir arada yaşamak, kedilerin yiyecekleri paylaşmaları anlamına gelmiyor. Haber merkezinin boş arsaya bakan penceresinden, pisi pisi sesleri çıkardığımızda, kediler bize ulaşmak için harekete geçtiler. Öyleki eğer başarabilseler ikirci kata kadar tırmanacaklar. Pisi pisilerden sonra, gazetemize getirilen pişileri parçalayıp onlara attığımızda görünen manzara şu oldu;

Kediler hep birlikte pişi parçasına yöneldiler. Ama içlerinde en güçlü  ve uyanık olan pişi parçasını kapıp uzaklaştı. Sonra pişi parçalarını atmaya devam ettiğimizde, , kediler, aralarında olan hiyerarşiye uygun olarak paylarını kapıp bir kenara çekildiler.

Manzara izlemeye değerdi. Kediler, tam olarak evcilleştirilmeyen tek canlı olarak biliniyor. Kediler bir evde dünyaya gelip, o evde büyüseler de, doğal dürtülerini yitirmeyip, bir böcek, bir fare gördüklerinde, önlerindeki kedi mamasını bırakıp, saldırıya geçiveriyorlar.

Yayınlandığı Kategori Manşet

2018 YILI SU MALZEMELERİ ALIMI İHALESİ

BURDUR BELEDİYESİ PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ

Yayınlandığı Kategori Resmi İlanlar

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin her yıl Gazi Atatürk Stadyumu’nda gerçekleştirdiği mezuniyet töreni, sahanın sentetik çimle kaplanması nedeniyle uygun görülmedi. Yalnızca bu yıl için fakülteler mezuniyet organizasyonlarını kendileri yapacaklar.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin her yıl Gazi Atatürk Stadyumu’nda gerçekleştirdiği mezuniyet töreni, sahanın sentetik çimle kaplanması nedeniyle bu yıl uygun görülmedi. MAKÜ Rektörlüğünden ilçelerdeki fakültelerin mezuniyet törenlerini ilçelerde, şehir merkezindeki fakültelerin ise kendi organizasyonlarıyla mezuniyetlerini yapacakları açıklandı. Edililen bilgiye göre; Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin içinde yapılan yeni stadyum, önümüzdeki yıla tamamlanarak, bundan sonraki mezuniyet törenleri o alanda yapılacak.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörlüğünden yapılan açıklama şu şekilde;

Mezun öğrencilerimizin gurur günü olan Mezuniyet Törenimiz bilindiği gibi her yıl Gazi Atatürk Stadında yapılmakta idi. MAKÜ ailesinin ilçelerdeki birimleri ile birlikte coşkuyla gerçekleştirdikleri bu tören, birlikteliğimizin pekiştirilmesi, mezuniyet sevincinin bir arada kutlanması açısından bizler için de ayrı bir gurur kaynağı olmaktadır.

İlgili kurumlarla yapılan resmi yazışmalar neticesinde, stadın sentetik sahaya dönüştürülmesi nedeniyle tören talebimiz uygun görülmemiştir. İlimizde MAKÜ ailesinin büyüklüğünü karşılayabilecek bir alanın olmaması nedeniyle de mezuniyet törenini, her birimin kendi bulunduğu ilçelerde, merkezdeki birimlerin de Burdur’da yapması bir zorunluluk olarak ortaya çıkmıştır.

Saygıyla duyurulur.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 08 Mayıs 2018 15:35

İzinsiz kazıya suçüstü

Kocapınar Köyü ören Yeri Mevkii l. Derece Sit Alanında, izinsiz kazı yapacakları duyumu alan Burdur il J.K.Iığı ekipleri, AA. ve ö.K. isimli şahısları (1) adet kürek, (1) adet kazma (1) adet manivela ile izinsiz kazı yaptıkları esnada suçüstü yakaladı.

Burdur il J.K.lığınca il Merkez Kocapınar Köyü ören Yeri Mevkiinde icra edilen operasyonda; AA. ve ö.K. isimli şahıslar (1) adet kürek, (1) adet kazma (1) adet manivela ile izinsiz kazı yaptıkları esnada suçüstü yakalandılar.

C.Savcısının talimatı ile ele geçirilen kazı malzemelerine el konuldu.  Yakalanan şüpheli şahıslar, ifadelerinin alınmasına müteakip serbest bırakıldılar.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp’in, yönetim kurulu heyeti ile birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu makamında ziyaret etmesine dair açıklama yapıldı.

Ziyarette, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, yeni dönem çalışmaları için başarılar dileyerek, hayırlı olsun dileklerini iletti. 

Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kahraman Arlı, Yönetim Kurulu Üyeleri Cengiz Gürcan ve Niyazi Boz, Genel Sekreter İmran Önden, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu makamında ziyaret etti. Ziyaret nedeniyle duyduğu memnuniyeti dile getiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, yeni dönem çalışmaları için başarılar dileyerek, hayırlı olsun dileklerini iletti. Burdur için her zaman kapıların açık olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak tüm imkanlarımızla elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız dedi. 

Ziyaret sonrasında değerlendirmelerde bulunan Borsa Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp “STK’lar hizmet yerleri. Bizimde bulunduğumuz bölge tarım ve hayvancılık kenti. Tarım ve hayvancılığın içinden gelen özellikle eğitimli bir insan olarak, üyelerimize daha fazla hizmet edebileceğimiz, halkımıza daha fazla yardımcı olabileceğimizi düşündüğümüz için böyle bir göreve talip olduk. Oda ve borsalarda daha önceden gelen bir geçmişimiz var. 3 yıldır Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesiydim. Bu son dönemde de üyelerimizin teveccühü ile Borsa Başkanı olarak görevimize devam edeceğiz. Tek isteğimiz var. Üyelerimize, memleketimize üretimde katkıda bulunmak, bu konuda üyelerimize hizmette bulunmak. Geçen dönemde ben Ankara delegesiydim. Bu dönemde de aynı görevimiz devam edecek. Şu anki Başkanımız sağ olsun, gecesini gündüzüne katarak çalışıyor. Onun enerjisi ile bizler bugüne kadar bir şeyler yaptık. Aynı şekilde devam edeceğimizi düşünüyorum.” Dedi.

Ziyaret programında, Türkiye ve Burdur ekonomisi, tarım ve hayvancılık sektöründeki sorunlar ve çözüm önerileri ile Burdur Ticaret Borsası’nın projelerine ilişkin karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu, Hisrcıklıoğlu’na Burdur’un yöresel lezzeti olan Ceviz Ezmesi ile Haşhaş Helvası ikram edildi. 

Yayınlandığı Kategori Manşet

TOKİ Yahya Kemal Beyatlı İlkokulu’nda eğitim gören okul öncesi öğrencileri, velileriyle birlikte İstasyon Çay Bahçesi’nde Anneler Günü etkinliği düzenlediler. Etkinlikte, öğrenciler Anneler Günü için hazırlanan pastanın mumlarını Öğretmenleri Emel Karadaban’la üflediler.

TOKİ Yahya Kemal Beyatlı İlkokulu’nda eğitim gören Okul Öncesi Öğretmeni Emel Karadaban’ın öğrencileri, Anneler Günü etkinliğinde buluştular. Velilerin organize ettiği buluşma, İstasyon Çay Bahçesi’nde gerçekleşti. Gün boyunca öğrenciler İstasyon Çay Bahçesi’ndeki oyun gruplarında vakit geçirip doyasıya eğlenirken, veliler de kendi aralarında uzun uzun sohbet edip, bol bol fotoğraf çekilerek etkinliği ölümsüzleştirdiler.

Etkinlik, Anneler Günü pastasının kesilmesiyle sona erdi. Okul Öncesi Öğretmeni Emel Karadaban, hazırlanan pastanın mumlarını öğrencilerine üfletti. Karadaban, düzenledikleri etkinlik için velilere teşekkür etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Merdane Hoca’nın öğrencileri, Türkiye’nin dört bir yanında yapılan şampiyonalarda ilimizi temsil etmeye devam ediyor.

Burdur’da ‘Boksun babası’ olarak bilinen Merdane Bağrıyanık, yıllardan beri birçok boksör yetiştirip, gençlere boksu sevdirmesinin yamnında Milli Antrenör unvanıylada kentimizin gururu. Milli Antrenör Merdane Bağrıyanık’ın öğrencilerinden olan Fatma Deke’de 57 kilogram Nevşehir Türkiye Bayanlar Boks Şampiyonası’nda Türkiye 2.’si oldu. Yine aynı şekilde bayan boksör Fatma Deke Yıldız Bayanlar Boks Şampiyonası’nda ilimizi temsil edecek. 

Sosyal Bilimler Lisesi 9. sınıf öğrencisi Fatma Deke gidecek olduğu Yıldız Bayanlar Boks Şampiyonası için oldukça iddialı. Bayan boksör Fatma Deke antrenörler nezaretinde antrenmanlarına aynı hızla devam ediyor. Yıldız Bayanlar Boks Şampiyonasına hazırlanan Burdur Çallıca Spor Kulübü Sporcusu Fatma Deke, Milli Antrenör Merdane Bağrıyanık ve Bucak’ta görevli Antrenör Ulus Kaya’yla birlikte Şampiyona için oldukça eminler. 

Milli Antrenör Merdane Bağrıyanık; “Yıldız Bayanlar Boks Şampiyonası için oldukça iddialayız. Zorlukların üstesinden gelerek bu yılda Türkiye şampiyonlar çıkaracağım.” Dedi. 

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Dr. Süleyman Faki, çalışmalarını hızla sürdürüyor. Faki, “Kendim için değil, kutlu davam için, partim için çalışıyorum” diyerek, aday olamaması halinde de Ak Parti İktidarı ve Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı için çalışmalarına devam edeceğini vurguluyor.

Ak Parti’nin önceki dönem il başkanı, Burdur Gölü’ne Hayat Verelim Derneğinin Başkanı Dr. Süleyman Faki, Ak Parti’den Milletvekili adaylığı için başvuran isimlerinden birisi. Partilileri onu sakin ve yapıcı kişiliğiyle biliyor. Kendisi de bir karıncayı bile incitmekten korktuğunu vurguluyor. Diş Hekimliği yaparak geçimini sürdüren Faki, aynı zamanda da bir hukukçu. Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmaya hazırlanıyor.

Ak Parti’ye Milletvekiliği adaylığı için başvurduktan hemen sonra sahaya inip çalışmalarına başlayan Süleyman Faki, ilçe ilçe, köy köy gezmeye başladı. Kendisine destek veren eşi Hamdiye Faki başta olmak üzere ailesi ve partilileriyle çeşitli ziyaretlerde bulunan Faki, “Ben partime, davama ve ülkeme hizmet için çalışıyorum. Birbirinden kıymetli 27 aday adayı arkadaşımız var. Aday olamayabilirim fakat bu kutlu davaya hizmet etmezsem, ülkem için çalışmaya, üretmeye devam etmezsem kendimi sorumlu hissederim, mutsuz olurum.” dedi.

15 Yıldır olduğu gibi vatandaşların Ak Parti’ye olan destekleri ve sevgisinde hiçbir eksilme olmadan artışın sürdüğünü söyleyen Faki, “Yıllardır partime bir nefer gibi hizmet ediyorum. Yönetim kurulu üyeliği de yaptım il başkanlığı da. Her dönem partim için köy köy gezerek çalıştım. Burdur’da gitmediğim köy, basmadığım toprak yok gibidir. Gecemizi gündüzümüze kattık, yeri geldi ailemize hasret kaldık ama yılmadık yorulmadık çalıştık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, ülkemizin bekası için önemli adımlar atan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yle önemli bir karar alarak, 24 Haziran 2018’de seçimlerin yapılacağını açıkladı. Bu açıklama yalnızca seçim duyurusu değil, bizlere dava insanlarına bir çağrıydı. Biz de bu çağrıyla üzerimize düşen sorumluluğun farkında olarak kolları sıvayıp yeniden çalışmaya başladık. Bu süre içerisinde de milletvekili aday adayı olmaya karar verdim. Milletvekili adayı olurum olamam, seçilirim seçilmem. Bunların yalnızca benim ülkeme ve partime olan hizmetimin yerini değiştirir. Milletvekili seçilirsem, Milletvekili Süleyman Faki olarak, seçilemezsen Ak Parti’ye gönül vermiş, Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a inanmış bir dava insanı olarak çalışmaya devam ederim.” dedi.

24 Haziran 2018’de yapılacak genel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçileceğini hatırlatan Süleyman Faki, “16 Nisan’da yapılan referandumda halkımız yeni hükümet sistemine destek verirken, ben il başkanlığı görevini yürütüyordum. O dönemde de köy köy kapı kapı gezip yeni sistemi halkımıza anlattık ve destek istedik. Yeni sistemi en iyi bilenlerdenim ve yine vatandaşlarımıza, hemşehrilerimize hem kutlu davamızı, hem de yeni sistemi anlatıyorum.” deyip, adaylık sürecinin tamamlanmasının ardından, kendisi yada başka bir partilisinin aday olması halinde çalışmalara partisiyle birlikte katılacağını belirtti.

Bahtiyar Turan

Yayınlandığı Kategori Manşet
Page 1 of 2