Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

İl Sağlık Müdürlüğü Özeren Otel’de, ‘Sağlıkta yeni dönem ve ildeki sağlık hizmetleri’ konulu kahvaltılı toplantı düzenledi. İl Sağlık Müdürü Reha Sermed Aygören, etkinlikte, sağlıkta değişim programında gelinen noktayı, 2017 yılında yapılan atılımları ve beklentileri, elde edilen verileri katılımcılarla paylaştı. Sağlık Müdürü Aygören, Burdur’un sağlıkta modern, örnek bir haline gelmeye başladığını, 1. basamak sağlık hizmetlerinde ve acil sağlık hizmetlerinde oldukça iyi noktada olunduğunu, 2. basamak sağlık hizmetlerinde fiziki mekanların yeterliliği ve teknik donanmasından belirli hastanelerde belli standartları yakalandığının bilgisini verdi. 3. basamak sağlık hizmetlerinin de alt yapısı oluşturulup bu konuda ilgili adımların atıldığı bilgisi aktarıldı.

İl Sağlık Müdürü Reha Sermed Aygören toplantıda, sağlıkta değişim programlarında gelinen noktaları ve 2017 yılında yapılan atılımları, beklentileri katılımcılara aktararak;

“ Bu etkinlikle hem bir birliktelik sağlamayı hem  sağlıkta değişim programında geldiğimiz noktaları hem de son 2017 yılında gerçekleştirilen atılımları ve beklentileri, elde ettiğimiz verileri sizlerle paylaşma fırsatı bulduk bu vesileyle. Hepiniz hoş geldiniz.  Sunumumuz bütün verilerimizi özetleyen bir sunum. Bunu izleyerekte sizlerden gelecek soruları, paylaşımları alacağız. Karşılıklı etkileşim içerisinde toplantımızı sonlandıracağız. Burdur sağlıkta modern, örnek bir il haline gelmeye başladı. Burada bizim 1. basamak sağlık hizmetleri ve acil sağlık hizmetlerinde oldukça iyi bir noktada olduğumuzu, Türkiye ortalamasının üzerinde standartlara sahip olduğumuzu çok rahatlıkla söyleyebiliriz. 2. basamak sağlık hizmetlerinde de fiziki mekanların yeterliliği ve teknik donanmasından belli hastanelerimizde Gölhisar gibi, Bucak gibi belli standartları, çağın gereğini yakaladığımızı düşünüyorum. Bizim ildeki amiral gemimiz 2. basamak sağlık hizmetlerinde Burdur Devlet Hastanesi’dir. Hekim kadrosu ve teknik donanımı yeterli bir hastanedir.

Burada en Büyük sıkıntı Burdur Devlet Hastanesi’nin fiziki koşulların güncel sağlık ihtiyaçlarını karşılamamasıdır. Önümüzdeki aylarda atılacam adımlarla bu sıkıntının da aşılarak, yeni hastane yapım sürecinin başlayacağını ve önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Burdur Devlet Hastanesi’nin modern bir binaya avuşması ile artık hastamızı Burdur dışına yölendirmeye gerek kalmayacak. 3. basamak sağlık hizmetlerinin alt yapısını oluşturup bu konuda ilgili adımları atmayı planlamaktayız. Çünkü bunu başaramazsak çevre illere bağlı il olmaktan kurtulamayız. Bu açıdan bütün gayretlerimiz devam etmektedir.”dedi ve  bu noktaya gelinmesinde katkıları olan başta Sağlık Bakanlığına, İl İdaresine ve milletvekillerine teşekkür etti. 

İl Sağlık Müdürü Reha Sermed Aygören’in konuşmasının ardından acil sağlık hizmetleri, hastane hizmetleri, halk sağlığı hizmetleri ve yatırımlar konusunda sunum yapıldı. 

Hatice Dursun

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 07 Mayıs 2018 15:41

08 Mayıs 2018 - Salı - Burdur Gazetesi

08 Mayıs 2018 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Burdur Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ilaçlama ekipleri vatandaşların daha rahat bir yaz dönemi geçirmesi için ilaçlama çalışmalarına başladı.

Burdur Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından mahallerde ve Burdur Gölü çevresinde sivrisineklerin üreme alanlarında ilaçlama çalışmalarının başladığı açıklandı;

 Erken dönemde yapılan larva mücadelesi son derece önemli olduğunu dile getiren Başkan Ercengiz, ilaçlama ekipleri tarafından 35 mahallede yaz dönemi boyunca çalışmanın devam edeceğini bildirdi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 07 Mayıs 2018 15:40

AGF Yönetiminden Hatay çıkarması

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mevlüt Yeni ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, Hatay Gazeteciler Cemiyetinin Tarihi Antakya Evini restore ederek şehre kazandırdığı Basın Müzesi ve Hizmet Binasını ziyaret ettiler.

Akdeniz Gazeteciler Federasyonunun Mayıs ayı toplantısı için Kahramanmaraş’ta buluşan Başkan Mevlüt Yeni ile beraberindeki yönetim kurulu üyeleri Adnan Taraşlı, Ahmet Yetişen, Ali Cinargir, Nazmi Pınar, Şevket Karahan, Ahmet Yenigün ve Arslan Devaboynu, Hatay’da açılışı yapılan Basın Müzesi ve Gazeteciler Cemiyeti Hizmet Binasını ziyaret ettiler.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen’in öncülüğünde, Milli Emlak’a ait Tarihi Antakya Evinin restore edilerek hem Hatay Basınının hem de Hataylıların hizmtine açılan Basın Müzesi ve Hizmet Binasını ziyaret eden AGF Başkanı Mevlüt Yeni, Yetişen’e tebriklerini iletti. Ortaya konulan eserin, tarihi ve kültürel amaçlara hizmet ederken, basın içinde buluşma noktası olduğunu vurgulayan Yeni, Hatay’a gelen herkesi Gazeteciler Cemiyetinin Basın Müzesini ziyarete davet etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 07 Mayıs 2018 15:40

Ulupınar-Başmakçı Köyleri’ni dolu vurdu

Ulupınar Başmakçı Köyleri’nde aniden bastıran dolu yağışı korkuttu. Yaklaşık 10 dakika süren yağış, ağaçların çiçeklerini, sebze fidelerini vurdu.

Ulupınar-Başmakçı Köyleri dışında, Kavacık ve çevre köylere de dolu yağdı. Ancak, bu bölgedeki dolu yağışı kısa süreli oldu. Çiçek açmış ağaçlara ve sebze fidelerine fazlaca zarar vermedi.

Hava sıcaklıklarındaki ani düşüş ve beklenmeyen dolu yağışı, küresel ısınmanın giderek daha ağır iklim değişikliklerine, beklenmedik doğa olaylarına yol açabileceği yorumlarına neden oldu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Özel Eğitim İlkokulu ve Ortaokulunun Antalya’da gerçekleştirdiği gezisine sponsorluk yapan Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Nasuh Eroğuz, özel misafirlerini ağırladı. Okul Aile Birliği Başkanı Selcan Tuncel, verdiği destekler için Eroğuz’a teşekkür edip plaket takdim etti.

Burdur Özel Eğitim İlkokulu ve Ortaokulu öğrencilerinin Antalya’da gerçekleştirdiği gezisine, Burdur-Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Nasuh Eroğuz sponsorluk yaptı. Öğrencilerin gezi giderlerini karşılayarak verdiği destek için Eroğuz’a teşekkür eden Okul Aile Birliği Başkanı Selcan Tuncel, katkıları anısına plaket takdim etti.

Desteğin sağlanmasında aracılık eden Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, bölgenin en etkili, üreticinin en örgütlü gücü olan Pancar Kooperatifine ve başkanı Nasuh Eroğuz’a teşekkür edip, “Sosyal bir konu için birlikteyiz.Cemiyet olarak görev yaptığımız süre içerisinde kurumlarla sosyal çalışmaları güçlendirmek istiyoruz. İlimizdeki en eski kurumlardan birisi olan Cumhuriyet İlkokulunun yanında bulunan Burdur Özel Eğitim İlkokulu ve Ortaokulunda öğrenciler, sosyal ve kültürel etkinliklere en çok ihtiyaç duyan kesimden oluşuyor. Bizler okul aile birliği ve okul yönetiminin hazırladığı projelerde, Nasuh Eroğuz gibi destek olanların artmasını istiyoruz. Bu programın yapılmasındaki temel gaye de diğer sivil toplum kuruluşlarının bu tür çalışmaları görmesidir. Bir çiftçi kuruluşunun bile bu etkinliklere destek olması, diğer kuruluşları da etkileyecektir.” dedi.

Burdur-Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Nasuh Eroğuz, “Bu kurumlar yasa ve yönetmelikle çalışıyor. Yönetmeliğimizde olmasa bile bizlere böyle bir onuru gururu yaşattığı için başta cemiyet başkanı olmak üzere okul aile birliğine teşekkür ediyorum. Özel çocuklarımız, bizlerin sorumluluğundadır. Pancar kooperatifi yönetimi ve tüm üretenlerimiz adına teşekkür ediyorum. Biz her zaman özel çocuklarımızın yanlarında olacağız, ailelerine hep destek olacağız.” diyerek, desteklerini her zaman sürdüreceğinin altını çizdi.

Bahtiyar Turan

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 07 Mayıs 2018 15:40

Ekonomi ile geldiler ekonomi ile gidecekler

İYİ Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez, yazılı bir basın açıklaması yaparak “Ekonomiyle geldiler, ekonomiyle gidecekler” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Gazeteciler Cemiyeti, genel kurulu cemiyet binasında düzenlenen toplantıda yapıldı. Genel kurulda, Kürşat Tuncel’in öncülüğünde hazırlanan liste üyelerin tam desteğiyle seçildi. Kürşat Tuncel’in başkanlığındaki listede yönetim kurulu üyeleri Serkan Şimşek, Meral Öztürk, Süleyman Taraşlı, Abdurrahman Kızılkaya, Mesut Madan, Bilal Karasakal, Onur Özkan ve Bahtiyar Turan’dan oluştu. Yedek yönetim listesinde ise Salih Tutum, Harun Sivrikaya, Hayal Girişim, Özgür Doğan, Haluk Sağlam, Murat Korkmaz, Murat Çoban, Faruk Dumlupınar ve Filiz Eryılmaz yer aldı.

Denetim Kurulu, Hasan Türkel’in başkanlığında Halil İbrahim Kara ve Ali Kapan’dan oluşurken, yedek listesinde ise Emel Marangoz, Veli Can Demirtaş ve Şadiye Ünal yer aldı. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Delegeliğine ise Ercan Taraşlı, Adnan Taraşlı, Celal Öztaş ve Kürşat Tuncel seçildi. Onur kurulunda da Mehmet Cadıl, Fethi Şimşek ve Mustafa Tulum yer aldı.

Genel kurulda güzel tazeleyerek listesiyle birlikte yeniden seçilen Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, 2 yıllık faaliyetleri anlattığı konuşmasında, “Öncelikle şu an itibariyle 2017 sonuyla 72 üyeli ilimizdeki basın mensuplarının örgütlü gücüyüz. 2016 Mayıs’ın da siz üyelerimizn desteğiyle iş başına gelmiştik. Dernekler yasası özellikle bu günümüzde gelişen güncel gelişmelerden sonra biraz daha işleri sıkı tutuyorlar. 2 yıl içerisinde bu mayıs ayının sonuna kadar  genel kurul yapılmasını istediler. Bizde bunun üzerine hem Ramazan öncesinde de sizlerle bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapmak istedik. Zor bir dönemde göreve geldik. Ama siz değerli üyelerimizin desteğiyle 2 yılda hiç olmazsa bir şeyleri kıpırttattığımızı düşünüyoruz. Burdur  Gazeteciler Cemiyeti 2 yıllık süreyi kullanan ender cemiyetlerden birisi. Biz inceleme yaptık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı kuruluşlar 4 yıl görev yapabiliyorlar. Ama bizim bulunduğumuz dernekler yasasında ise 3 yıl. Hatta Dernekler Müdürlüğü bizi uyarıyor. 2 yılın kısa olduğunu, sık sık genel kurul yapmanında zor olduğunu söylüyorlar. Bir önceki genel kurulda da düşünmüştük bunu. Ama o zaman da kendimiz istiyoruz gibi olmasın diye 3 yılı sunmamıştık. Şimdi bu tüzük değişikliğini bu seferde düşünmüyoruz. Bu genel kurulu rutin, prosedürü yerine getirebilirsek aslında biz kendi alanımızda yönetim listesiyle çıktığımız için 4 yıla çıkarmış gibi oluyoruz. Eğer sizde genel kurul üyelerimizde onay verirseniz. Dernekler Müdürlüğü bizim mesleki anlamdaki tüzüğümüzün düzgün ve güzel olduğunu söylüyor. 

Burdur’daki gazetecilerin bana göre en büyük problemi bir araya gelememek, birbirimizi sevememek. 65 üyeyle teslim aldık biz bu genel kurulu. 2 tane vefat eden üyemiz var. Yeni Gün gazetesine yıllarca hizmet etmiş Muharrem Tuncel’i ve Durmuş Öcal’ıda rahmetle anıyorum. 11 tane üyelik çıkarma var. Bu kararı alırkende özellikle gazetecilikle ilişkisi kalmayan, prensip kararı aldık. Bu dönemde aldığımız 11 arkadaşımız var. 11’ide bu mesleğin içinde. Gazetecilik yapanlar.  Bildiğiniz gibi cemiyetimizin 2-3 yıldır kıpırdanmasında Basın İlan Kurumu’ndan aldığımız yıllık ortalama  7-8 bin liranın bir katkısı var. Onu almaya devam edebilmemiz için sarı basın kartı olanları otomatikman cemiyet üyeside olması gerekiyor. 

Şuan ki 72 kişilik yapımız şimdiye kadar gördüğüm cemiyet tarihindeki en sağlıklı yapı.  35 tane arkadaşımız sarı basın kartlı. 7 tanesi sarı basın kartı beklemede. Zaten 42 tanesi gazeteciliğini belgelemiş durumda. 

Aslında burada hiç kimsenin birbiriyle bir problemi yok. Ama Burdur’da belki mesleğin doğasında olan kişisel, rekabetler, çekişmeler bir araya gelmemizi engelliyor ama aslında engellememeli. Aslında ortak paydamız bu meslek. Bu çekişmeleri bir kenara bırakıp, cemiyet için herkesin elini  taşın altına koyması lazım.” deyip, önümüzdeki dönem yapılması planlanan bazı çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Basının kaybettiği isimler anıldı

Genel Kurula Divan Başkanlığı yapan Burdur Gazeteciler Cemiyetinin Onursal Başkanı Ercan Taraşlı, konuşmasına, Burdur Basınının kaybettiği önemli isimleri anarak başladı. Muharrem Tuncel, Durmuş Öcal, Gülçin İlci, Rahmi Ermiş, Kemal Taraşlı, Ali Rıza Taraşlı gibi isimleri saygıyla andığını belirten Taraşlı, “2 yıl boyunca yeni , genç bir ekiple yönetim kurulu icraatalarını sürdürdü. Bu arada yeni göreve gelecek arkadaşlara başarılar diliyorum. Sivil toplum kuruluşları ve meslek kuruluşları arasında Gazeteciler Cemiyeti’nin mutlaka bir ağırlığı ve etkinliği vardır. Cemiyet toplantılarını geçmişte kendi başkanlığım döneminde zaman zaman böyle bürolarda kendi aramızda yaptık. Ama daha sonra bunun sıkıntılarını gördüm. Genel Kurulları daha bir kapsamlı salonda olursa cemiyetin ağırlığı, sosyal bir gücü olduğu hem kamuya hem halka cemiyetin varlığını biraz daha göstermiş oluruz diye düşünüyorum. 

Ayrıca geçen sene yeni yönetimimiz ilçe gezileri yaptı. Önümüzdeki yıllarda da bu geziler devam edecek. Böylelikle ilçelerle cemiyetin bağı güçlenmiş olur. Hem 10 Ocak hem de 24 Temmuz Çalışan Gazeteciler Günü ve Basında Sansürün Kaldırılışı, Basın Bayramı olarak kutlanıyor. Ben 24 Temmuzların burada daha etkili kutlanması taraftarıyım. Hem üyelerimiz hem de protokol gelsin. Cemiyetin varlığını kamuya göstermemiz cemiyetin etkinliği bakımından daha etkili olur diye düşünüyorum. Bu vesileyle ben tekrar geçmiş dönem yönetim kurulu arkadaşlarımın yaptıkları çalışmalar için teşekkür ediyorum. Ama 15 Temmuz hain darbe girişimi bazı projelere sekte vurdu. Yeni yönetim herhalde ertelenen programları ilavelerle yeniden gündeme taşıyarak yoluna devam edeceklerdir.” dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 07 Mayıs 2018 15:40

Bu yaptığınız yanınıza mı kalacak?

Burdur Belediyesine bağlı Park ve Bahçeler Müdürlüğü çalışanlarının büyük bir emekle, Burdurlular’ın hizmetine sunduğu alanlarda bulunan oyun gruplarıyla oturma alanları, kimliği belirsiz kişilerce tahrip ediliyor. Belediye ise sorumluların bulunması için kolları sıvadı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 07 Mayıs 2018 15:40

Uşağın ağaya verdiği ders

Beyşehir’in köylerinden birinde çok zengin bir ağa varmış. Hem toprakça hem de paraca namlıymış. Mustan Ağa’yı bilmeyen yokmuş. Kaymakamlar, valiler, ağalar misafirliğe gelir, misafiri olurmuş. Mustan Ağa’nın büyükçe bir konağı, konakta işçileri, kahyası, özel aşçısı varmış. Bazende hanımları ile onlara ziyarete gidermiş. İki hanımının emriyle işler yürürmüş. Mustan Ağa’nın saygınlığı tüm resmi dairelerde bilinirmiş. Selam getiren kişinin işi anında görülürmüş. En çok dini bayram sonraları bayramlaşmak için ziyaretçi akınında zorluk çekilirmiş. Geniş tarlaların ekimi ve mahsulün kalkması hayvanlarla ve insan gücüyle olurmuş. Yeteri kadar işçisi ve hayvan sayısına sahipmiş. Arı kovanları, kaymak için mandaları varmış. Evinde yok yokmuş. Mustan ağalık niteliklerini tümüne vakıfmış. Köylü ile arasında herhangi bir problem yaşanmamış. Onların ihtiyacını görürmüş. Bazı yıllar tüm köylüler mahsulün kalkmasında ağaya yardım ederlermiş. 

Mevsim yaz. Konya Valisi Mustan Ağa’yı ziyaret eder. Kişi sayısı önemli değildir. Konakta tüm hazırlıklar yapılır. Kuzular kebap olur. Kovanlar açılır. Taze ballar tepsilere yerleşir. Mustan Ağa’nın evine yoksul, kimsesiz bir uşağı vardır. Genelde her işini o görür. Adı Mahmut’tur. Mahmut tarla işlerini yapar, misafir geldiği zaman yemek taşımada görev alırdı. Gariban, zayıf, her emre tamam diyen biridir. Ambar damında yatar. Gecesi gündüzü yoktur. Gariban olunca herkes onu kullanır. Para almaz. Boğaz dolusuna çalışır. Mahmut valinin ziyafetinde el pençe durur. İstenileni koşarak yerine getirir. Ziyafet boyunca karnı açtır. Masadaki kebabı, pilavı, balı o taşımıştır. Ziyafe biter, masaları toplar. Açım diyemez. Akşamı bekler. Önüne bulgur pilavı ile turşu konur. Ama o kebabın kokusunu hiç unutmaz. Mahmut tüm misafir ağırlamalarında hizmet eden biridir. Hiç bu kadar çeşit görmemiştir.

Mustan Ağa’nın dillere destan doru bir atı vardır.  At yürümez, uçar. Hanımla misafirliğe gidecekleri zaman hanımın atı ayrıdır. Mustan Ağa komşu köydeki düğüne davetlidir. Mahmut atları hazırlamıştır. Ağa konaktan iner. Tüm ekibi toplar. “Elinizi çabuk tutunuz. Kahya iş taksimi yapsın. En kısa zamanda ekimlerin biçim işi tamamlansın.”der.

Kahya iş taksimini yapar. Mahmut’a konağa yakın bir dönümlük arpanın biçmesi görevi verilir. Mahmut sabahleyin ekmeğini alarak tarlaya varır. Torbasını açar. Üç yufka içinde kuru çökelek vardır. Canı sıkılır. Kebap ve ballar aklına gelir. Ahlat ağacının gölgesinde iş hevesi biter. En yakın dostu ahlat ağacıdır. Ona dönerek sorar; “Armut, armut! Bu çökelekle, bu arpa biçilirmiş. Kendine hayali bir ses gelir. “Biçilmez Mahmut biçilmez.” O gün yatar çalışmaz. İkinci gün yine tarlaya gelir. Ekmek çıkını hiç bozulmamıştır. Armut ağacına aynı soruyu sorar. “Armut, armut bu çökelekle, bu arpa biçilir mi?” Hayali ses cevap verir. “Biçilmez Mahmut biçilmez.” Eve döner. 

Akşam Mustan Ağa gelmiştir. Konaktan biçilmeyen tarlayı görür. Kahyayı çağırır. Kahya o tarlanın biçimi için ben Mahmut’u görevlendirdim.  Ağa hayret eder. Hasta olduğunu düşünür. Mahmut hasta değildir. “Bunda bir iş var.”der. Mahmut’tan önce tarlanın bir kenarına saklanır. Mahmut gelir. Çıkını açar. Ekmek ve çökelek vardır. Aynı soruyu sorar. Aynı cevabı alır. Mahmut ağacın gölgesinde uyur. Ağa eve varır. Mahmut’un yarınki torbasına kaymak ve bal koyun.”der. Öyle yaparlar. Ağa Mahmut’tan önce tarladadır. Mahmut çıkını çıkarır. Ekmek, kaymak ve bal vardır. Mahmut “Armut, armut! Bal ve kaymakla bu arpa biçilir mi?”der. Hayali ses “Biçilir Mahmut, biçilir.”der. Bir dönümünü bitirinceye kadar hiç dinlenmez. Ağa çok üzgündür. Buradaki çalışmaları, bu işçiler yapıyor. Ben onların emeğini namım olsun diye başkalarına yediriyorum. Mahmut bana ders verdi. İlk önce onların yemesi gerekirken misafiri onlardan üstün tuttum. İnsanlarda nefis birdir. Kullar arasında ayırım yaptım. Mahmut o günden sonra daha itibarlı biri oldu. En büyük dersi o vermişti.

Yayınlandığı Kategori Köşe Yazıları
Page 1 of 2