Kentsel Dönüşüm adresleri belli oldu - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Kentsel Dönüşüm adresleri belli oldu

Kentsel Dönüşüm çalışmalarının ilimizdeki adresleri belli oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ilimizde belirlenen Kentsel Dönüşüm alanlarını açıklayan Milletvekili Bayram Özçelik, Karasenir, Tepe ve Sinan mahallelerinde yeniden yapılaşmaya gidileceğini, sistematik bir yapı şekli oluşturulmaya çalışılacağını ve olası depremlere reskine karşı zeminlerin güçlendirileceğini ifade etti.

 

Karasenir, Tepe ve Sinan Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Alanı olarak Resmi Gazete'de ilan edildiğini dile getiren Milletvekili Özçelik, Resmi Gazete'de belirlenen çalışma alanını açıklayarak," Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre 'Burdur ili merkez ilçe Karasenir, Tepe ve Sinan Mahalleleri sınırları içindeki alanın riskli alan ilan edilmesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 3 Haziran 2013 tarihli ve 2829 sayılı yazısı üzerine 6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanunun 2. maddesine göre Bakanlar Kurulu'nca 10 Haziran 2013 tarihinde kararlaştırılmıştır. Resmi Gazete'de Burdur'umuzun Karasenir, Tepe ve Sinan Mahallelerini kapsayacak şekilde Kentsel Dönüşüm Alanı olarak Bakanlığımız ilan etmiştir. Bakanımız ve Cumhurbaşkanımız tarafından imzalanmış bir karardır. Koordinatları da vardır. Malum askeri kışlanın kapsının çevre yolundan itibaren devam ediyor, Manastır Mahallesi'nin önünden aşağıya iniyor daha sonra Piribaşlar ve Mısırlılar Konağı'ndan tekrar Karasenir Mahallesi'ne dönüyor, Tugay'a gelinceye kadar o alanın tamamı Kentsel Dönüşüm Alanı olarak ilan edilmiş ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün kapsamına alınmıştır" dedi.
Kentsel Dönüşüm Planı içinde Karasenir, Tepe ve Sinan Mahallelerindeki alanda 100 bloktan oluşan 2 bin 400 daire yapılacağının öngörüldüğünü ifade eden Özçelik, hazırlanacak proje detajlarından bilgiler vererek, "Bundan sonra bu bölgede riskli alan olarak çalışılan alan 38 hektar, yaklaşık 280 bin m2'dir ve alanda ortalama 800 yapı veya bin 100 daire bulunmaktadır. Proje alanının % 50'si sosyal donatı ve yeşil alan olarak ayrılacaktır. Alanda 100 bloktan oluşan 2 bin 400 daire olacağı öngörülmektedir. Alanı riskli alan olarak ilan edilmesi için 25 Nisan 2013 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından başvurusu yapılmış ve Resmi Gazete'de yayınlamıştır. Bundan sonraki süreçte Bakanlığımız çalışmalarına devam edeceği gibi bu işi belediye olarak ben üstlenirim denildiği takdirde de Belediye'ye bu işin devredilebileceği kanunda yer almaktadır. Eğer belediye bu işi üstlenmeyecek olursa Bakanlığımız bu işe süratle devam edecektir. Vatandaşlarımız öncelikle bilgilendirilecektir. Vatandaşlarımızla bir bir görüşmeler yapılacaktır. Bu sürecin başlaması önümüzdeki süreçte Bakanlığımızın tespitleriyle devam edecektir." dedi.

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

2 yorum

  • Ümit YİĞİT
    Ümit YİĞİT Çarşamba, 28 Ağustos 2013 11:56 Yorum Bağlantısı

    Hükümetin Çevrecilik konusundaki atılımlarının yanında Kentsel Dönüşüm Projeleri ile de Şehircilik anlamında atılımının sağlanması muhteşem bir işbirliği sayseinde olmuştur. Hele ki Burdur gibi bir yerde bunun uygulanması, hele ki Burdur da Antalya ve Muğla karayollarını birbirine bağlayan yolun kenarında uygulanması göreceksiniz Burdur'a çağ atlatacak... Başarılı olunacağından eminim... Bu konudaki girişimleri için Milletvekilimiz Sayın Bayram Özçelik'e, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ve Sayın Belediye Başkanımız Sebahattin Akkaya'ya teşekkürü bir borç bilirim..

  • aysel
    aysel Perşembe, 01 Ağustos 2013 01:20 Yorum Bağlantısı

    tepe mahallesinde ikamet etmekteyiz. evimiz tadilat aşamasında. bir önce önce ne yapılacağı hakkında bize bilgi verilse iyi olur. bizde ona göre tadilatı durdurur veya devam ettiririz.

Yorum yapın