Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 03 Ekim 2018 13:35

04 Ekim 2018 - Perşembe - Burdur Gazetesi

04 Ekim 2018 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

İslamiyet legal veya illegal hiçbir gurubun hiçbir örgütün tekelinde değildir. İslamiyet’in yorumu din görevlilerine aittir

 

Vali Hasan Şıldak, Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nda İl Müftülüğü tarafından düzenlenen programda din Görevlileri ile bir araya geldi.

1-7 Ekim tarihleri arasında “Din Hizmetine Adanmış Ömürler” temasıyla kutlanacak Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında düzenlenen programa başta Vali Hasan Şıldak olmak üzere Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız, İl Müftüsü Hıdır Bayrak ve din görevlilerinin katıldığı açıklandı;

Öğretmenevi Nurcihan Velicangil Konferans Salonunda düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Program Ulu Cami Baş İmam Hatibi Turan Çakır tarafından okunan Kur’an tilaveti ile devam etti. İl Müftüsü Hıdır Bayrak tarafından yapılan konuşma sonrası Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan sinevizyon gösterisi sunuldu. Programın devamında konuşma yapan Vali Hasan Şıldak din görevlilerine hitap etti.

Burdur İl Müftülüğü Tasavvuf Müziği Korosu tarafından ilahiler seslendirilmesinin ardından Aşure dağıtımı ile program son buldu.

Vali Hasan Şıldak programda yaptığı konuşmada;

Sizlerden istediğimiz temsil ettiğiniz bu önemli görevin hukukuna uygun ve taşıdığımız misyonun, sorumluluğun ağırlığının bilincinde olmanız

“Baktığımızda ömrümüzün her aşamasında, her adımında insanoğlu, İslamiyet’e mensup her birey sizlerle doğup bu dünyadan sizlerle ayrılıyor. Bu meslek sıradan bir meslek değil, farklı bir yoruma ihtiyaç var. Sizlerde böyle bir mesleği icra ediyorsunuz. Tabi ki bu görev omuzlarınıza çok farklı bir sorumluluk duygusunu da getiriyor, yüklüyor. Öğleki sizler 24 saat görev başındasınız. Pek çok açıdan sadece ezan saatleri ve vakit namazı saatleriyle sınırlı bir görev icrası gibi görünmekle birlikte, siz çok önemli bir sosyal görevi toplumda ifa ediyorsunuz. Zira insanımız sizi her an yanında görüp ihtiyaç duymakla karşı karşıya kalıyor. Bu manada benimde sizleri ifade etmek istediğim hatırlatmak istediğim bazı hususlar olacak. Bunlardan birisi tabi ki bu önemli görevi ifa ederken bir devlet memuru olarak, aynı zamanda temsil ettiğimiz görevin hukukuna uygun ve taşıdığımız misyonun, sorumluluğun ağırlığının bilincinde olmanız. Zaten böyle günler ve haftalarda yıl dönümleri bizlere bu manada kendimize bir sorgulama gözden geçirme ve yenileme fırsatı da veriyor. Her meslek gurubu için bu geçerlidir.

Sizin İslamiyeti temsil eden örnek bireyler olarak yansımanız toplumda geniş yankı buluyor

Değerli arkadaşlarımız kılık kıyafetimizden, cemaatimize ve toplumludaki herkese gösterdiğimiz özen ilgi, mesai saatlerine yani camilere giriş çıkış saatlerine gösterilen özenden camilerimizin, bahçelerimizin, tuvaletlerimizin temizliği ve taşıdığımız sosyal misyonun farkında olmak hasebiyle takınacağımız her türlü tutum hareket davranış bizler için çok önemlidir. Şöyle ki sizler toplumda pek çok noktada devleti temsil eden belki de tek görevlisiniz. Bazı köylerimizde okullarımızda kapalı devlet adına orada görev yapan neredeyse siz varsınız, muhtarlarımız var. Bu anlamda siz kendinizi önemseyin ve de bu ehemmiyetin bu önemin gereğini yerine getirme noktasında da hiçbir şeyi hafife almayın diye düşünüyorum. Hutbelerimizde, vaazlarımızda kullanacağımız dilden hitap şekline, çocuklarımıza yaklaşmaktan yaşlılarımıza engellilerimize göstereceğiniz özene kadar çok fazla alanda sizlerin göstereceği bu yaklaşım toplum tarafından yakından izleniyor ve önem veriliyor. Sizin aslında İslamiyet’i temsil eden örnek bireyler olarak yansımanız toplumda geniş yankı buluyor. Bu manada cemaatle ilişkiler, Kuran Kurslarımızdaki öğrencilerimizle kuracağınız ilişkiler, öğrenci velilerimizle geliştireceğiniz ilişkiler hem dinimizin daha iyi anlaşılması, hem de sizlerin temsil ettiği misyon anlamında karşılık bulmanız ve hizmetinizin karşılığını almanız noktasında çok önem taşıyor.

