Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Pazartesi, 08 Ekim 2018 15:31

09 Ekim 2018 - Salı - Burdur Gazetesi

09 Ekim 2018 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

8-14 Ekim Amatör Spor Haftası etkinlikleri kapsamında Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’ndan Cumuhuriyet Meydanı’na kadar kortej yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya, Sağlık Mürün Reha Sermed Aygören, Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Özdemir, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, ASKF Başkanı Nuri Yıldırım, Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Murat Akbıyık, öğrenciler ve antrenörler katıldı. Kortej yürüyüşünün sonrasında Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya ve ASKF Başkanı Nuri Yıldırım Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü’nün konuşmasının ardından etkinlik halk oyunları ve jimnastik gösterileriyle sona erdi. 

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya 8-14 Ekim Amatör Spor Haftası etkinlikleriyle ilgili olarak Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı konuşmasında;

“Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu tarafından her yıl 81 ilimizde eşgüdümlü olarak düzenlenen Amatör Spor Haftası etkinliklerindeyiz. Amatör Spor Haftası’nın amacı; Amatör Spor Haftası kapsamında planlanan faaliyetler ile farkındalık oluşturularak halkımıza fiziksel aktivite alışkanlığının özendirilmesi, İl Spor Merkezi’ne kayıt yaparak spora başlayan çocuklara tecrübe kaszandırılması ve buna yönelik müsabaka düzenlenmesi, başarılı sporcularımızın halkımıza tanıtılması, yeni bireylerin spora kazandırılıması, amatör spor branşlarına gerekli desteğin verilmesine ilişkin sosyal sorumluluk duygusunun oluşturulması yoluyla kişi ve kurumların sponsorluk yapmaya teşvik edilerek spora katılımın üst seviyede sağlanması ve ülkemizde topyekün spor bilinciyle spor kültürünün oluşturulmasıdır. 70 spor kulübüne ve 28850 lisanssız sporcu sayısına sahip olan ilimizde 8-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek Amatör Spor Haftası il merkezi ve ilçe merkezlerinde çeşitli spor etkinlikleriyle kutlanacaktır. Bu bağlamda 11 Ekim perşembe günü saat 14.00’te MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda Kırkpınar Başpehlivanları Orhan Okulu ve Mehmet Yeşil Yeşil katılımıyla ‘Amatör Spor Ruhu’ temalı konferans gerçekleştirilecektir. Ayrıca 12 Ekim Cuma saat 17.00’de Gençlik Merkezi’nde ise 2018 yılı içerisinde ulusal ve uluslararası dereceye giren sporcu kardeşlerimiz için ödül töreni yapılacak. 

Hepimiz biliyoruz ki tüm dünyada profesyonel sporculuğa geçişin en önemli noktasıdır amatör spor. Amatör spora destek veren başta Gençlik ve Spor Bakanlığı olmak üzere ilimiz Valisine, ilimiz milletvekillerine, sivil toplum kuruluşlarına, amatör spor kulüplerine ve antrenörlere şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Antalya Gazeteciler Cemiyetinin (AGC) bu yıl Demokrasi ve Birlik teması ile gerçekleştirdiği 17. Olağan Genel Kurulu’nda Mevlüt Yeni, oy birliğiyle yeniden başkan seçildi.

AKM Perge salonunda bugün yapılan ve Divan kurulu Başkanlığını Erdoğan Kahya’nın yaptığı seçimlerde Mevlüt Yeni Başkanlığındaki tek liste oylandı. Açık yapılan oylamada Mevlüt yeni, üyelerin oy birliğiyle .5’nci kez Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı seçildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan Olağan Genel Kurulu’nun açılış konuşmasını yapan Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, gazetecilerin zor bir dönem yaşadığı bugünlerde barış ve kardeşlik duygusuna vurgu yaparak tek listeyle seçimlere girilmiş olmasının bunun en güzel örneklerinden olduğunu söyledi.

Rakip olmamasının kendisini ve yönetim kurulunu asla şımartmayacağını ifade eden Yeni, hem gazetecilerin hem Antalya’nın problemlerinin çözümünde kentin en önemli ve güçlü sivil toplum kuruluşlarından biri olarak varlığını hissettirmeye devam edeceğinin altını çizdi. Yeni dönemde iki önemli projesinin bulunduğunu söyleyen Mevlüt Yeni bunlardan birinin Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nin kamu yararına dernek statüsüne alınması, diğerinin ise üyelerin ev sahibi yapılmasına yönelik çalışmalar olduğunu kaydetti.

Üyeler tarafından söz alınarak dilek ve temennilerin iletildiği olağan genel kurulda, konuşmaların ardından Mevlüt Yeni başkanlığındaki yönetim kurulu üyelerin oylarına sunuldu. Açık oylama usulü ile yapılan seçimlerde 17. dönem Antalya Gazeteciler Cemiyeti yönetimi, üyelerin oy birliğiyle kabul edildi. Mevlüt yeni Başkanlığındaki Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: Rukiye Benek, Rasim Gündüz, Haşmet Öyken, İdris Taş, Cafer Eser, Şifa Çiçek, Muhammet Ahmet Öcal, Salim Uzun, Ersin Aydın, Ahmet Demir.

AGC kongresinde Antalya Gazeteciler Cemiyetinin yeni yönetim kurulu önümüzdeki günlerde görev dağılımı yaparak göreve başlayacak.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 08 Ekim 2018 15:29

Mermer ocağındaki kazada 1 kişi öldü

Isparta-Sütçüler Sığırlık köyünde meydana gelen kazada bir kişi hayatını kaybetti.

Sütçüler-Sığırlık köyünde bir mermer ocağında çalışan 35 yaşındaki Yusuf Sancar, mermer bloğunun altında kalarak yaşamını yitirdi. Kazadan hemen sonra olay yerine gelen 112 ekibi Yusuf Sancar’ın hayatını kaybettiğini belirledi. 

Mermer bloğunun üzerinden kaldırılmasının ardından 

işçi Yusuf Sancar’ın cesedi otopsi yapılmak üzere Antalya’ya sevk edildi.

Evli ve 3 çocuk babası olan Yusuf Sancar’ın Bucak Çamlık köyünde ikamet ettiği ve mermer ocağında çalıştığı bilgisi edinildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 08 Ekim 2018 15:29

Vali Şıldak yatırımları inceledi

Vali Hasan Şıldak, yapımı devam eden yatırımlardan Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, Kapalı Spor Salonu, AFAD İl Müdürlüğü ve Afet Yönetim Merkezi hizmet binası ve Kızılay Anaokulu inşaatlarını yerinde inceledi.

Kamu yatırımlarını yakından takip eden Vali Hasan Şıldak, Pazar günü makamında kabul ettiği randevuların ardından bir dizi incelemelerde bulundu.

İlk olarak yapımı tamamlanma aşamasına gelen Yarı Olimpik Yüzme Havuzu’nda incelemelerde bulunan Valimiz, devamında Şeker Fabrikası içerisinden tahsis edilen araziye yapılan Kapalı Spor Salonu inşaatı çalışmalarının son durumunu yerinde gördü.

Vali Hasan Şıldak, incelemeleri sırasında Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya ve yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı.

Yer tesliminin ardından yapımına başlanan AFAD İl Müdürlüğü ve Afet Yönetim Merkezi Hizmet Binası inşaatı çalışmalarını da yerinde inceleyen Vali Hasan Şıldak, MAKÜ kampüsü içerisinden tahsis edilen arazi üzerine yapılan AFAD hizmet binası ile ilgili İl Müdürü Yasin Tokgöz’den bilgi aldı.

Vali Şıldak  son olarak Türk Hava Kurumu Ortaokulu bahçesinde yapımına devam edilen Kızılay Anaokulu inşaatında incelemelerde bulundu. Devam eden çalışmaları yerinde gören Vali Şıldak , inşaatın son durumu ile ilgili yetkililerden bilgi aldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 08 Ekim 2018 15:29

Kardeşlerimin mezarları başında

Köyde güz döneminin tadını çıkarmak için 24 Eylülden başlayıp 3 Ekimde sona eren Beyceli ziyaretim, yalnız doğanın güzelliğini doya doya seyretmeme, konu komşuya ziyarete değil, anıların tazelenmesine de vesile oldu. Her gelişimde de böyle olur zaten.

Benim de defnedileceğim kesin olan mezarlığımızı ziyaret eder, ölmüşlerimle içimden konuşurum. 

Bu mezarların içinde daha çocuk yaşlarında toprağa giren dört kardeşim de var. Aydın, Fıtrat, Âdil ve Şevki. En küçüğü bir yaşına basmadan, en büyüğü on yaşı içindeyken son nefeslerini verdi. Sık sık gurbete çalışmaya giden babamız başlarında mıydı, bilmiyorum. Anamızın gözyaşlarının ise  pınar olup aktığı kesin. Biri tarlada kazma sallarken düşürdüğü olmak üzere on çocuk doğurmasının nedeni bu ölüm sıklığı karşısında soyumuz sürsün diye olmalı. Çocuklarını ölümle yarı yarıya paylaşmışlar!

Ölen dört kardeşimden ilk üçünü hatırlayamıyorum, yalnız iki buçuk yaşında ölen Şevki’nin beşik toprağını getirdiğimi hatırlıyorum. Ölümünden bir yıl önce 1952’de çekilmiş bir aile fotoğrafında da yer almış.

70 YIL SONRA DİKİLEN MEZAR TAŞLARI

Bu çocukların mezarları kaybolmasınlar diye, ölümlerinden çok sonra, ağabeyimiz Erol tarafından bir betonla çevrilmiş olmakla birlikte, mezar taşları yoktu. Kendimizle hesaplaşarak “Bu nasıl kardeşlik böyle!” dedik. Doğum ve ölüm tarihlerini saptamaya çalışarak bu yaz mezar taşlarını diktik.

Bu son ziyaretimde, anne ve babamızın yanında, sanki onların şefkatli kolları arasında sonsuz uykularındaki kardeşlerimin mezarları önünde el bağladım ve dedim ki:

“Ah sevgili kardeşlerim! Talihsiz kardeşlerim! 

Dünyanın açgözlü büyük cani ve katillerinin milletleri birbirine kırdırdığı İkinci Dünya Savaşının yol açtığı kıtlık yıllarında, Ceyhun dedenizin (Ceyhun Atıf Kansu) sizin gibi köylü çocukları için ‘Kızamık Ağıdı’nı yazdığı şartlarda zayıf bedenleriniz, birçok köylü çocuğu gibi bu salgına dayanamadı.

 Anamız, o yıllarda ‘savlur’u, yani sağılır ineği, kömüşü, koyunu olan ailelerin çocuklarının yaşadığını söylerdi. 

SOSYALİZMİ ÖĞRENDİK

Talihsiz ve masum kardeşlerim!

Sizler kara toprağa girdikten on, ön beş yıl sonra, bütün yasaklamalara rağmen insanlığın yarattığı en âdil, insancıl felsefesi olan sosyalizm düşüncesi, dereleri, tepeleri aşarak köyümüze de ulaştı. Ülkemizin milyonlarca genci, işçisi, köylüsü gibi kardeşleriniz Erol, Fatma, Zeki, Ayhan, sosyalizmi benimsedi. Çocuk ölümlerinin kader olmadığını da öğrendi. Her evin ‘savlur’u olsun, kimse açlık çekmesin, çocuklar ölmesin diye mücadele edenlere katıldı. En büyük ablanız 84 yaşındaki Feride de farklı bir yöntemle bu duygularını dile getiriyor. Beş vakit namazının yanına beş vakit daha katarak bütün insanlığın iyiliği için dua ediyor.”

Bu sözlerimle kardeşlerime hesap verdikten sonra kafamda öte dünyaya değil, bu dünyaya ait bir yığın sorunla mezarlıktan sessizce ayrıldım. (Güncelleme: 6 Ekim 2018)

Yayınlandığı Kategori Köşe Yazıları
No Internet Connection