"Şiir toplumumuzun yol göstericisi ışık vereni" - 3.8 out of 5 based on 4 votes

"Şiir toplumumuzun yol göstericisi ışık vereni"

Burdur Gazetesi 3. Geleneksel Şiir Yarışması'nda Cumhuriyet Lisesi öğretmenlerinden Şenol Durmazer, 'Çocukluğa Söylence' adlı şiiriyle 1.liğe layık görüldü. Şenol Durmazer'e 1.lik ödülünü Vali Nurettin Yılmaz verdi.

 Burdur Valiliği, Burdur Belediye Başkanlığı, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörlüğü himayelerinde gerçekleştirilen Şiir Yarışması'nın ödülleri, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans ve Sergi Salonu'nda düzenlenen 'Şiir Gecesi'nde sahiplerine verildi.

"Şiir Gecesi"nde dereceye giren ve mansiyon almaya hak kazananlar, yarışmaya katıldıkları şiirlerini okudular. Yarışmacılara ödüllerini verenlerde okudukları şiirlerle geceyi renklendirdiler. Gecede program Mehmet Şafak Türkel'in yönetmenliğini yaptığı 'Bodrum Rüyası' adlı kısa film gösterimiyle başladı. Gazetemizin sahibi Adnan Taraşlı, etkinliğe katkıları için Yönetmen Türkel'e gösterimin ardından teşekkür belgesi verdi. Şafak Türkel kendi yazdığı 'Ölüm zor ama' şiirini okudu.

Burdur Valiliği, Burdur Belediye Başkanlığı, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörlüğü himayelerinde gerçekleştirilen Şiir Yarışması'nın ödülleri, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans ve Sergi Salonu'nda düzenlenen 'Şiir Gecesi'nde sahiplerine verildi.

"Şiir Gecesi"nde dereceye giren ve mansiyon almaya hak kazananlar, yarışmaya katıldıkları şiirlerini okudular. Yarışmacılara ödüllerini verenlerde okudukları şiirlerle geceyi renklendirdiler.

Gecede program Mehmet Şafak Türkel'in yönetmenliğini yaptığı 'Bodrum Rüyası' adlı kısa film gösterimiyle başladı. Gazetemizin sahibi Adnan Taraşlı, etkinliğe katkıları için Yönetmen Türkel'e gösterimin ardından teşekkür belgesi verdi. Şafak Türkel kendisinin yazdığı 'Ölüm Zor Sanırdım' adlı şiiri okudu.

Gazetemizin sahibi Adnan Taraşlı, gecede yaptığı konuşmada, 1954 yılında yayın hayatına başlayan Burdur Gazetesi'nin, Burdur'un gelişimi ve şehrin sorunlarının tesbitinde üstüne düşen görevi yerine getirdiğini, gelenekselleşen yarışmanın ilkinin 2004 yılında Burdur Gazeteciler Cemiyeti'nin 24 Temmuz Basın Bayramı etkinliği içinde, dönemin valisi Can Direkçi ve Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya'nın himayelerinde Burdur Gazetesi tarafından düzenlendiğini, uzun bir aradan sonra 3.sünü düzenlediklerini, şiir yarışması için Burdur'dan ve ülkenin değişik illerinden şiirler almaya başladıklarında büyük heyecan duyduğunu dile getirerek, "Bugün düzenlediğimiz şiir yarışmasını, başta sayın Valimiz Nurettin Yılmaz, Belediye Başkanımız Sebahattin Akkaya ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı'nın himayelerinde gerçekleştiriyoruz. Her zaman olduğu gibi yine gelenek bozulmadı. Bu yarışmanın düzenlenmesinde büyük emeği bulunan Haber Müdürümüz Hasan Türkel, yarışmada şiirleri tek tek inceleyip değerlendiren jüri üyelerimiz Eczacı Hakan Yalçıner, Doktor Levent Özdöl, Öğretmen Fatma Çınar, Burdur Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Ayla Pesen ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Türk Dili Okutmanı Himmet Büke'ye huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Şiir her zaman toplumumuzun yol göstereni, ışık vereni bir işlev görmüştür. Şiir bizde, orta asyadan bugüne hep vardır ve hep önemli oldu. Ben tüm günlerinizin şiirle dolu olmasını, yaşamınızın şiir tadında sürmesini diliyorum." dedi ve Aziz Nesin'in 'En uzun Maraton' adlı şiirini okuyarak, salondaki konuklarla paylaştı.

Gecede ilginç diyaloglar yaşandı. Vali Nurettin Yılmaz, yarışmanın birincisi öğretmen Şenol Durmazer'e ödülünü verdikten sonra, 'Çocukluğa Söylence' adlı şiiri dinlerken çocukluğunun gözler önüne geldiğini, şiirde bahsi geçtiği gibi yaramazlıklarından sonra nasıl cezalandırıldığını hatırladığını ve bu anlamda şiirin kendisini çok etkilediğini belirterek, başarısından dolayı kutladı. Yarışmanın birincisi Şenol Durmazer, 'Çocukluğa Söylence' adlı şiirini okuyup, salondakilere seslenerek, şiirini yaklaşık 20 yıl önce yazdığını, ancak kimseyle paylaşmadığını, eşi de dahil olmak üzere hiç kimsenin bu şiiri daha önce okumadığını, görmediğini, yarışmanın son günü şiiri yarışmaya gönderdiğini, şiiride öğretmenlik yaptığı bir başka ilde yazdığını, yarışmanın düzenlenmesinden ötürü Burdur Gazetesi'ne teşekkür ettiğini, yarışmada 1.lik ödülünü almaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti.

Vali Nurettin Yılmaz, yarışmanın birincisiyle kurduğu diyalogtan sonra ödül gecesine kitaplığından iki kitapla geldiğini belirtip, 'Çağdaş Rodop Türk Şairlerinden Esintiler' adlı Niyazi Hüseyin Bahtiyar'ın yazdığı Antoloji kitabında yer alan Mehmet Çavuş'a ait "Herşeyden Önce" adlı şiiri okuyarak, antolojide yer alan bu şiirin 20. yy Bulgaristan Türkleri Şiiri kitabından Antolojiye aktarıldığı bilgisini verdi. Daha sonrada getirdiği diğer kitabın adının "Bir safa bahşedelim" olduğunu ve Dr. Mustafa Çıpan tarafından yazıldığını ve içinde klasik Türk şiirinden seçmelerin yer aldığını söyledi. Daha sonra bir şiir gecesinin divan şiirsiz olmaması gerektiğini, divan şiirinin edebiyatımızda önemli bir yer tuttuğunu belirterek, getirdiği kitaplardan birisinde divan şiirlerinin yer aldığını söyleyip, Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya'yı bu kitaptan şiirler okumak üzere sahneye davet etti. Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, divan şiirlerinin yer aldığı kitabı inceledikten sonra, ezberinden, Kanuni Sultan Süleyman'ın muhibbi mahlasıyla yazdığı 'Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi' şiirini ve Fuzuli'nin "Beni candan usundırdı, cefadan yar usanmaz mı?" adlı gazelinden dizeler okudu.

Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, yarışmaya Denizli'den katılan ve "Düş Fakiri" adlı şiiriyle jüri tarafından 2.lik ödülüne layık görülen Saltuk Buğra Bıçak'a ödülünü verip, kutladıktan sonra, Can Yücel'in "Farkında olmalı insan" şiirini okudu ve Can Yücel'in genel olarak yazdığı başka şiirlerle tanındığını, ancak "Farkında olmalı insan" şiirinin diğer şiirlerinden çok farklı, ancak onlar gibi çok güzel olduğunu dile getirerek, insanlarada, şairlerede önyargılı olarak yaklaşmamak gerektiğinin bu şiirle bir kez daha ortaya çıktığını belirtti.

"Aşka çağrı" şiiriyle 3.lük ödülüne hak kazanan Vildan Poyraz'ın ödülünü ona ulaştırmak üzere Burdur Gazetesi Yazıişleri Müdürü Kemal Taraşlı'ya veren Rektör Prof. Dr. Mustafa Saatcı, Mehmet Akif Ersoy'dan "Hiç bilenlerle bilmenler bir olur mu?" adlı şiiri okudu ve yarışmanın düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirip, Burdur Gazetesine teşekkür etti.

Burdur Gazetesi Şiir Yarışması 3.sü Vildan Poyraz, ödül gecesinde, ödül dağıtımı esnasında telefon bağlantısıyla salondakilere seslenerek, yarışmaya katılmaktan ve dereceye girmekten duyduğu memnuniyeti dile getirip, yarışma ve organizasyon için Burdur Gazetesine ve ödülü sunan Rektör Prof. Dr. Saatcı'ya teşekkür etti.

Yarışmada jüri tarafından mansiyona layık görülen şiirlerin sahiplerine kurum özel ödülleri verildi. Özel Ödülleri Mansiyon Kazananlara verenResmi Kurum yöneticileri ve Sivil Toplum Örgütleri Başkanları okudukları şiirlerle Şiirseverlerden alkış aldılar, salondakilere seslenerek, şiir yarışmasına iştirak etmekten duydukları memnuniyeti dile getirip, gazetemize teşekkür ettiler.

'Çocuklar' adlı şiiriyle mansiyon almaya hak kazanan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencisi Muzaffer Öztürk'e, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği özel ödülünü, Birlik Başkanı Kamil Özcan verdi.

'Sen Yokken' adlı şiiriyle mansiyon almaya hak kazanan Ramazan Ateş, Burdur Ticaret Borsası özel ödülünü, Borsa Başkanı Yılmaz Başar'dan aldı.

Burdur Fen Lisesi öğrencisi Burak Bahadır Akın, 'Yazarım' adlı şiiriyle mansiyon almaya hak kazandı. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası özel ödülünü Burak Bahadır Akın'a, Oda Başkanı Yusuf Keyik verdi.

'Akif'in Ruh Coğrafyası' adlı şiiriyle yarışmaya Trabzon'dan katılan Nihat Malkoç'a ödülü ona ulaştırmak üzere, vekaleten gazetemiz muhabiri Bahtiyar Turan'a verildi. Bahtiyar Turan'a, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi özel ödülü, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mümtaz Nazlı tarafından verildi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencisi Gürhan Dursun, 'Uyuyan Güzel' adlı şiiriyle mansiyon almaya hak kazandı. Gürhan Dursun'a Burdur Belediyesi özel ödülü Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özboyacı tarafından verildi.

"Ellerim Şimdi Hiçbir Şey" şiiriyle jüri tarafından mansiyona layık görülen Emel Kamar, Burdur Valiliği özel ödülünü, Vali Yardımcısı Hamdullah Suphi Özgödek'ten aldı.

Ödül gecesinde yarışmanın birincisine Cumhuriyet altını, ikincisine Yarım altım, üçüncüsüne Çeyrek altın verildi.

Mansiyon almaya hak kazananlara, kurumlar tarafından ödülleri verildi.

Yarışmada dereceye girenlere ve mansiyon almaya hak kazananların tamamına Burdur Valiliği, Burdur Belediye Başkanlığı, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörlüğü ve Burdur Ticaret Odası armağanları verildi.

Şiir Gecesi'nde Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğrenci orkestrası, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Cem Şaktanlı yönetiminde konser verdi. Konser, konuklar tarafından büyük bir beğeniyle izlenip, büyük alkış aldı. Konserin ardından gazetemizin sahibi Adnan Taraşlı, Doç. Dr. Şaktanlı'ya konserle katkı için teşekkür belgesi verip, çiçek sundu.

Gecede program sunucu Hasan Türkel tarafından sahneye davet edilen Jüri Üyeleri Fatma Çınar, Ayla Pesen, Himmet Büke adına Ecz. Hakan Yalçıner, salondakilere seslenerek, böyle güzel bir etkinliği düzenlediği için Burdur Gazetesine, etkinliği himaye edip, öncülük eden Burdur Valiliği, Burdur Belediye Başkanlığı ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörlüğü'ne teşekkür ettiğini belirtip, daha güzel etkinliklerde buluşmak dileğini iletti. Jüri üyeleri okudukları şiirlerle geceye renk kattılar.

Bu yıl 3.sünü gerçekleştirdiğimiz Geleneksel Yarışmamızı himaye eden Valimiz Nurettin Yılmaz'a, Belediye Başkanımız Sebahattin Akkaya'ya, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı'ya, yarışmaya şiirleriyle katılan tüm yarışmacılarımıza, jüri üyelerimize, gecemize katılarak bizleri onurlandıran resmi kurum ve sivil toplum örgütleri yöneticilerimize, şiirsever konuklarımıza, gecemize katılamadıkları için gönderdikleri telgraflarla gazetemizin sahibi Adnan Taraşlı'yı kutlayan Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Ramazan Kerim Özkan'a, verdikleri konserle konuklarımızın büyük beğenisini kazanan ve gecemize büyük katkı sağlayan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğrenci orkestrasına ve orkestrayı yöneten Doç. Dr. Cem Şaktanlı'ya, bize sağladığı salon, konser ve diğer teknik imkanlarla destek veren Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı'ya, "Bodrum Rüyası" adlı kısa filmle gecemize renk katan Yönetmen Şafak Türkel'e, gecemize katılıp habercilik yapan Kanal 15 TV, Çağdaş Burdur Gazetesi, Yenigün Gazetesi ekiplerine, Haber Ajansları Muhabirlerine, resmi kurum ve sivil toplum örgütleri basın danışmanlarına, Burdur Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ömer Turan'a teşekkür ediyoruz.

Çocukluğa söylence

Bu yaz yıllardan sonra

ayaklarımı eski mahallemize götürdüm,

eskicilere inat eskiler aradım

eski evler kalmamış pek,

eski zaman insanları desen, tükenmiş neredeyse,

anımsaması kalmış bize bir tek

onlar da belli belirsiz, eskimiş iyice,

onlarmış meğer, okul piyeslerinde canlandırılıp yok olan

ezbere sığınmış acemiliğin ürünü

kahramanlar gibi..

bu duvarlardan mı aşardık biz,

kaçan topları almak için?

şaşılacak şey,

pek de yüksek değilmiş , oysa..

bir onlar direnmiş demek , bir de

yazılar.. boya , badana altında:

Bağımsız Türkiye

rengini yitirmiş

söylence gibi..

ne bakkal Musa kalmış , ne

cam kavanozlarda naneli şekerleri.

kim derdi market olacak diye , kim derdi?

ne kolay,

hikaye gibi..

elden ayaktan düşmüş şimdilerde Şevk'emmi

toplarımızı keserdi bahçesine kaçınca

bıçak tutan iri , kıllı elleri nerede?

nerde kösteklisi , nerde delikli iki buçuklukları?

masal gibi..

ah kunduracı Şevk'emmi!

bir düşlerimizde alt ederdik onu

bir de kaçmalarımızda

yakalayamazdı ki hiç

zamanmış kovalanan oysa

yarış gibi..

keten helvacıların sesi miydi yoksa

her ikindi bizi kışkırtan? ya,

karanlık odalara kapatılan yaramazlıklarımıza

ne demeli?

naftalin serinliğine kelepçeli

dün gibi..

evini mütahite vermiş marangoz Mustaf'endi

iki daire karşılığı , öyle söyledi

yıkıldı yıkılacakmış zaten

kiracısı Atiy'anımsa çok olmuş bu dünyadan göçeli

keten helvacıların sesi de silinmiş geçmeyi geçmeyi..

yazılar da her eski zaman söylencesi gibi

silinmese de belleklerden

o şimdi emekli,

çocukluğumuz gibi..

Şenol Durmazer

Burdur Gazetesi 3. Geleneksel Şiir Yarışması birincisi

Düşler Fakiri Geceler

uyandı

düş fakiri geceler...

karanlığı kıvırdı şafaklar

en zifiri ucundan

ateşin yandığı yer, yüreğim...

yangınları seyrediyorum aşkın burcundan!

kor basılmış bengisuyun döşüne

doğacak mecali kalmadı

küllerinden (k)anka'mın

gözyaşlarını biriktir saydam şişelerde

izle hazin bitimleri kapalı gişelerde

yaz gitsin,

yaz suyun alevden tenine

deryalar çalkalayacak sözler damıttım lügatimden!

dayandı

kış bozumu mevsimler...

kavruldu hayallerim bozkır sarısı

bulutlarla yoğruldu acuze hislerim

ve suretimle harmandır (ba)siretim

hurdaya çıkardım altınları, gümüşleri

kovdum simyacı olay mahallinden

madem ki girdin kollarıma

kaldır enkazını aşkın, ey hicran!..

kaz gitsin,

kaz toprağın zemheri bağrını

çukurlar dolduracak sözler birikti lügatimde!

boyandı

gün batımına gökyüzü...

mavi rüyalara ram oldu pembe gözlüklerim

aynalar kırıldı avuçlarımdaki sırda

kaldı meydan yılkı atlarına

barbar fırtınalara...

çelik çomak çemberinde sobelendi gülüşlerim

kalkacaktı oysa düştüğü yerden sevilerim

dağılsın,

dağılsın gayrı ömür zembereği

takvimler dökülsün hazanda yaprak yaprak

çöz gitsin,

çöz dalların örgüsünü

dağları sarsacak sözler mevcut lügatimde!

yandı

kalp pili ümitler...

aşka aşı tutmazmış meğer her bahar

metruk hanelerinde konaklanırmış viran şehirlerin

mısralar şerh edilirmiş lal şiirlerden

dalgakıran bakışlar miras hatıralardan, yalnız

göz pınarımda abalora sevda yelkenleri

ayazın tokatladığı geceler bilirim, sorgusuz

ustura diller, kasatura eller bilirim

barut kokulu öyküler dinlerim cadı kazanında

seceresi yitik masal kahramanıyım artık

süz gitsin,

süz kır çiçeklerinden amberi

kovanları taşıracak sözler vızıldar lügatimde!

ayandı

can suyu kıtlığı!..

mesafeler dürüldü (h)ansız seferlerde

kuy(t)ular çoğaldı yıldızların gölgesinde

kilometreler yorgun şimdi, saatler durgun...

ışıltısını kaybetmiş yakamozlar, dalgalar vurgun...

peçesini açmış karanlığa mehtabım

bir seraptır çöl, açıklarında ummanın

kelebek ürpertisi sarmış menekşe bahçelerine

zehirli kıymıklar serpilmiş güzergahıma

yılanayak adımlar, delişmen hülyalar, serkeş kalemler...

boz gitsin,

boz kumdan kalesini çocukluğumun

cümleler eksiltecek sözler istiflenir lügatimde!

Saltuk Buğra Bıcak

Burdur Gazetesi 3. Geleneksel Şiir Yarışması ikincisi

Aşk'a Çağrı

Kalemden kağıda bir fısıltı yayılır

beyaz düşler işlenir mısralara

ve ben

düşerim şiirin alınyazısına

su damlasından gelen aşk çağrısında

sehervakti

sokakların çığlığı böler derin uykumu

virane kent pejmürde, çengiler dolanır

geçmişin kozasında bırakılır pişmanlık

ve ahlarla buruşmuş bir çift göz

beyhude geçen mevsimlerde

günvakti

tohumun topraktaki düşü benimkisi

anne sözü dökülür kırık bir testiden

gök oyalı, taze bir gelin

bilinçaltım yanardöner, yamarım durmadan

nerde benim lalelerim?

sahi!

laleler tekrar açar mı parmak uçlarımda?

vakit güzikindisi

solunur meltemin bıraktığı yosun kokusu

kağıt gemiler bağlanır hüznün koy(n)una

denizle oynaşta martılar çığlık çığlığa

masum gök, hiç olmadığı kadar

biz bu yalnızlığı neden çekeriz?

oryantal kıyıların göbeğinde

buvakit

akşam bir fistan, sarar tenimi

dışarıda bırakılır, kelepçeye mahkum anılar

izini sürerim ateşböceği kıvılcımında

gaz lambası fitili yanar, ısıtır soğuğumu

ışığında efsunlu şiirler okunur

dökülür dizeler özlenen yâr dilinden

vakit geceyarısı

bahanesidir kışkırtıcı bir fincan kahvenin

veranda da gece olurum

biletler kesilir, kapanır senle panjur

aşk iksire bulanır

düşer ayışığından gözlerimize

eylül'ü beklemek niye?

in

cin

uykuda

...

Vildan Poyraz

Burdur Gazetesi 3. Geleneksel Şiir Yarışması üçüncüsü

Ögeyi Oylayın
(4 oy)

1 yorum

 • Hikmet OKUYAR
  Hikmet OKUYAR Perşembe, 03 Mart 2016 11:10 Yorum Bağlantısı

  Tebrikler teşekkürler..Ödüller de dereceler de kutlu olsun.. Ödül kazananlara da özel yeteneklere de SELAM olsun
  ********
  Burdur şiiri birincilik ödülü kazandırdı.. / Hikmet Okuyar
  Türkiye genelinde geleneksel olarak tertiplenen Özellikleri ve Güzellikleriyle Burdur ve İlçeleri Konulu: 18. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması sonunda; Şebinkarahisarlı Sanatçılar Topluluğu Başkanı, Eğitimci Müzisyen, Bestekar, T H M Sanatçısı Ali Yolcubal Başkanlığındaki Jürinin Şebinkarahisar’da değerlendirmesi sonunda;. NEVŞİYAD Başkanı Eğitimci Şair Şiir Yorumcusu Sadi Teltik ’’ Gurbet Türküleri ve Sipsi ’’ Şiiri ile 2015, Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü kazandı..
  *
  19 Mayıs 2015 tarihinde Şebinkarahisar Kalesi’nde ve Şebinkarahisar Atatürk Evi ve Müzesi Bahçesinde tertiplenen ödül törenine katılamayan Nevşehirli Şairler, Şiir Yorumcuları Yazarlar ve Aşıklar Derneği Nevşiyad Başkanı Nevşehirli Eğitimci Şair, Şiir Yorumcusu Sadi TELTİK, 2015, Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü’nü geçen gün Nevşehir’de aldı
  *
  18. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması sonunda ’’ Gurbet Türküleri ve Sipsi / Burdur ’’ Şiiri ile kazandığı ; 2015, HİKMET OKUYAR TÜRKİYE BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ Şeref Serlevhası ile 1 Adet Türkiye Sevdası, NEVŞEHİR GAZETECİLER DERNEĞİ Başkanı Bayram EKİCİ tarafından NEVŞEHİR GAZETECİLERİ MEDYA EVİ’nde verildi.
  *
  Ödülü ile birlikte 2 Poşet Ada Çayı, 2 Avuç Giresun Fındığı, 1 Paket Türk Kahvesi, 1 Adet Şair Kalemi, 3 - 5 kuruş uğur parası, ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI türünden hediyeleri de alan Nevşiyad Başkanı Sadi TELTİK yaptığı teşekkür konuşmasında;
  ’’ Giresun Şebinkarahisar Köprübaşı’da; Dünya Şairler, Şiir Yorumcuları, Şiirsevenler ve Aşıklar Topluluğu Başkanı Şair Hikmet Okuyar imzasıyla özenle hazırlanan; kaynak eser proje çalışması tanıtım turizm kültür sanat eseri Türkiye Sevdası’na katkı yapmaktan ve tertiplenen ödüllü yarışmalarda da ödüller kazanmaktan mutluluk duyuyorum..Mutluluğıumu da; Şebinkarahisar,Giresun, Nevşehir Sevdası ile Türkiye Sevdası ile hayranlarla öğrencilerimle ve güzel sanatlar öncüsü kültür sanat dostu meslektaşlarımızla bizi yakından takip eden medya mensuplarıyla paylaşıyorum..
  Büyük proje kaynak eser Türkiye Sevdası’na şiir dünyasında gösterilen ilgi yoğunluğuna da çok teşekkür ediyorum ’’ dedi..
  *
  Özellikleri ve Güzellikleriyle Burdur ve İlçeleri Konulu; 18.Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması sonunda;
  2015, Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü kazanan Sadi Teltik Şiiri :
  ........................
  GURBET TÜRKÜLERİ VE SİPSİ / BURDUR
  *
  Ağlasun,Altınyayla,Bucak,Çavdır,Gölhisar
  Avşar Yörük Beyleri, Burdur...Salda Gölü var
  Oyun havalarıyla zeybek türü oyunlar
  Ceviz Ezmesi alıp Burdur Şişi yemeli
  Görülmeye değer yer,siz de gelin demeli
  *
  Karamanlı,Çeltikçi,Tefenni,Yeşilova...
  Ören yeri Kremna, Sagalassos, Kodrula...
  Konakları Baki Bey ,Çelikbaş ve Taşoda
  Ceviz Ezmesi alıp Burdur Şişi yemeli
  Görülmeye değer yer,siz de gelin demeli
  *
  İnsuyu Mağarası,Kemer de bir ilçesi
  Sümer Ezgü Burdur’da musıkimizin sesi
  Asartepe, yörenin meşhur Antik Kalesi
  Ceviz Ezmesi alıp Burdur Şişi yemeli
  Görülmeye değer yer,siz de gelin demeli
  *
  İsa Kayacan yazar,Osman Tekerci şair
  Fevzi-İbrahim Zeki Burdurlu’ya ne denir?
  Burdur’da alabalık,nefis yoğurtla yenir
  Ceviz Ezmesi alıp Burdur Şişi yemeli
  Görülmeye değer yer,siz de gelin demeli
  *
  İncirhan,meşhur hanı,Susuz Kervansarayı
  Ağlasun’da bolcadır,kaynak yeraltı suyu
  Şifalı sularıyla bilinmez mi İnsuyu?
  Ceviz Ezmesi alıp Burdur Şişi yemeli
  Görülmeye değer yer,siz de gelin demeli
  *
  Fakir Baykurt romancı,Osman Akkoç ozandı
  Sipsi’siyle Burdur’um büyük bir ün kazandı
  Dağ doğa yürüyüşü,Akdağ’a dek uzandı
  Ceviz Ezmesi alıp Burdur Şişi yemeli
  Görülmeye değer yer,siz de gelin demeli
  *
  Haşhaşlı Sarma Aşı, Dirmil Kebabı,Bişi
  Kabune Pilavı’nı, yemelidir her kişi
  Bakırcılar Çarşısı...İşlenmiş bakır işi...
  Ceviz Ezmesi alıp Burdur Şişi yemeli
  Görülmeye değer yer,siz de gelin demeli
  *
  Folklorun Başkenti’dir,Efeler harman oldu
  Diritme, Borana’yı arayan burda buldu
  Gurbet Türküleri’yle gönlüme hüzün doldu
  Ceviz Ezmesi alıp Burdur Şişi yemeli
  Görülmeye değer yer,siz de gelin demeli
  *
  Sadi TELTİK / NEVŞEHİR
  .............................

Yorum yapın