Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Perşembe, 10 Mayıs 2018 16:28

Halk Eğitim’den yılsonu sergisi

Halk Eğitim merkezi Binası’nda 2017-2018 eğitim öğretim yılı sonu itibari ile Hacı Rahmi Sultan Halk Eğitim Merkezi ve Mehmet Akif  Ersoy Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün açtığı giyim, el sanatları, nakış, ahşap boyama, rölyef, resim, pasta yapımı gibi kursların yıl sonu sergisi yapıldı. Halk Eğitim Merkezi’nin geleneksel yıl sonu sergisi öncesi açılış konuşmaları ve sonrasında halk oyunu kursiyerlerinin gösterileri yapılıp, şehit yakınlarına açılan bilgisayar işletmenliği ve okur yazarlık seferberliği kurslarına katılıp belge almaya hak kazanan kursiyerlere sertifikaları verildi.   

Vali Yardımcısı Hayri Sandıkçı Halk Eğitim Merkezi’nde elde edilen bilgi, becerilerin ve mesleğin hayat boyunca uygulanması ve ekonomiye aktarılması gerektiğini vurgulayarak ;

“Hepinizin çok iyi bildiği gibi esas itibariyle eğitim faaliyetleri iki temel bölüme ayrılmakta. Birincisi örgün öğretim. Diğeri de herkes için her yaşta, her yerde insanların meslek edinmesini, bilgi, beceri edinmesine katkı sağlayan eğitim kuruluşları. İşte Halk Eğitim’de biçki, dikişten, aşçılığa, bilgisayardan, ustalığa her alanda hayatın gerektirdiği her noktada kurslar açılmakta, insanlarımıza belli bir beceri kazandırılmaktadır. Ama esas yapılması gereken buradan elde ettiğimiz bilgileri ve mesleği hayat boyunca uygulamak ve onu ekonomiye aktarmaktır. Bu nedenle Ulu Önder Atatürk’ünde söylediği gibi ‘Bir tek şeye ihtiyacımız var, çalışkan olmak.’ Yani üretmek. Üretmeden tüketilmez. Ülke olarak hepimiz çok çalışmak ve üretmek durumundayız.”dedi.

Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim Merkezi ve Akşam sanat Okulu Müdürü Ömer Akan Halk Eğitim Merkezi’nde yıl sonuna kadar yapılan kurslar hakkında;

“Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri gerek eğitimin tabana yayılması gerekse becerilerin artırılması konusunda görevler üstlenmiş, beşikten mezara kadar eğitim ilkesiden hareketle tüm bireylere hizmet vermeyi kendisine amaç edinmiştir. Vatandaşlarımızın sosyal ve kültürel gelişmesini sağlamak, meslek edindirmek onlara bilgi, beceri kazandırmak, okuma yazma bilmeyenlere okuma yazma öğretmek, bir üst öğrenim sınavlarına hazırlamak, kültürel eserlerimizi korumak, yaşatmak, yaygınlaştırmak kursların önceliği olmalıdır. 1 Eylül 2017 tarihinden bugüne kadar 452’si Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim Merkezi, 108’i Hacı Rahmi Sultan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde olmak üzere 560 kurs açılmıştır. Bu kurslarımızdan on altı bin on üç kişi yararlanmıştır. 5762 kişi belge almıştır. Ana sınıfından başlamak üzere ilk ve ortaöğretim öğrencilerimizin büyük bir kısmı Türkiye Bağımlılıkla Mücedele Kurslarından geçirilmiştir. Tüm bu kursların düzenlenmesi ve hayata geçirilmesi konusunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

Etkinlik serginin açılışının yapılıp, protokolle beraber gezilmesiyle sona erdi. 

Hatice Dursun

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 10 Mayıs 2018 16:22

CHP’li vekiller evlerine döndü

İyi Parti’nin TBMM’de grup kurarak, 24 Haziran’da yapılacak seçimlere katılabilmesi için CHP’den istifa ederek İyi Parti’ye geçen 15 Milletvekili, evlerine döndüler. “Demokrasiye zırh olduk” diyen Burdur Milletvekili Mehmet Göker dahil 15 milletvekili yeniden CHP’deler.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 10 Mayıs 2018 16:22

11 Mayıs 2018 - Cuma - Burdur Gazetesi

11 Mayıs 2018 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Vali V. Ali Nazım Balcıoğlu, Emniyet Müdürü Arif Çankal ve Jandarma Komutanı Orhan Kılıç’la birlikte İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu başkanlığında gerçekleştirilen Seçim Bölge Güvenlik Toplantısına katıldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Türkiye İstatistik Kurumu, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre; 2017 Yılının hanehalkı ortalamalarıyla koruyucu aile sayılarını paylaştı. Türkiye’de ortalama hanehalkı büyüklüğü 3.4 olarak belirlendi. Burdur, hanehalkı ortalamasının en düşük olduğu iller arasında yer aldı. Burdur’da hanehalkı ortalaması 2.8 olarak açıklandı. İlimizde tek çekirdek aileden oluşan hanehalklarının oranı %65,1 Tek kişilik hanehalklarının oranı ise %21,3 en az bir çekirdek aile ve diğer kişilerden oluşan hanehalkı oranı %11,6 olarak belirlendi. Açıklamada, 2017 yılında Burdur’da 20 koruyucu aile olduğu ve 22 çocuğun bu koruyucu ailelerin yanında kaldığına da yer verildi.

 

 

 

 

TÜİK Antalya Bölge Müdürü Abdi Öncel, Antalya, Isparta ve Burdur’un Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre; 2017 Yılının hanehalkı ortalamalarıyla koruyucu aile sayılarını paylaştı.

Ülkemizde ortalama hanehalkı büyüklüğü 3,4 oldu

Ülkemizde, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre; Türkiye’de 2012 yılında 3,7 olan ortalama hanehalkı büyüklüğünün azalma eğilimi göstererek 2017 yılında 3,4 kişi olduğu görüldü. İllere göre incelendiğinde; 2017 yılında ortalama hanehalkı büyüklüğünün en yüksek olduğu il, 6,4 kişi ile Şırnak oldu. Şırnak ilini 5,7 kişi ile Hakkari ve Şanlıurfa, 5,6 kişi ile Batman illeri izledi. Ortalama hanehalkı büyüklüğünün en düşük olduğu iller ise 2,7 kişi ile Çanakkale, Eskişehir ve Tunceli oldu. Bu illeri, 2,8 kişi ile Balıkesir, Edirne, Burdur, Sinop ve Çankırı illeri izledi.

Antalya’da 2017 yılında ortalama hanehalkı büyüklüğünün 3,1; Isparta’da 3,0 ve Burdur’da 2,8 olduğu görüldü.

Ülkemizde tek kişilik hanehalkı oranı arttı

Ülkemizde, Çekirdek aile; yalnızca eşlerden veya eşler ve çocuklarından veya tek ebeveyn ve en az bir çocuktan oluşan aileler olarak tanımlanmaktadır. Bu tanım kapsamında, ADNKS sonuçlarına göre; ülkemizde tek çekirdek aileden oluşan hanehalklarının oranı 2014 yılında %67,4 iken 2017 yılında %66,1 oldu. Tek kişilik hanehalklarının oranının ise 2014 yılında %13,9 iken 2017 yılında %15,4’e yükseldiği görüldü.

Tek kişilik hanehalkı oranının en yüksek olduğu il Tunceli oldu

Tek kişilik hanehalkı oranının en yüksek olduğu il 2017 yılında %26,1 ile Tunceli oldu. Tunceli ilini %23,7 ile Giresun, %23,2 ile Eskişehir ve Çankırı izledi. Tek kişilik hanehalkı oranının en düşük olduğu il, %8,5 ile Diyarbakır oldu. Diyarbakır ilini %9,1 ile Batman, %9,2 ile Van izledi.

Antalya’da tek çekirdek aileden oluşan hanehalklarının oranı %66,2’dir. Tek kişilik hanehalklarının oranı ise %17,1’dir. En az bir çekirdek aile ve diğer kişilerden oluşan hanehalkı oranı %13,2’dir.

Isparta’da tek çekirdek aileden oluşan hanehalklarının oranı %65,5’dir. Tek kişilik hanehalklarının oranı ise %19,7’dir. En az bir çekirdek aile ve diğer kişilerden oluşan hanehalkı oranı %12,4’dür.

Burdur’da tek çekirdek aileden oluşan hanehalklarının oranı %65,1’dir. Tek kişilik hanehalklarının oranı ise %21,3’dür. En az bir çekirdek aile ve diğer kişilerden oluşan hanehalkı oranı %11,6’dır.

En fazla koruyucu ailenin İstanbul’da olduğu görüldü

Ülkemizde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının verilerine göre; 2017 yılında Türkiye genelinde mevcut koruyucu aile sayısı 4 bin 654 oldu. Koruyucu aile sayısı illere göre incelendiğinde; en fazla koruyucu ailenin 436 aile ile İstanbul’da olduğu görüldü. İstanbul’u 341 aile ile İzmir, 283 aile ile Ankara, 184 aile ile Kayseri ve 161 aile ile Kocaeli illeri takip etti.  

Antalya’da 2017 yılında koruyucu aile sayısı 123 ve  koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı 149 oldu.

Isparta’da 2017 yılında koruyucu aile sayısı 76 koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı 92 oldu.

Burdur’da 2017 yılında koruyucu aile sayısı 20, koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı 22 oldu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerinden, Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Okullarından ve Bucak İsmail Şerife Sarı Bakım Rehabilitasyon Merkezi’nden 1’er engelli çocuk ve 1’er personel olmak üzere toplamda yedi çocuk ve görevli Engelliler Haftası’nda Valilik ve Belediye Başkanlığı’nı ziyaret etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 10 Mayıs 2018 16:22

2 Eğitim yatırımı ihaleye hazırlanıyor

Milletvekili Bayram Özçelik, Göller Yöresi Anadolu Lisesi ile Gölhisar Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezinin proje revizelerinin tamamlandığını, önümüzdeki ay iki okulunda ihaleye çıkacağını belirtti. Özçelik açıklamasında, yeni yatırımların devam edeceğini de aktardı.

Milletvekili Bayram Özçelik, “21 Milyon TL ödenekli 24 Derslikli Göller Yöresi Anadolu Lisesi ve 300 öğrencilik pansiyon, 1 Haziran 2018’de 12 Milyon TL ödenek ayrılan Gölhisar Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ve 2 Atölye ise 6 Haziran 2018’de ihaleye çıkacak.” dedi.

 

 

Burdur Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik, Burdur’da iki Milli Eğitim yatırım programında bulunan ihale tarihi belli olan yatırımlarla ilgili açıklamada bulundu.

“2 YENİ YATIRIMIN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU”

Burdur’da Milli Eğitim yatırımlarının hızla devam ettiğini belirten Burdur Milletvekili Bayram Özçelik “Milli Eğitim Bakanlığımız yatırım programında yer alan Bakanlığımız tarafından yaklaşık 21 Milyon TL ödenek ayrılan Burdur Merkez 24 Derslikli Göller Yöresi Anadolu Lisesi ve 300 öğrencilik Pansiyon için proje revizeleri tamamlanmış durumdadır. Proje bedelinden kaynaklanan eksik tutar tamamlanmış olup İhalesi 01.06.2018 tarihinde yapılacaktır. Yine Bakanlığımız bütçesinden 12 Milyon TL ayrılan Gölhisar İlçemizde yapılacak olan Gölhisar Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ve 2 Atölye Yatırım proje revizeleri tamamlanmış proje bedelinden kaynaklanan eksik tutar tamamlanmış olup İhalesi 06.06.2018 tarihinde yapılacaktır.” dedi.

“YENİ YATIRIMLAR DEVAM EDECEK”

Burdur İlinde birçok eğitim yatırımının kazandırıldığını belirten Milletvekili Bayram Özçelik “ İlimiz eğitim alanında bir marka kent olduğunu almış olduğu başarılarla kanıtladı. AK Parti Hükümetlerimizle Burdur’umuzda, İlçelerimizde eğitim yatırımları ile büyük katkı sağlamaya çalıştık. İlimizde ihtiyaç duyulan yeni yatırımlar ile ilgili görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Yapılacak olan yatırımlar ilimize ve öğrencilerimize hayırlı olsun. ” dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet