Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

10-16 Mayıs Engelliler Haftası Demokrasi ve Özgürlük Meydanı’nda gerçekleşen programla çoşkulu bir şekilde kutlandı. Özel öğrenciler büyük bir çabayla hazırladıkları gösterilerle göz doldururken, temsili asker kınası da ailelere duygusal anlar yaşattı.

 10-16 Mayıs Engelliler Haftası, çeşitli programlarla devam ediyor. Valilik ve Belediye Başkanlığı ziyaretiyle başlayan hafta etkinlikleri, Demokrasi ve Özgürlük Meydanı’nda gerçekleşen programla keyif kazandı. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde eğitim alan öğrencilerin sundukları dans, halk oyunları, mehter ve jimnastik gösterileri, izleyicilerin büyük beğenisiyle karşılandı. Etkinliğin devamında ise temsili asker kınası yapıldı. Askerlik çağına gelmiş erkeklere kına yakılıp davullarla zurnalarla askere uğurlandılar. Programda yanlarında engelli çalıştıran iş yerleri de ödüllendirildi.

Vali Vekili Ali Nazım Balcıoğlu, “Özel ve çok değerli kardeşlerimizin yaşadığı sorunların bir kez daha gündeme getirildiği, çözümlerinin bir kez daha tartışıldığı bir haftadayız. Devletin bütün organlarıyla engellerin ortadan kaldırılması için seferberlik halindeyiz. Engellerin kaldırıldığı bir dünyada engelsiz bir yaşam diliyorum.” dedi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Güven’de Engelliler Haftasına ilişkin yaptığı konuşmada bazı verileri ve çalışmaları paylaştı.

Sosyal devlet olmanın gereklilikleri var!

Demokrasi ve Özgürlük Meydanı’nda düzenlenen programda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının engelliler için yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi verip, bazı verileri paylaşan İl Müdürü Mehmet Güven,  “Sosyal devlet olmak, toplumu oluşturan tüm bireylerin, hayatın her alanına etkin ve eşit bir şekilde katılımını sağlamayı gerektirir. İnsan odaklı ve hak temelli bir anlayışla, vatandaşlarımızın tamamı için hizmet üretmeye, engellilerimizin sorunlarına çözüm üretmek ve hak ettikleri standartlara kavuşmaları için İlimizde çalışmaya devam ediyoruz. Bu doğrultuda; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız eğitim, sağlık, istihdam, erişilebilirlik, sosyal hizmetler alanlarında engellilerimizin sorunlarını tespit ederek, bu sorunlara yönelik çözümler üretmekte ve hızla uygulamaya geçirmektedir.

Engellilerin yaşama daha etkin katılıyor

Ülkemizde son on beş yılda; sosyal politika alanında bir paradigma değişimi yaşanmıştır.

2005 yılında ülkemizde Engelliler Kanununu çıkararak; sağlık, bakım, istihdam, eğitim gibi alanlarda ve engelli hakları konusunda temel esasları belirleyerek devrim niteliğinde adımlar atılmıştır.

2010 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile engellilere yönelik pozitif ayrımcılık konusu anayasal düzeyde güvence altına alınmıştır. 

Yapılan köklü değişikliklerle, sosyal destekler ve teşviklerle artan hizmet çeşitliliği, engellilerin hayatın her alanına etkin katılımını kolaylaştırdı. 

Bakanlık olarak tüm çalışmalarımızı engelli kardeşlerimizin hayatın her alanında yer almalarını sağlayacak şekilde yapıyoruz. Biz engellerimizin en fazla ailelerinin yanında mutlu ve huzurlu olduğunu biliyoruz. Engelli kardeşlerimizin, ailesinin yanında, evinde bakımını sağlıyoruz.

Ailesinin yanında bakımı mümkün olmayan engellilerimiz için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ na bağlı veya denetimi altındaki kuruluşlarca insan onuruna yakışır şekilde bakım hizmetleri verilmektedir. Engellilere yönelik bu hizmetler, ülke genelindeki 103 Yatılı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, 201 Özel Bakım Merkezi, 6 Gündüzlü Aile Danışma ve Rehabilitasyon Merkezi, 138 Umut Evi aracılığıyla yürütmektedir. Bu kuruluşlarımızda halen 22639 engelli vatandaşımıza hizmet verilmektedir.

Engellilere destek artıyor

İlimizde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ ne bağlı Bucak İlçesi’ nde İsmail Şerife Sarı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ nde kuruluşta 62, 4 umutevinde 22 olmak üzere toplam 84 zihinsel engelli çocuğa hizmet verilmektedir. 

Yine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü denetiminde Özel Bucak Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ nde 50 zihinsel engelli vatandaşımıza kurum bakımı hizmeti verilmektedir.

Bu kapsamda 2007 yılında başlatılan evde bakım aylığı uygulamasıyla engelli kardeşlerimiz kendi yakınlarının yanında bakım hizmetini rahatça almaya başladı. Şu an Engelli Evde Bakım ücreti olarak aylık 1085 lira ödeme yapılmaktadır.

Ülkemizde 504.563, İlimizde; 1436 engelli vatandaşımız evde bakım hizmetinden yararlanıyor. Bu kapsamda 2007 yılından bu yana İlimizde toplam 93.978.955.25 tl,  2018 yılının Nisan ayına kadar ise 6.224.92672 tl. evde bakım aylığı ödendi.

Ailesinin yanında bakımı mümkün olmayan engellilerimiz için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ na bağlı veya denetimi altındaki kuruluşların kalite ve standartlarının yanı sıra hizmet kapasiteleride artırılmıştır. Artık hiçbir aile “Ben ölürsem engelli çocuğuma kim bakacak” derdini yaşamayacak, devletimiz daima ailelerimizin yanında olacaktır. Şu anda kurum bakımı için sıra bekleyen engelli vatandaşımız bulunmamaktadır.

Ekonomik yardımlar devam ediyor

Ekonomik yoksunluk içinde bulunan; 18 yaşından büyük engelli bireyler ve kanunen bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşını tamamlamamış engelli yakını bulunan vatandaşlarımıza İlimiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından;

Engelli Aylığı olarak;

2017 yılında 489 engellimize 2.363.080,95 tl. ödeme yapılmıştır.

2018 yılında 382 engellimize 624.584,71 tl. ödeme yapılmıştır.

Engelli Yakını Aylığı olarak ise;

2017 yılında 27 engelli yakınına 81.902,37 tl. ödeme yapılmıştır.

2018 yılında 15 engelli yakınına 19.972.58 tl. ödeme yapılmıştır.

Üç aylık olarak ödenen bir aylıktır. Engel oranına göre aylığın miktarı değişmektedir.

Gören göz projesiyle 5000 cihaz

Bugün aynı zamanda Görme Engelliler Günü bugün burada bir müjdeyi vermek istiyorum. Bakanlığımız ile Ulaştırma Bakanlığı’ nın “Gören Göz” projesi kapsamında yaklaşık 5000 cihazın, 41 ilde dağıtımı yapılacaktır. Bu İller arasında Burdur’ umuzda var. Burdur İli’ nde yaşayan ve eğitimine devam eden görme engelli kardeşlerimizi İl Müdürlüğümüze başvuruya davet ediyorum  

 Engellilerimizin erişilebilirliğini evrensel bir insan hakkı görerek, sokaklarımızı, okullarımızı, toplu taşıma araçlarımızı yeniden düzenleyerek, engelleri tamamen ortadan kaldırmalıyız. Bu kapsamda İlimizde yaşayan engellilerin toplumsal hayata katılımları önündeki engelleri kaldırmak için kamuya açık alan ve binaların engelliler için erişilebilir hale getirilmesi amacıyla İlimizde bina ve açık alanlar Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu tarafından denetlenmekte ve rehberlikler yapılmaktadır.

Otizmliler için eylem planı hayata geçti

Otizm spektrum bozukluğu olan bireylere yönelik ulusal eylem planı hayata geçti. Bu kapsamda eğitim ve farkındalık çalışmaları noktasında Bakanlık olarak üzerimize düşeni yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz. Otizmle mücadelede ailelerimizi yalnız bırakmadık bundan sonra da bırakmayacağız. Bu konuda erken tanıyla birlikte çocuklarımızın eğitim hayatına katkı sunan çalışmaları yürütmeye devam ediyoruz. Çocuklarımızı toplumdan dışlamadan özel eğitimle destekliyoruz. 

İstanbul Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi ve bu merkezimize bağlı umut evimizde 1 yıldır sadece otizmli bireylerin bakım ve rehabilitasyonuna yönelik pilot bir uygulama hayata geçti. Önümüzdeki aylarda bu projenin ikincisi olacak olan Askeriye Köyü’ nde Engelsiz Yaşam Merkezimizi hizmete açacağız. 

Engelli vatandaşlarımızın bizim gerçeğimiz

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak engelli vatandaşlarımızın önündeki hukuki, sosyal ve fiziki engelleri bir bir kaldırdık ve kaldırmaya da devam ediyoruz. 

Engelli vatandaşlarımızın bizim gerçeğimiz, bizim bir parçamız olduğunu kavramak ve buna göre tavır geliştirmek, okullarımızı, şehirlerimizi, sokaklarımızı, eğitim materyallerini yeniden düzenleyerek, yeniden inşa ederek engelli kardeşlerimizin eğitiminin önündeki engelleri tek tek kaldırmak hepimizin bir insanlık görevidir. 

10-16 Mayıs Engelliler Haftası’ nın engellilik konusunda toplumsal farkındalığın ve duyarlılığın artmasına, daha fazla sorumluluk almaya vesile olmasını temenni ediyor, engelleri aşmak için çaba sarfeden tüm engellilerimizi ve ailelerini sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Bahtiyar Turan

Yayınlandığı Kategori Manşet

12-18 Mayıs Hemşireler Haftası etkinlikleri kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen program çerçevesinde Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyesinin ev sahipliğinde bu yıl 2.’si düzenlenen Uluslararası Göller Arası Basketbol Turnuvası öncesi gerçekleşen panelde konuşan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Özellikle siyasetin keskinleşen dili arasında bizleri bir araya getirecek en önemli şeylerden birisi sporun ortak dilidir” diyerek, hem toplumun her kesimini spor yapmaya davet etti hem de siyasetin ayrıştırıcı dilinden arınmak gerektiğini vurguladı.

Burdur Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenecek olan 2. Uluslararası Göller Arası Basketbol Turnuvası bugün başlıyor. 12-13 Mayıs’taki eleme etabı öncesinde spor basınının gözü Burdur’da geldi. Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonunun Anfi Bölümünde gerçekleşen panele, Türk basketbol tarihinin unutulmaz sporcularından ve Türkiye Basketbol Federasyonu Eski Başkanı Harun Erdenay, kuşaktan kuşağa herkese basketbolu sevdiren duayen isim İsmet Badem ve Türkiye Basketbol Federasyonu Eğitim Kurulu Üyesi Murat Özyer konuşmacı olarak yer aldı. Panelde ayrıca Milliyet Gazetesi Basketbol Yazarı Ümit Avcı, Fanatik Gazetesi Basketbol Yazarı Gökhan German, Habertürk Gazetesi Basketbol Yazarı Gökhan Türe, TRT Spor, Sports TV temsilcileri ile ünlü bloggerlar katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “2014’te görev başladığımızda İstanbul’da Ankara’da ne varsa Burdur’da daha fazlası olacak demiştik. Eğitimde kaliteli olan şehrimizin sporcu altyapısının oluşturulmasında ne yapabileceğimizi  düşünmüştük. Şuanda da basketbolun duayenleriyle basketbola gönül vermiş dostlarımızı bir araya getirmenin onurunu yaşıyorum.

Türkiye’nin ayrışan birçok noktasında, özellikle siyasetin keskinleşen dili arasında bizleri bir araya getirecek en önemli şeylerden birisi sporun ortak dilidir. Çok kıymetli gençlerimizi, çocuklarımızı geleceğe hazırlayan, sağlam kafanın sağlam vücutta bulunacağı yöntem sporun başarılı olmasıyla olacaktır. Bizler gençliğimizde çocukluğumuzda spor yapmak için çaba sarfediyorduk. Bir müddet basketbolun içinde yer aldım, futbol da oynadım. Şuan üzülerek görüyorum ki gençlerin dijital dünya içerisinde çok büyük vakit kaybettiği, sporu bile tabletlerden yaptığını görüyorum. Biz yerel yönetimler olarak bu işlere daha çok sahip çıkıp sporcu altyapısını oluşturmak çabasında olmalıyız. Görev süremiz bitmeden, çok amaçlı bir spor salonunu gençlerimize kazandırmayı amaçlıyorum. Umarım önümüzdeki süreçte, ulusal olarak başlayıp uluslararası statüye dönüştürdüğümüz Basketbol Turnuvamızı dikkat çekmeye çalıştığımız Burdur Gölü için ve Burdur’da spora yatkın gençlerin bizi onurlandırdığı sonuçlara fayda sağlar.” dedi

Bahtiyar Turan

Yayınlandığı Kategori Manşet

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı  “Yaşlı ve Engelli vatandaşların Evlerinin Temizliği Projesi” hazırladı.

Burdur merkez mahallelerinde yardıma muhtaç yaşlı ve engeli vatandaşlar bulunmaktadır. Burdur Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı proje kapsamında bu sorunu ele alarak fakir ve muhtaç olup halen vakıftan yardım alan bunun yanı sıra yaşlı, engelli ve hasta olduğu için kendi ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan 46 yaşlı ve engelli vatandaşımızın evine ziyaret edilerek 6 ay boyunca dört kadın personelle evlerinin temizliği yapılmakta, yaşlılara ve engellilere günlük hayatlarını idame ettirebilmeleri ve ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadırlar. Bu amaçla istihdam edilen dört kadın personelle her gün 4 farklı vatandaşımızın evleri proje kapsamında temizlenip, yemekleri yapılıp bulaşıkları yıkanarak ve kıyafetleri yıkanıp ütülenerek ihtiyaçları karşılanacaktır. Projenin uygulanması sırasında ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın çevresindeki ailelerce ziyaret edilmesi sağlanarak sosyal ilişkileri geliştirilecek ve proje sonunda ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın evinin hijyen sorununu çözmüş olmakla birlikte sosyal ilişkilerinin geliştirilerek doğal bir koruyucu aileler oluşturularak projenin sürekliliği sağlanmış olacaktır.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

12 Mayıs 2018 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

İl Sağlık Müdürlüğü ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Hemşirelik Bölümü ile düzenlenen 12-18 Hemşireler Haftası etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe İl Sağlık Müdürü Op.Dr. Reha Sermed Aygören, MAKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Canan Demir Barutçu ve Dr.Öğr.Üyesi Murat A.Kuş, Burdur Devlet Hastanesi Başhekimi Ferunda Demir , Burdur Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Hatice Özgün Zeybek, Burdur Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Nurşen Yıldırım, Akademisyenler ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi. 

Öğrenci Hemşireler Derneği Temsilcisi Seçil Eda Oğuz,Burdur   Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Nurşen Yıldırım, MAKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Canan Demir Barutçu ve İl sağlık Müdürümüz Op.Dr.Reha Sermed Aygören’in açılış konuşmaları ile başlayan etkinlik Süleyman Demirel Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Başalan İz “Sağlık Bir İnsan Hakkıdır” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Etkinlik kapsamında düzenlenen “Sağlık Bir İnsan Hakkıdır” Fotoğraf yarışmasında ödül kazanan öğrencilere İl Sağlık Müdürü Op.Dr.Reha Sermed Aygören, MAKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Canan Demir Barutçu ve MAKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr.Öğr.Üyesi Murat A.Kuş tarafından ödülleri takdim edildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında Burdur İl Müftülüğü bünyesinde faaliyet gösteren Bahçelievler Yeni Camii, Bağlar Mahallesi Hıdırilyas, 149 Evler ve Katrancı Camii 4-6 Yaş Kur’an Kursları yılsonu programı, Öğretmenevi Nurcihan Velicangil Konferans Salonu’nda yapıldı.

 

Burdur İl Müftülüğü’ne bağlı 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarında eğitim gören öğrenciler tarafından hazırlanan yılsonu etkinlikleri Nurcihan Velicangil Konferans Salonu’nde gerçekleşti. 4-6 yaş grubu Kur’an kursu öğrencileri yıl içerisinde edindikleri maharetlerini sergilediler ve öğrendikleri bilgileri katılımcılarla paylaştılar.

İl Müftüsü Hıdır Bayrak, çocukların 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarında dini ve değerler eğitimi aldığını belirterek, bu kursların çocukların eğitimi için çok önemli olduğunu dile getirdi. Bayrak, “Bu kurslarımız Başkanlığımız tarafından ‘Anne Çocuk El Ele Beraber Kur’an Öğrenmeye Projesi’ kapsamında açılmış ve yıllar içinde bu kurslarımıza talep artmıştır. Bugün Ülkemiz genelinde kurslarımızda eğitim gören öğrenci sayısı 110 binlere ulaşmıştır. Çocuklarımız bu yaşlarda ne öğrenirlerse zihinlerinde kalır. Bu yaşta dinimizi, İslam ahlakını ve aile terbiyesini öğrenmeleri şüphesiz geleceğimiz için çok önemli. Minik yavrularımız, bir yıl boyunca hocalarından eğitimlerini aldılar. Buradan hocalarımıza ve ailelerimize teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Türkiye Zeka Vakfı’nın düzenlemiş olduğu  Türkiye 23.Zeka Oyunları Yarışması’nda Adem Tolunay Fen Lisesi  9- B sınıfı öğrencisi Mustafa Yabgu Altınkaynak üç aşamadan oluşan yarışmada eleme ve yarı final sınavlarını geçerek, Türkiye Finali sınavına girmeye hak kazandı.

Okul Müdürü Nermin Uluışık, Mustafa Yabgu Altınkaynak’ın bu başarısından büyük memnuniyet duyduğunu dile getirerek, final yarışmasının ODTÜ Ankara Kampüsü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde 13 Mayıs Pazar günü yapılacağını belirterek başarılar diledi.

Mustafa Yabgu Altınkaynak, büyük bir mutluluk içerisinde olduğunu belirterek bu mutluluğunun hem böyle bir yarışmada Türkiye Finaline kalmaktan, hem de ilk defa Ankara’ya gitmenin heyecanından kaynaklandığını söyleyerek yeni yerler keşfetmenin ve görme arzusunun kendisini heyecanlandırdığını dile getirdi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Sabahleyin Devrim Müzesine gittik. Japonya ve Amerika ile savaş dönemlerini anlatan bölümler kapalı veya rehberi izindeydi. Kim Jong İl’in devlet başkanlığına gelişi ve Kore’nin askerî gücü ile ilgili dört beş salonu gezmekle yetindik. Rehber uzun uzun anlatmaktan hoşlanıyor. 

Müzeden çıkınca, Kim İl Sung anıtı önünde hatıra fotoğrafı çektiren gelin ve güveyle fotoğraf çektirdik. Damat 28, geleneksel giysileri içindeki gelin 26 yaşındaymış. İki sağdıç ve bir yakınlarıyla birlikte onlar da bizim fotoğrafımızı çektiler. 

Bir Kore evine ziyareti önceden programa aldırmıştık. Gideceğimiz evin erkeği, Om’un arkadaşı imiş. Ziyaretimiz önceden haber verilmiş. Karı koca işyerlerinden izin almışlar. 

Girdiğimiz apartman beş katlı idi. Yalnız bir blokta 13 daire varmış. İkinci kata çıkıp zili çaldık. Karı koca bizi salona buyur ettiler. Yeni görünen mobilyalar salonu doldurmuş. İki çocukları için hazırladıkları iki yatağı bir perde ile ayırmışlar. Salon bu nedenle küçük görünüyor. 

Ev sahibi Ra Chil Ryong, 47 yaşında. Biraz esmer. Bizim Adanalılara benzettim. Bu benzetmeme gülüştüler. Hatta onun adını “Adanalı” taktılar. On yıldır bu evde oturan Ra, Kızılhaçta şoför olarak çalışıyormuş. Babası emekli memur, annesi bir dükkânda çalışıyormuş. 1900 Von aylık alıyor. Ev kirası vermiyor. Elektrik, telefon için apartmana düşük bir aidat ödüyor. Kuzey Kore’nin tek ve iktidardaki Kore İşçi Patisi üyesi. Dini yok. Orta okul mezunu. Az İngilizce biliyormuş ama sorularımıza hep Korece karşılık verdi. Ra, hiç yurt dışına çıkmamış. 

Sorumuz üzerine Türkiye’nin yerini Asya’nın batısında diye söylüyor ve haritada yerini gösteriyor.  Atatürk’ün Türkiye’nin kurucusu, başkentin Ankara olduğunu da biliyor. Başka?  Okulda öğretmen, Kore’ye asker gönderen ülkeler arasında Türkiye’nin olduğunu kitaptan anlatmış. 

Zaman zaman tarih ve kültür kitapları okurmuş ama çalışmaktan pek okumaya vakit de bulamazmış. Yemek yaparmış ama eşi hasta olduğu zaman kendi yaptıklarını da beğenmeyip lokantada yemeği tercih edermiş. 

Ev sahibesine gelince: Bayan Jong Kyong Hu, ortaokul mezunu. 1500 Von aylık alıyormuş ve bir apartmanın bakımından sorumlu imiş. 

Ailenin iki çocuğu var. Oğlan 18 yaşında ve asker, kız ise 15 yaşında ve okuldaymış. Şimdi bir yaz kursuna devam ettiği için evde değil. 

Ra’nın her mevsim için bir kat, yani dört takım elbisesi varmış ama dünyanın her yanındaki kadınlarda olduğu gibi Bayan Jong’un elbisesi daha çokmuş… 

“Evin reisi kim?” soruma Ra “Benim” diyor! Ne de olsa erkek egemen bir dünyada yaşıyoruz ve burası bir Asya ülkesi. Onlara Türkiye’de erkeğin evin reisi olduğu hükmünün kanunla kaldırıldığını hatırlatıyorum. 

Ev, sandığımızdan daha geniş ve modern. Bir küçük giriş, oturduğumuz bu salon, genişçe bir yatak odası, dar olmayan bir mutfak, bir banyo ve tuvalet. Türkiye’de orta sınıf insanların oturduğu bir eve benziyor. Daha ne olsun? Kızlarının çaldığı bir piyano, büyücek bir televizyon, yeterince dolap, kap kaçak var. 

Bize bira, meyve suyu, marketten alınmış az şekerli, lezzetli pasta, kahve, fıstık ve doğranmış domates ikram ettiler. Biz de Türkiye’den götürdüğümüz bir paket akide şekeri ve bir paket Türk sigarası,  biri CD’de, biri kasette iki Türk müziği albümü armağan ettik. 

Çocuklarının ders kitaplarını görmek istedim. Devrim Tarihi, Coğrafya ve Fen Bilgisi kitaplarını verdiler. Bunların kâğıtları kalitesiz değildi. Fakat resimleri renksizdi. 

Fotoğraf makineleri var. Karşılıklı olarak fotoğraflarımızı çektik. Birbirlerimize dostluk duygularını dile getirdik. 

Oturma odasında Kim İl Sung ve Kim Jong İl’in fotoğrafları asılı. Bunlar bütün Kuzey Kore evlerinde asılı imiş. Duvarda levha olarak asılı yazıda da Kim Jong İl’in Kore ailesinin bir ferdi olduğu yazılı imiş. 

Burada adet olduğu üzere aile bizi otomobile bineceğimiz sokağın başına kadar yolcu etti. 

Bu ülkeye öğrencilerle birlikte 2000 yılında gelişimde ısrarlarıma rağmen bir ev ziyareti yapma isteğimi savuşturmuşlardı. 2001’deki ziyaretimde bir köy evine girebilmiştim. Bu kez başkentteki bir aileyi ziyaretimizi programa aldırabildik. İyi de oldu. Bir ülke halkının yaşayışını anıtlarını, ana caddelerini görerek değil, evlerine girerek anlayabiliriz. Her ne kadar haber verilerek yapılmış bir ziyaretse de karşılaştığımız durum bir mizansen gibi görünmüyordu. 

Ra, birlikte çekildiğimiz fotoğrafı çerçeveleterek ertesi gün bize gönderdi. 

Akşam yemeğine hazırlanırken telefon geldi. Murat Şahin, bizi eşi Nilgün’le otelin girişinde bekliyormuş. Önceki gün Eğitimle ilgili brifing veren bayan burada Ünicef kadrosu içinde bir Türk’ün de bulunduğunu söylemişti. Kore’de bizden başka iki Türk daha! Ne büyük şans. Murat üç yıldır burada su projesi üzerinde çalışıyormuş. Bizi önce Unicef binasına götürdü. Burada Hintli patronunun büro-evinde diğer birkaç konukla ayakta pizza yedik. Sonra Muratların evine geçtik. Oh! Tavşan kanı Türk çayına kavuştuk! 

KÖTÜ BİR HABER

Murat’ın ofisinde internete girdik. Kötü bir haberle karşılaştık. Ergenekon devasında 20 yeni gözaltı! Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Mustafa Balbay, Sinan Aygün, Erol Mütercimler… Bu bilgiler Hürriyet’in internet sayfasında. “Bu hükümet kendi sonunu mu hazırlıyor?” diye konuştuk. Şimdi Türkiye karışmıştır. 

Murat ve Nilgün, Kore hakkında birçok şey anlattılar. Bizi saat 10.30’da otele bıraktıklarında Om ve Kim, bizi kapıda bekliyorlardı. Muratlar hasret kalmış olduğumuzu düşünerek bize Türkiye malı bir kavanoz siyah zeytin ile bir parça peynir de verdiler.  (7 Mayıs 2018)

Kuzey Kore ile ilgili ilk dört yazı için: 

zekisarihan.com

Yayınlandığı Kategori Konuk Kalem