İslamiyet legal veya illegal hiçbir grubun hiçbir örgütün tekelinde değildir

Ülkemiz, devletimiz çeşitli badireler atlattı. En sonda 2016 yılının temmuz ayında hain bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldık. Tabi bundan sonrası için buradan çıkarılacak dersler olduğu gibi bundan sonraki duruşumuz, göstereceğimiz gayret devletimizin bekası ve dinimizin doğru anlaşılması anlamında sizlerin omuzlarındaki en büyük yüktür. Bunu hiçbir zaman unutmayalım. Din görevlilerimiz dinin İslamiyet’in doğru anlaşılması, yorumlanması ve uygulanmasında tek bir rehberimizdir. İslamiyet legal veya illegal hiçbir gurubun hiçbir örgütün tekelinde değildir. İslamiyet’in yorumu sizlere aittir, uygulaması sizlere aittir. Camilerimize ve cemaatimize, özellikle genlerimize ve çocuklarımıza sahip çıkalım. Bu ülkeden başka bir vatanımız yok. Bu hainlikleri bu teşebbüsleri bir daha görmeye de tahammülümüz yok. Bu yüzdende yükünüz ağırdır. Göreviniz büyüktür.

Amatör bir ruhla, bir heyecan ve bir iş ahlakı içinde işimize dört elle sarılmamız lazım

Her konuda en iyi yapmak, mümkün olanın en iyisini ortaya koymakla mükellefiz. Bu insanoğlunun belki de Allah’ü Teâlâ’nın bizlere verdiği en büyük sorumluluk budur. Yaradılmışız ve hepimiz bir iş görüyoruz. Dünya üzerinde hepimizin meslekleri var. Yaptığımızın en iyisini sonuna kadar en iyisini yapma gayreti içinde olursak ve de ben buna amatör ruh diyorum. Amatör ruhla yaklaşırsak, yani benim işim bundan ibarettir bunun dışına çıkmam mantığının dışına çıkabilirsek bu ülke çok daha ileri noktalara, yüksek noktalara ulaşacaktır. Buna ihtiyaç var. Bir heyecan, bir coşku ve bir iş ahlakı içinde bu şekilde işimize dört elle sarılmamız lazım herkesin yapabileceğinin en iyi şekilde ortaya koyması ve toplumumuzun ihtiyacı olan manevi ruhu sizden algılamaları en doğru yol olacaktır. İnsanlarımız gerçekten hizmet bekliyor ve iyi bir yaklaşım bekliyor. Ben sizlerin de bunu camilerimizde, köylerimizde mahallelerimizde, Kur’an Kurslarımızda en iyi şekilde icra ettiğimizi biliyorum. Öyle olmasını da temenni ediyorum. Her zaman din görevlilerimiz toplumumuzda devletimizin yanında ve insanımızın yanında olmuştur. Bundan sonrada böyle olacaktır. Sizlerin bu günü ve haftayı da vesile kılarak eksikliklerimizi tamamlama, bu manada yapabileceklerimizi gözden geçirme, adeta önümüzdeki bir yıllık yeni dönemde yeni bir iş planı yeni bir yaklaşım, yeni bir heyecan ve iş disipliniyle işlerimize sarılmamız ve yaklaşımımızı bu nokta da toplamanızı istirham ediyorum. Her zaman hepimizin ekstra yapabileceği şeyler vardır. Rutin işler zaten yürümektedir. Biz katkımızı, gücümüzü birleştirelim.

Bu haftanın dolu dolu geçeceğine inanıyorum. Müftülüğümüz çok iyi bir program hazırladı. Yarında Çallıca Köyünde hafta münasebetiyle düzenlenen programda olacağız. Yine çeşitli etkinliklerle bir arada olacağız. Haftanızı tekrar kutluyor, saygıyla selamlıyorum” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti İl Başkanı Mengi  ‘Yaşlılar Günü’nde Burdur Huzurevi sakinlerini ve Merkez mahallelerde oturan yaşlıları ziyaret etti.

AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi’nin, Kadın Kolları Başkanı Serpil Ekinci, Sosyal Politikalar Biriminden sorumlu İl Başkan Yardımcısı Gülsüm Öner  ve İl, Kadın Kolları ve Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte ‘Yaşlılar Günü’ dolayısıyla Burdur Huzurevi sakinlerini ve Merkez mahallelerde oturan yaşlıları ziyaret ettikleri açıklandı.

Ziyaret programına AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi’nin yanı sıra AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Ekinci, Sosyal Politikalar Biriminden sorumlu İl Başkan Yardımcısı Gülsüm Öner , İl Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu üyeleri ile merkez ilçe Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Burdur Huzurevi ve mahallede oturan yaşlıları ziyaret eden AK Parti Burdur Heyeti, yaşlıların Yaşlılar Günü’nü kutlayarak onların talep ve önerilerini dinledi.  Yaşlıların toplumumuzdaki yerinin önemli olduğunu belirten Başkan Mengi  ‘’Hayattaki tecrübeleri ile yaşlılarımız her zaman bizlere örnek olmuşlardır. Bir toplumun gelenek ve göreneklerini, milli ve manevi değerlerini kuşaktan kuşağa aktaran, geçmişimiz ile geleceğimiz arasında köprü olan değerli yaşlılarımızdır. Yaşlılarımızı bu anlamlı günde bir nebzede olsa mutlu edebildiysek ne mutlu ki bizlere. Aslında büyüklerimizi sadece bu güne özel değil sık sık ziyaret etmemiz gerekiyor. Bundan sonraki günlerde ziyaretlerimizi daha sık hale getireceğiz’’ dedi.Ziyaretlerinden dolayı çok mutlu olan yaşlılar kendilerini unutmadıkları için AK Parti heyetine teşekkürlerini ilettiler.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 03 Ekim 2018 13:34

Burdur Belediyesi’ne proje ödülü

Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen 2017 yılı Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme yarışmasında 62 belediye arasından Burdur Belediyesi’nin ödüle layık görüldüğü açıklandı;

Tarihi Kentler Birliği tarafından Bu yıl 17’ncisi düzenlenen Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme yarışması sonuçları açıklandı. Yarışmaya aralarında Burdur Belediyesinin de bulunduğu 62 belediye 123 proje ile başvurmuştu.

Değerlendirme sonucunda Metin Sözen Koruma Büyük Ödülünün yanı sıra, 3 Jüri Özel Ödülü, 8 Proje, 8 Uygulama, 11 Korumada Süreklilik dalında ve 31 Başarı Ödülleri verilecek. Ödül töreni 15 Kasım Perşembe günü Antalya Expo Center’da düzenlenecek olan 25. YAPEX Restorasyon Fuarında gerçekleştirilecek. Ayrıca fuar alanında açılacak sergi ile yarışmaya katılan belediyelerin proje ve uygulamaları, ilgili sektörler ve fuar ziyaretçileriyle paylaşılacak.

Yarışmada 123 proje arasında Burdur Belediyesi Gümüş Değirmeni ve Mübadele Kültür Evi Restorasyon Projesi, Kent merkezi ile kırsal kent çeperlerini, kent yaşamını destekleyecek rekreasyonel işlevler aracılığıyla birleştirmesi ve geçmişte yapılmış koruma çalışmalarını tamamlayıcı nitelikte proje önerileri geliştirmesi nedeniyle Burdur Belediyesine Proje Ödülü verildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 03 Ekim 2018 13:34

Milletvekili Göker; Kepenkler kapanıyor…

Milletvekili Dr. Mehmet Göker Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın cevaplaması talebiyle önerge vererek, “2018 yılının ilk dokuz ayında kapanan işyeri sayısı nedir?” Sorusunu yöneltti;

Ülkemizde yaşanan ekonomik krizin, döviz fiyatlarında meydana gelen artışlar ve bankaların yükselen faiz oranları ile kendini gösterdiğini belirten GÖKER, “Bundan en çok etkilenen kesim ekonomimizin temel taşını oluşturan esnaf ve sanatkârlarımızdır. Yalnızca Burdur’da değil Türkiye’nin farklı yerlerinde ziyaret ettiğimiz esnaflarımız genellikle ağır vergi yükü altında ezilmekte olduklarını ve siftah bile yapamadan kepenk kapattıkları için dükkân kirasını bile ödeyemeyecek duruma geldiklerini söylemektedir” dedi.

2016 ve 2017 yıllarında yaklaşık 180 bin esnafımızın işyerini kapatmak zorunda kaldıkları bu ortamda Ticaret Bakanlığının konuya acilen eğilmesi gerektiğini de ekleyen CHP’li Vekil Ticaret Bakanlığa bazı sorular yöneltti.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi. 

2018 yılının ilk dokuz ayında kapanan işyeri sayısı nedir?

Ülke ekonomisinin en önemli dinamiklerinden olan esnaf sayısındaki bu düşüşün nedenlerinin belirlenmesine ilişkin Bakanlığınızca bir çalışma yapılmakta mıdır?

Esnafımızın kepenk kapattığı bu ortamda ticari hayatın yeniden canlandırılması ve güçlendirilmesi için esnafın kira stopajını kaldırılması ve esnafımıza yıllık ödediği vergi ve prim miktarı kadar sıfır faizli kredi kullandırılması gündeminizde midir?

Esnaf Bakanlığı kurulmasına yönelik bir çalışmanız var mıdır?

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in, Yaşlılar Günü’nde Burdur Belediyesi Berberoğlu Huzurevi’ni ziyaret ederek yaşlıların günlerini kutlamasına ilişkin açıklama yapıldı;

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Yaşlılar haftası nedeniyle Burdur Belediyesi Berberoğlu Huzurevi’ni ziyaret etti. Başkan Ercengiz, Huzurevi sakinlerinin yaşlılar gününü kutladı. Berberoğlu Huzurevi’nde kalan bütün yaşlılarla tek tek ilgilenen Başkan Ercengiz, bir süre sohbet ederek huzurevinden ayrıldı.

Ziyarette konuşan Başkan Ercengiz, “Bizler sizlerin evlatlarıyız. Hayırlı birer evlat olabilmek için gayret gösteriyoruz. Sizlerin istek ve arzularınız bizim için emirdir. Gücümüz yettiği ölçüde isteklerinizi yerine getireceğiz” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Kamu idaresi harekete geçmek için kaçımızın ölmesini beklemekte?

 

Isparta-Burdur Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Ali Gökçe yazılı basın açıklaması yaptı, yapılan basın açıklamasında;

Isparta-Burdur Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Ali Gökçe yaptığı yazılı basın açıklamasıyla; Psikiyatri uzmanı Dr. Fikret Hacıosman’ın İstanbul’da, çalıştığı özel hastanede, eski hastası olduğu iddia edilen bir kişinin silahlı saldırısı sonucu başından ağır yaralandığını ve gece saatlerinde yoğun bakımda verdiği yaşama tutunma mücadelesini kaybederek vefat ettiğini duyurarak, Sağlıkta şiddetin engellenmesi için TBMM’ye sunulan yasa teklifinin yeni yasama döneminde ivedilikle yaşama geçirilmesini beklediklerini vurguladı;

Bugün bir meslektaşımızı daha silahlı saldırı sonucu kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Psikiyatri uzmanı Dr. Fikret HACIOSMAN dün öğle saatlerinde İstanbul’da, çalıştığı özel hastanede, eski hastası olduğu iddia edilen bir kişinin silahlı saldırısı sonucu başından ağır yaralandı ve gece saatlerinde yoğun bakımda verdiği yaşama tutunma mücadelesini kaybederek aramızdan ayrıldı. Meslektaşımızın yakınlarına ve bütün hekim kitlesine baş sağlığı diliyoruz.

Ülkemizde sağlık çalışanları her gün onlarca kez şiddet yaşamaktadır. Sağlıkta şiddet dalgası azalmak bir yana; hızlanmakta, yaygınlaşmakta, meslektaşlarımızı silahla yaralamaya/öldürmeye varan infial yaratıcı boyutlar kazanmaktadır.

Türk Tabipleri Birliği sağlıkta şiddetin nedenleri ve çözüm yollarını kamuoyu ile paylaşmış, her şiddet vakasında yetkilileri bir kez daha göreve çağırmış, şiddeti önlemede daha etkili olacak caydırıcı niteliğe sahip cezalar öngören yasa tasarıları hazırlamış, bunların TBMM’de kabul edilmesi için çaba sarfetmiştir. Yakın geçmişte meydana gelen başka şiddet vakalarının ardından Sağlık Bakanı’ndan randevu talep edilmiş, sorunun çözümü için ortak çalışma grubu kurulması önerilmiştir. Ne yazık ki, Bakanlık randevu taleplerine yanıt verme nezaketinden bile uzak, duyarsız ve etkisiz tutumunu sürdüregelmektedir.

Bir arkadaşımızın görevi başında kaldırım taşıyla yaralanmasının ardından 28 Temmuz 2018’de 28 tabip odasının yöneticileri ile birlikte Türk Tabipleri Birliği Şanlıurfa’da “Şiddete Karşı Bildirge” açıklamış, eş zamanlı olarak bütün tabip odalarının katılımıyla bir gazete ilanı verilerek soruna kamuoyunun ve siyasi iktidarın dikkati çekilmiştir.

Dün karşılaştığımız saldırı, örneğin birkaç ay önce Eskişehir’de yaşadığımız daha önceki nice benzerleri gibi, sağlıkta şiddetin çok sayıda nedeninden birini yalınlıkla gözler önüne sermektedir. Bir hekimin hastane içerisinde ateşli silahla öldürülmesi sağlık kuruluşlarındaki güvenlik önlemlerinin yetersizliğinin artık gözardı edilemeyecek ve ertelenemeyecek acil bir sorun olduğunu apaçık göstermektedir. Hem hastane yöneticileri hem de kamu idaresi bu sorunu ivedilikle çözmekle sorumludur. Sağlık çalışanları ve Türk Tabipleri Birliği görece basit önlemlerle bile engellenebilecek olan şiddet vakalarına karşı tahammüllerini çoktan kaybetmiştir.  

Silahın sağlık kuruluşlarına bile kolayca sokulabilmesi karşısında başta kamu otoritesi olmak üzere bütün toplum silahlanmanın normal bir olgu gibi görülmesini sosyal bir sorun olarak ele almalı; bireysel silahlanma zaman kaybetmeden kontrol altına alınmalıdır.

Tabip odalarının ve Türk Tabipleri Birliği’nin aklı ve yüreği hekimlerle birliktedir. Sağlıkta şiddetin kanıksanmasını kabul etmeyeceğiz ve onu durdurana kadar mücadelemize devam edeceğiz.

Sorunu ve çözüm yollarını ele almak için TBMM Başkanı ve Sağlık Bakanı ile acil görüşme talebimizi kamuoyu önünde kendilerine bir kez daha iletiyoruz.

Şiddetin ve diğer sorunlarımızın çözümü için Sağlık Bakanlığı ile birlikte bir çalışma grubu oluşturulmasını ortak akla inanmanın ve meslek örgütlerini merkeze alan çağdaş demokrasi anlayışının bir gereği olarak görüyor ve bu talebimizi de yineliyoruz.

Sağlıkta şiddetin engellenmesi için TBMM’ye sunduğumuz yasa teklifinin yeni yasama döneminde ivedilikle yaşama geçirilmesini bekliyoruz.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Vali Hasan Şıldak, Ercan Akın Fen Lisesine ziyarette bulunarak öğrenciler ve öğretmenler ile bir araya geldi.

Mesaisine Ercan Akın Fen Lisesini ziyaretle başlayan Vali Hasan Şıldak, ilk olarak Okul Müdürü Ahmet Akıncı ve müdür yardımcıları ile bir süre görüştü.

Okul hakkında Akıncı’dan bilgi alan Vali Hasan Şıldak’ın ziyaretin devamında öğrenciler ve öğretmenler ile bir araya geldiği açıklandı;

Sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet eden Valimiz, başarılı bir yıl geçirmeleri temennisinde bulunarak, yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diledi.

Valimiz okuldan ayrılmadan Öğretmenlerle bir araya geldi. Eğitim kenti olarak anılan Burdur’un başarısında idareci, öğretmen, öğrenci, veli halkasının en önemli noktasında Öğretmenlerin yer aldığını ifade eden Valimiz, sizlerin göstereceği gayretlerin öğrencilerimizin başarısı için çok önemli olduğunu ifade etti.

Öğretmenlerden isteğimiz öğrencilerle yakından ilgilenmeleri diyen Vali Hasan Şıldak, donanımlı, vatanına, milletine, bayrağına bağlı iyi bireyler olarak yetişmeleri konusunda ellerinden gelen gayreti göstermelerini istedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection