Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Perşembe, 17 Mayıs 2018 14:57

18 Mayıs 2018 - Cuma - Burdur Gazetesi

18 Mayıs 2018 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Perşembe, 17 Mayıs 2018 14:57

Yetivesin gali

Köprübaşında toplanıp sohbet edenlerin konuşmalarına kulak veriyorum;

Birisi korku ve kaygılarına dile getirerek soruyor;

Bu adam seçimi kaybetse de iktidarı bırakıp getmez! Geder mi?

Diğeri cevap veriyor;

Geder geder getmeyipte netcek? Demirel, Özal nasıl gettiyse oda getcek. Sırası gelen getmeli demi. Hem yorulduk demeyomu, demir yorgunluğu va demedi mi? Yetivesin gali! Bu gadar zamanda demir olsa yorulur. Hep oy vedik emme, yeter gali! Yetmez mi?

Bu konuşmalar pek çok yerde yapılıyor. Pek çok kişi, daha önce Erdoğan’a oy verse de şimdi oy vermek niyetinde değil! Ama kaygılı! Erdoğan’ın 24 Haziran’da seçimi kaybetsede, ne edip edip iktidarı, sarayı bırakmayacağı kaygısı vatandaşın dilinde!

Hatırlıyorum; Cumhurbaşkanı olduktan bir süre sonra Özal’a ilk darbe kendi partisi Anap’ın yöneticilerinden geldi!

Cumhurbaşkanlığı süresi dolup Çankaya Köşkü’nden ayrıldıktan sonra Demirel’in kapısını çalan olmadı!

Yaşarsak göreceğiz, Demirel ve Özal’ın yaşadıkların Erdoğan’da yaşayacak!

16 yıl iktidarda kalmayı başaran, bütün seçimlerden galip çıkan Erdoğan’ın etrafındakiler, sırf Erdoğana olan hayranlık ve bağlılıklarından dolayı mı onun karşısında saf saf dizilip el pençe divan duruyorlar?

Cevabı belli arı bal alacağı çiçeği bilir!

Peki ya çiçekte bal bitince?

Bu sorunun cevabının bir kısmını, 24 Haziran seçimleri öncesi, kalan kısmını da 24 Haziran seçimleri sonrası alacağız.

Daha önceki seçimler öncesi vatandaşa el altından pompalanan neydi?

Erdoğan giderse faiz, döviz, enflasyon yükselir! Kredi ile ev araba alanlar, banka kredileri ile ticaret yapanlar zora düşer!

Dolar 4 lira 40 kuruşu gördü, seçimlere kadar 5 lirayı geçebileceği söyleniyor. Erdoğan giderse ekonomi çöker yalanları artık sökmez oldu!  Çünkü; Ekonomi Erdoğan başta iken çöktü zaten. O zaman başka bir korku yaratmak lazım;

Erdoğan 24 Haziran Seçimlerini kaybetsede gitmez!

Gider gider tıpış tıpış gider! Yalnız benim merak ettiğim şey, Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybedip giderken, arkasında bıraktığı saraya dönüp dönüp bakacak mı? bakmayacak mı?

Vatandaşın dediği gibi “getmeyipte netcek? Yetivesin gali.

Yayınlandığı Kategori Köşe Yazıları
Perşembe, 17 Mayıs 2018 14:57

Gönül Sofrası’na ilk günden yoğun ilgi

 Burdur Belediyesinin geleneksel hale getirdiği Gönül Sofrası, Ramazan’ın ilk gününde Uzay Çatı altında kuruldu. Birçok Burdurlu’nun katıldığı iftar yemeğinin ardından büyükler Başkan Ercengiz’e taleplerini iletti, çocuklar Hacivat-Karagöz’ü izledi.

 Burdur Belediyesinin her Ramazan’da hayırseverlerin desteğiyle organize edip zengin fakir, genç yaşlı demeden Burdurlular’ı aynı yemekte buluşturan Gönül Sofrasının ilk durağı Uzay Çatı’ydı. Konak ve Özgür Mahalleleri için yapılmasına rağmen şehir merkezinde olduğu için birçok Burdurlu’nun katıldığı iftar yemeğinin ardından Ramazan geleneğini yansıtan çeşitli gösteriler ve ortaoyunlar sahnelendi. Oruçların açılmasının ardından vatandaşlar sorunlarını ve taleplerini tek tek Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e anlatırken, çocuklar da sahnelenen oyunları keyifle izlediler.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, iftar yemeğinde yaptığı konuşmada Ramazan Ayının hayırlara vesile olmasını dileyip, “Mübaret olsun Bizim 5 yıldır gelenek haline getirdiğimiz gönül sofralarına katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Bugün ekmek yetmemiş o yüzden hepinizden özür diliyorum. Bu durum vatandaşlarımızın gönül sofralarımıza verdiği desteğin en büyük göstergesi. Bizim gönül soframızda gönlü zengin olan hiçbir yurttaşımız karnı aç olarak kalkmayacak.” dedi.

Bahtiyar Turan

Yayınlandığı Kategori Manşet

Ramazan’ın ilk gününde şehit aileleri ve gaziler için organize edilen iftar yemeğinde konuşan Vali Vekili Balcıoğlu, “Ramazan’ın bir önceki günü Filistin’de müslüman dostlarımız çok acı olaylarla karşılaşmış olsalarda, hiçbir zaman gelecekten ümidimizi kesmiyoruz.” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Ramazan ayının ilk gününde şehit aileleri ve gazileri MAKÜ Avşar Han’da düzenlenen iftar yemeğinde ağırladı. Yemekte Vali Vekili Ali Nazım Balcıoğlu başta olmak üzere kurum müdürleri şehit ailelerini ve gazileri yalnız bırakmadılar.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Avşarhan’da düzenlenen İftar Programına başta Vali Vekili Ali Nazım Balcıoğlu olmak üzere Garnizon Komutanı Hakan Tutucu, Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Süleyman Arslan, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, Burdur Merkez ve İlçelerinde yaşayan Şehit Aileleri ile Gaziler katıldı. Yapılan iftarın ardından İl Müftüsü Hıdır Bayrak tarafından dua okundu.

Vali Vekili Balcıoğlu iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, “Şehit Ailelerimiz, Gazilerimiz ve Aileleri ile Ramazanın ilk iftarında bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ümit ediyorum ki; Ramazan Ayı bütün İslam Alemine, milletimize ve insanlığa hayırlar getirir. Her ne kadar Ramazan’ın bir önceki günü Filistin’de müslüman dostlarımız çok acı olaylarla karşılaşmış olsalarda, hiçbir zaman gelecekten ümidimizi kesmiyoruz.

Hepimizin bilgidiği üzere, Ortaasya’nın bozkurlarından kopup Anadolu’ya yerleştikten sonra hep bu topraklar kanla sulanmıştır, bu toprakların vatan olması uğruna şehitler vermişiz. O tarihten bu günlere gazilerimiz olmuş. Dünyanın başka bir ucundaki milletlerin de özgürlük ve bağımsızlık içinde yaşaması için de barış gücü olarak gidip şehit ve gazi olarak gelenlerimiz var. Kore’de olduğu gibi Afrin’de de barış için şehit olan askerlerimiz var. Bu vesile ile vatanımız uğruna canlarını veren Şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş Gazilerimizi de rahmetle ve minnetle anıyorum” dedi.

Bahtiyar Turan

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 17 Mayıs 2018 14:57

Başarı engel tanımıyor

Bahçeşehir Koleji “Master6” Projeleri kapsamında ağırladıkları bedensel engelli İbrahim Uysal Bedensel Engelliler Bilek Güreşi’nde Dünya Avrupa birincisi oldu. Bedensel engelli  2010 yılında başladığı sporculuk hayatında, kısa zamanda büyük başarılar elde etti. Bahçeşehir Koleji Beden Eğitimi Öğretmeni Barış Ayaz’ın öğrencisi İbrahim Uysal birçok spor dalında ülkemizi temsil etti ve şampiyonluklar kazandı. İbrahim Uysal  yüzmede de Uluslararası Türkiye birincisi oldu. Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takım Oyuncusu İbrahim Uysal antrenmanlarına ara vermeden çalışmakta. 

Antrenör Barış Ayaz öğrencisi İbrahim Uysal hakkındaki konuşmasında;

“İstanbul’da çalıştığım zamanlarda İbrahim benim öğrencimdi. Çok çalıştı. Azimli bir öğrencimdi. 2010’da tanıştık. İlk başta yüzmeden korkuyordu. Bu korkusunu yendik. Baketbol ve bilek güreşlerinde de şampiyonluklar elde etti. Bu başarılarından dolayı kendini tebrik ediyorum.” Değerlendirmesi yaptı,

Antrenör Barış Ayaz’ın destekleriyle bu başarıları elde ettiğini söyleyen Milli Takım Oyuncusu İbrahim Uysal;

“Aslen Kastamonuluyum. 2015’ten beri bilek güreşiyle uğraşıyorum. 2010’da Barış Hoca’nın yanına gitmiştim ameliyat olduğum süreçte. Havuzdan çok korkuyordum. Barış Hoca’nın güleryüzlülüğüyle, çalışmalarıyla Uluslararası ve Dünya Şampiyonluğunu elde ettim. Hastalığım yürüme bozukluğu. Doğuştan. Anne karnında tansiyon hastalığı nedeniyle oluyor. Yüzde elli görülen bir hastalık. Birçok çeşidi var. Yürüme bozukluğu, kaslarda eklem ağrıları gibi. Benimda yürüme bozukluğu üç yaşından sonra oldu. Spora 2010’ yüzme ve daha sonra basketbola başladım. Tekerlekli sandalyeyi kullandığı için kolları kuvvetlendi. Ondan sonra basketbola başladım. Bedensel Engelliler Milli Takımındayım. Ben sporda madalyalar alıyorsam hepsi Barış Ayaz Hocam’ın sayesindi. Başarılamayacak hiçbir şey yok.” Dedi.

Hatice Dursun  

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 17 Mayıs 2018 14:57

MAKÜ’den hayvan yetiştiricilerine eğitim

MAKÜ Veteriner Fakültesi’nde  Hayvancılık Projesi kapsamında eğitim çalışmalarına devam edilmesine ilişkin açıklama yapıldı;

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi “Bölgesel Kalkınma Amaçlı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” Programı kapsamında Burdur’un sahip olduğu potansiyelleri ile üniversitenin mevcut ve gelecek altyapısının uyumlaştırılarak tarım ve hayvancılıktaki rekabet gücünü artırmak amacıyla Veteriner Fakültesi Hayvancılık Projesi kapsamında eğitim çalışmalarına devam ediyor.

Veteriner Fakültesi alanında uzman akademisyenlerle ilçelerde yaptıkları bilgilendirme çalışmalarında 8 Mayıs 2018’de Kemer’e bağlı Elmacık köyü, Karamanlı’ya bağlı Bademli köyü, Yeşilova’ya bağlı Yarışlı köyü, 9 Mayıs 2018 günü Çeltikçi’ye bağlı Kuzköy köyü, Bucak’a bağlı Karapınar köyü, Ağlasun’a bağlı Mamak köyü, 10 Mayıs 2018 günü Tefenni’ye bağlı Hasanpaşa köyü, Çavdır’a bağlı Küçükalan köyü, Gölhisar’a bağlı Hisarardı köyü, 11 Mayıs 2018 günü de Altınyayla’ya bağlı Kızılkaya köyünde bilgilendirme eğitimlerini verdiler.

Hastalıklarla mücadele, döl verimi, buzağı bakımı ve buzağı ölümleri, hayvan besleme ile meme sağlığı ve sağımı konularında verilen eğitimlerde yetiştiriciler hayvanları ile ilgili sorularını ve sorunlarını da eğitimcilere aktardılar.

Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan ÖNER konu hakkında yaptığı açıklamada; “Bölgesel Kalkınma Amaçlı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” Programı kapsamında yaptığımız çalışmalarla Burdur ve ilçelerinde fark yaratmak ve hayvancılıkta bölgede ve Türkiye’de iyi bir konuma gelebilmek için çalışmalar yürütmekteyiz. Alanlarında uzman kadromuz ile yollara düşüp, yetiştiricimizin ayağına kadar gidip, eğitimlerimizi veriyoruz. Üniversitemizin Hayvancılık Projesi kapsamında yürüttüğümüz bu çalışmalarda şu ana kadar 10 köye ulaşıp eğitimlerimizi verdik. İlerleyen süreçte çalışmalarımıza devam ederek yetiştiricilerimizi bilgilendirmeyi sürdüreceğiz” dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 17 Mayıs 2018 14:57

Burdur’un en genç terzisi; Şafak Terzi

Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden biri de terzilik. Terzi Şafak Güngör Aşkar kentimizin en genç terzisi. Şafa Terzi dükanının sahibi Safak Güngör Aşkar, yaklaşık 10 yıl önce çıraklıktan başladığı terziliğe kendi dükkanını açarak hizmet vermeye devam ediyor.

Henüz 28 yaşında olan Terzi Şafak Güngör Aşkar işini severek yapıyor. Yaklaşık 2 yıl önce KOSGEB desteğiyle açtığı terzi dükkanını ilk günkü heyecanla işletmeye devam ediyor. Kentimizin en genç terzisi olan Şafak Aşkar’ın, küçük yaştan beri terzilikle uğraşması ve işini severek yapması,unutulmaya yüz tutmuş terzilik mesleğine devam etmesindeki en büyük desteği.

Şehrimizin en genç terzisi Şafak Aşkar gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada

“Küçüklükten beri bu işi yapıyordum. Çıraklığım bu işle geçti. Daha da büyüyerek işletmeye devam ediyorum.

Lisedeyken yazları bir terzinin yanında çıraklığa başladım. Sonra bu işi devam ettirdik. 2 yıldır bu dükkanı işletiyorum. 10 senede çıraklık ve kalfalık dönemim geçti. Şimdi de eşimle beraber çalışıyoruz. 

Terzilikte kaybolan meslekler arasına girdi. Bu meslek, ölmesin, devam etsin. Gençlerin şu anda yolunu açmaya çalışıyoruz ama gençler genelde masa başı iş istiyorlar. Memurluk veya başka bir yerde kalifiyesiz olarak çalışılıyor. Burada çalışsalar kalifiyeli olarak yakında dükkanlarını açarlar ama gençler terziliği pek istemiyor. Biz devam ettirdik. Baktık gördük bu mesleğin önü açık. Bir 10 sene sonra zaten hiç kimse kalmayacak. Genelde yaşlılar kaldı. Bu mesleğin önü gerçekten açık.” Değerlendirmesi yaptı.

 Bu mesleği öğrenmek isteyen herkese öğretmeye açık olduğunu belirten Terzi Şafak Aşkar;

“Sıfır dikimi kaldırdık sadece tadilat yapıyoruz. Sıfır dikimi hem istemedikleri için hem daha da pahalı oluyor. Kumaşın metresi 100 lira olmuş. Satın almak daha karlı oluyor. Mesela bir pantolonun dikimi 200 liraya mal olurken, pazarda 30 liraya bir pantolonu bulabiliyorsun. Dikim işi o yüzden bitti. Bir Yukarı Pazar’da abilerimiz kaldı. Onlarda bittiği zaman zaten unutulup gidecek bu meslek. 

Müşterilerimiz genelde öğrenciler oluyor. Uygun fiyata yaptığımız için öğrenciler bizi tercih ediyor. Genelde öğrencilere hitap ediyoruz. Öğrenciye ve askere indirim yapıyoruz. Öğrenci, zaten ana baba eline bakan insanlar. Burdur’da öğrenci kesimi giderek artıyor. Bu da bizim işimize katkı sağlıyor. 

Yazın da düğün mevsimi açılıyor. Gelinlik, nişanlık, abiye gibi. Düğün mevsimi açıldığı için yazın öğrencinin olmamasını oradan kapatıyoruz. Bazen işler yoğun olduğunda geceleri de çalışıyorum. Bazen sabaha kadar açık olduğumda oluyor. İşler yetişmeyebiliyor. Artık yetişen kalifiyeli eleman yok. 

Burayı seçmemdeki sebebe gelecek olursak, Burdur’un köklü esnafları burda olduğu için burayı tercih ettim Salı Pazarı burada. Esnafların geneli burada. . Bu yüzden burası daha canlı.

Gelecek olan olursa işte sıkıntı yok. İş çok. Ama yetişen yok. Ben öğretmeye açığım. Yazları bir tane gelen bir elemanım var. Çıraktan yetiştiriyoruz. Mesleğe tutunsun diye uğraşıyoruz. Gelsin, işi öğrensin, mesleği devam ettirsin istiyoruz. Okursun bir öğretmen bir memur olursun ama esnaf yetişe yetişe olursun. Bazı aileler terziye vermek istemezler çocuklarını. Ama aslında o da bir esnaf. Geliri amirden, memurdan dahada fazladır. Kimse açıklamaz ama bütün herkeste öyledir.”dedi. 

Hatice Dursun

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 17 Mayıs 2018 14:57

Bisiklet yolu yapımına başlandı

Burdur Belediyesi’nin vatandaşları spora teşvik etmek ve bisiklet sürme alışkanlığı kazandırmak amacıyla bisiklet yolu çalışmalarına başladığı açıklandı;

Burdur Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından Armağan İlci Bulvarında bisiklet yolu çalışmaları başlatıldı. Toplamda 7 kilometreden oluşacak olan bisiklet yolu etap etap yapılacak. Projeyle vatandaşları spora teşvik etmek ve bisiklet sürme alışkanlığı kazandırmak amaçlanıyor.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, bisiklet yolu çalışmalarının kısa süre içerisinde tamamlanacağını aktardı. Toplamda 7 kilometrelik bir çalışma yapılacağını belirten Başkan Ercengiz, “Hemşehrilerimizin sağlıklı yaşamalarını amaçlayarak bisiklet yolu çalışmalarımıza başladık. 7 kilometrelik bir parkur oluşturacağız. Bisiklet kullanıcıları araç yoluyla arasına bant koyarak daha güvenli ve huzurlu bir ulaşım sağlayacaklar. Vatandaşlarımızı bisiklet kullanmaya davet ediyorum.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet