Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Veteriner Hekimler Odası 14. olağan genel kurulu, İki çocuğu ve eşiyle birlikte elim bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Veteriner Hetim Süleyman Özgür Mut anısına atfedildi. 

2 listenin yarıştığı genel kurul Tarım Orman İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı. Genel kurula Tarım Orman İl Müdürü Oktay Darcan, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, DSYB Genel Başkanı Kamil Özcan, Ticaret Borsası Başkanı  Ömer Faruk Gündüzalp ve veteriner hekimler katıldı. 

Seçim yarışı, 2 ayrı listede yer alan isimler arasında geçti. 20. Dönem Milletvekili Veteriner Hekim Kazım Üstüner’in başında bulunduğu liste 78’e karşı 105 oy alarak Burdur Veteriner Hekimler Odası yönetimine geldi. Böylelikle Veteriner Hekim Kazım Üstüner Burdur Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı’na 3. kez yeniden seçilmiş oldu.

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner Tarım Orman İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan Veteriner Hekimler Odası genel kurulundaki açılış konuşmasında;

“1992 yılında kurduğumuz odanın 14. genel kurulunda beraberiz. Biz veteriner hekimler olarak, meslek örgütlenmesi olarak yola çıktığımızda 50 kişiyi Isparta’yla tamamlayabilmiştik ve o 50 kişilik oda genel kurullarında daha kanlı canlı ve heyecanlıydık ama yine ben umudumu yitirmiş değilim. Çünkü veteriner hekimlik dertlere derman bulma mesleğidir. Sorunlara çözüm üretme mesleğidir. Ben genç meslektaşlarımızın, meslektaşlarımızın ne kadar özveriyle sahada koşturduklarını çok iyi gözlemliyorum, biliyorum.

Bugün Türkiye hala damızlık hayvan ithal etmek durumunda ise bu işte bir yanlışlık var. Bu yanlışlığı düzeltecek olan meslek grubuda biz veteriner hekimleriz.  Geçen genel kurulumuzda bu salonda Milletvekili Bayram Özçelik’te vardı. Bir istirhamda bulunmuştum. Uygun bir zamanınızda Burdur’daki veteriner hekimlerle buluşalım. İlimizin hayvancılık sorunlarını, bizim beklentilerimizi bir tartışalım, görüşelim ondan sonra da bizi Tarım Bakanı’yla bizi bir görüştür demiştik. 10 güne kalmadan Tarım Bakanı Faruk Çelik’ten randevu aldı. Teşekkür ediyoruz kendisine, bizi Tarım Bakanı Faruk Çelik’le görüştürdüğü için. Sayın Bakan’la üç saat görüşme fırsatımız oldu ve mesleğimizin sorunlarını iletme fırsatı yakaladık. Biz veteriner hekimlerin en boş bıraktığı alan meslek poltikası noktasında söylem geliştirememiş olmamızdır. Hep eksikleri görüyoruz. Ama sorunların çözüm noktası kapsayıcı bir şey sunamamışız. Ben bu anlamda yaptığımız konuşmada Sayın Bakan’a sayısı 7000’i geçen serbest veteriner hekimden Tarım Bakanlığı yararlanmıyor. Gelin il proje kapsamında serbest hekimlerimizden koruyucu hekimlik hizmetlerinden yararlanalım. Suni tohumlama hizmetlerine önceki yıllarda olduğu gibi destek verin. Hatta Türkiye damızlık düve ithal ediyor. Burdur’u pilot il ilan edelim. Cinsiyeti belirlenmiş dişi spermal kullanmayı cazip kılalım. Burdur 10 Bin baş damızlık hayvan satıyorsa çevre illere, bunu 20 bine çıkarmamız mümkün dedim. 

Ben 2 dönemdir odamızın başkanlığı görevini mesleki sorunların Burdur’un ötesinde çözülmesi noktasında üstlendim. 

Bu genel kurulumuzu Süleyman Özgür Mut meslektaşımız anısına da yapıyoruz. İki genel kuruldur bir geleneği başlattık. Osman Köseoğlu diye bir meslek büyüğümüz var. Meslekten para kazanmış. Bursa’nın ilk serbest veteriner hekimi. Gazeteci Hasan Türkel’in deyimiyle Çılgın Türk’ü Veteriner Hekim Osman Köseoğlu. Meslekten kazandığı paranın büyük bir kısmını toplumsal alanlara harcamasından dolayı köyüne 2 trilyonu aşkına hizmet yaptı. Benim veteriner hekim olarak rol model aldığım büyük insan. Kazandığı parayı topluma harcayan, köyünü unutmamış bir meslektaşımız.” dedi ve katılım sağlayan herkese teşekkür etti.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 01 Ekim 2018 13:12

Doğalgaza büyük zam!

BOTAŞ’ın, doğalgaza bugünden geçerli olmak üzere konutta yüzde 9, sanayide yüzde 18.5 zam yaptığı bildirildi.

Reuters Haber Ajansı’ndan alınan bilgiye göre, sektör kaynaklarına dayandırılan haberde,  maliyet artışına bağlı olarak BOTAŞ’ın tarifelerinin 1 Ekim itibariyle yeniden belirlediği ve yeni tarifelerin ilgili birimlere iletildiği ifade ediliyor.

BOTAŞ, Ağustos ve Eylül aylarında da konutta yüzde 9, sanayide yüzde 14 zam yapmıştı.

Yetkililer, maliyet artışına bağlı olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) da elektrik tarifesini artırabileceğini belirtiyorlar.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 01 Ekim 2018 13:10

02 Ekim 2018 - Salı - Burdur Gazetesi

02 Ekim 2018 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Vali Hasan Şıldak, Cuma Namazı sonrası Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Mevlana Camisi’nde düzenlenen aşure programına katıldı.

Cuma namazını Mevlana Camisi’nde kılan Vali Hasan Şıldak, namazın ardından aşure dağıttı, vatandaşlarla hasbihal etti.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Muhtarlığı ve Mevlana Camisi Derneği tarafından organize edilen Aşure programında, Muhtar Adnan Altınkurt ve Dernek Başkanı Ahmet İldeş Vali Hasan Şıldak’a katılımı dolayısıyla teşekkür etti.

Aşure dağıtımının ardından bir süre vatandaşlarla sohbet eden, mahalle sakinlerinin istek ve taleplerini dinleyen Vali Hasan Şıldak, “Muharrem ayı vesilesiyle ikram ettiğiniz Aşureyi Allah kabul etsin, maksat bir arada olmak, birlik beraberlik ruhunu yaşatmaktır. Bu birlikteliğe vesile olan muhtarımıza ve dernek başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

İlimizdeki bir Köyde, 4 yıl önce elektriği ve suyu kesilen muhtarlık lojmanına, 4 yıldan bu yana elektrik ve su faturası geliyor. 

Daha önce belediyelik olup, belediye ait lojmanlar bulunan köyde, belediyeye ait lojmanlar muhtarlık lojmanı oldu. Daha muhtarlık lojmanı kiraya verildi. Kiracının, elektrik su borcunu sıfırlayarak, lojmanı boşaltmasından sonra, o tarihten bu yana lojmana elektrik ve su faturası gelmeye devam ediyor. 

Kiracının boşalttığı, hiç su ve elektirk kullanılmayan, elektrik şarteli ve su vanasının kapalı olduğu Muhtarlık lojmanında, hiç su kullanılmamasına karşın, elektrik ve su faturası gelmeye ve lojmana ait gösterilen elektrik ve su faturası sürekli kabarmaya devam ediyor.

Aynı köyde, bu şekilde kimsenin ikamet etmediği, elektrik ve su kullanılmayan onlarca binaya aynı şekilde elektrik ve su faturası geliyor.

Bu durum köye elektrik ve su sağlayan kurum ve kuruluşlara olan güvenin yıpranmasına ve karşı tepkilere yol açıyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 01 Ekim 2018 13:10

Yasa dışı ava geçit yok

16.09.2018 tarihinde gelen ihbar üzerine harekete geçen Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 6.Bölge Müdürlüğüne bağlı Burdur Şube Müdürlüğü Av Koruma Ekiplerince Yeşilova-Aşağıkırlı Köyü civarınd,a bir aracın aküsüne bağlanmış olan projektör ışığı yardımı ile av yaptıkları tespit edilen üç kişiye, 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu gereğince işlem yapılmıştır. 

Tespit edilen iki kişiye Kara Avcılığı Kanununun Avcılık Belgesi olmadan avlanma, Avlanma zamanı dışında avlanma ve Avlanma esas ve usullerine aykırı şekilde avlanma (Araç farından yararlanarak ve otomatik tüfek kullanarak) maddelerine uymadıkları için işlem yapılmış olup şahısların kullandıkları otomobil, tüfek ve vurmuş oldukları yaban tavşanlarının mülkiyetinin kamuya geçirilmesi için el koyularak gerekli işlemler başlatılmıştır.

Şahıslardan toplam 4.655,00 TL İdari Para cezası ile vurmuş oldukları üç adet tavşan için 1.650,00 TL tazminat talebinde bulunulacak.

Sürdürülebilir Av ve Yaban Hayatı için Av Koruma Ekiplerimiz 7/24 saat esasına göre koruma çalışmalarını özveri ile sürdürmekte.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 01 Ekim 2018 13:10

Elektriğe üçüncü büyük zam!

Doğalgazın ardından bir zam da elektriğe geldi. Bugünden  geçerli olmak üzere, konutlarda kullanılan elektriğe yüzde 9, sanayi sektörü ve ticarethanelerde kullanılan elektriğe ise yüzde 18 zam yapıldı.

Haftanın ilk gününe doğalgaz zammı haberi ile başlayan vatandaş, bir şoku da elektrik zammıyla yaşadı.

Daha önce Eylül ayında sanayide kullanılan elektriğe yüzde 14, konutlarda kullanılan elektriğe ise yüzde 9 zam yapılmıştı. Sanayi sektörü ve konutlarda kullanılan elektriğe kısa süre içinde gelen ikinci zam vatandaşları şok etti. Dün vatandaşlar güne elektriğe gelen ikinci zam şoku ile girdiler.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Çeltikçi’de motosikletin bariyere çarpmasıyla meydana gelen kazada bir kişi hayatını kaybetti.

Kazada yaşamını yitiren Recep Serttaş’ın, bir yıl önce sosyal medya hesabından “motorcu dostu bariyer istiyoruz” adlı kampanyaya destek vermek için, bariyere çarpan bir motosiklet kazası fotoğrafıyla “Ölmek istemiyorum” notunu paylaştığı ortaya çıktı.

Recep Serttaş (22) idaresindeki motosiklet, Antalya- Burdur karayolunda, yol kenarındaki bariyere çarptı.

 Çevredekilerin ihbarıyla, kaza yerine 112 Acil Servis ve jandarma ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri Motorsiklet sürücüsü Recep  Serttaş’ın olay yerinde yaşamını yitirdiğini belirlediler.

Recep Serttaş’ın cenazesi Bucak Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Recep Serttaş’ın ölüm haberini alan yakınları ise hastane önünde sinir krizi geçirdi. Genç motosiklet sürücüsünün cenazesi, otopsi işlemlerinin ardından ailesine verildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, “Ekim ayı ortalarında sera üretimi piyasaya yaygın olarak çıkacak. O tarihe kadar büyük kentlerde tüketici domatesi 9-10 TL’den alacak” dedi. 

tEkim ayında domatesin kilosu 10 lira olması bekleniyor, Tefennili seracılar son ürünlerini alırlarken, bu yıl iyi sezon geçirdiklerini söylediler. Eylül ayınde 3  ile 4  TL arasında değişen fiyat üzerinden satış yaptıklarını, Ekim ayında fiyatların dahada artacağını, 5  lira üzerinde olmasını beklediklerini aktardılar. Antalya Borsa Ticaret Başkanı Ali Çandır’da bir açıklama yaparak Ekim ayında domates tezgahlarda 10 TL olacağını iddaa etti. Başkan Ali Çandır Şunları söyledi.

“Bir geçiş dönemi yaşanıyor. Bu nedenle fiyatlar yükseliyor. Ayrıca tuta zararlısı nedeniyle her yerde üretimde bir miktar düştü. Yaylalarda bile tuta zararlısı etkili oldu. İklim şartları da olumsuz geçti. Bu kadar çok olumsuzluk bir araya gelince domates azaldı,üretim arttı. Ekim ayı ortalarında sera üretimi piyasaya yaygın olarak çıkacak. O tarihe kadar büyük kentlerde tüketici domatesi 9-10 TL’den alacak.” dedi.

(Tefenni Haber)

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection