İnsuyu Mağarası Uluslararası standartlara yükseltiliyor - 5.0 out of 5 based on 1 vote

İnsuyu Mağarası Uluslararası standartlara yükseltiliyor

Araştırma guruplarının yaptığı çalışmalarla, uzunluğunun 8100 metre olduğu tesbit edilen İnsuyu Mağarası'nın uluslararası standartlara ulaştırılması ve böylelikle turistik açıdan çok daha cazip hale getirilmesi çalışmaları sürüyor.

Bu konuda yıllardır çaba gösteren Milletvekili Bayram Özçelik, Orman ve Su İşleri Bakanlığında sürdürdüğü girişimlerle, İnsuyu Mağarası'nın uluslararası standartlara yüksel-tilmesi için bakanlık programına alınmasını sağladı.

Konuya ilişkin gazetemize açıklama yapan Milletvekili Özçelik;

Birbirinden farklı 11 speleolojik haritası bulunan insuyu mağarasının, 8.100 metre uzunlukta olduğunun tespit edildiğini. 8 Km. Uzunluğundaki mağaranın, Avrupa Standartları ölçüsünde, marka mağara özelliğine kavuşturulacağını, Konunun yakından takipçisi olmayı sürdürdüğünü belirterek İnsuyu Mağarası'nın, yakınında bulunan Kızılin mağarası ile de birleşme olasılığının bulunduğunu, Orman ve Su İşleri Bakanı ile yaptığı görüşmeler sonucu, bir ekibin insuyu Mağarasında incelemeler yaptığını,İncelemenin amacının, 1965'ten beri ziyarete açık olan, ancak istenen düzeyde ziyaretci sayısına ulaşılamayan mağaranın cazibesini arttıracak ve ulusal/uluslararası ölçekte marka değeri taşımasını sağlayacak bir restorasyon ve düzenlemeye tabi tutulmasına hazırlık olduğunu dile getirdi.

Yapılacak restorasyon çalışmasıyla, mağarada doğal doku ile uyumlu görünmeyen gezi yolları kaplama ve basamaklarınının yenilenerek doğal yapıya uygun bir hale getirileceğini, ışıklandırma sisitemininin mağara yapısına uygun hale getirilecek şekilde yenileneceğini, mağara içindeki koruma amaçlı korkuluklarında mağara yapısına uygun hale getirilmek amacıyla yenileneceğini, çalışmalara hız vermek ve konuya dikkat çekmek amacıyla Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlunu Burdur'a davet edip İnsuyu mağarasında bir inceleme yapmasını sağlamaya çalışacağını vurguladı.

Gazetemizde daha önce yaptığımız bir haberde;

Atlas Dergisi'nde, İnsuyu Mağarası'nın yeni yapılan haritalama çalışmalarına göre, 8350 metre ile Türkiye'nin en uzun mağarası olduğunun tespit edildiği bilgisine yer verildiğini, Daha önceki tespite göre, Türkiye'nin en uzun mağarasının 6818 metre ile Manavgat yöresinde bulunan Tilkiler Düdeni olduğunun da yazıda açıklandığını.

26-29 Ocak tarihleri arasında, İnsuyu Mağarası'nda Obruk Mağara Araştırma Grubu'nun, 2013 yılı çalışmasına Atlas Dergisi fotoğrafçısı Ali Ethem Keskin'in de katıldığı, mağarada 250 metrelik bir bölümün daha ölçümünün yapılan çalışmayla belirlenip haritalandığını, böylece mağarada 2006 yılından bu yana toplam 8350 metrelik bölümün ölçülerek haritalandığı, yapılan çalışmalar sonunda, İnsuyu Mağarası'nın göründüğünden çok daha büyük ve uzun bir mağara olduğu kanaatinin oluştuğu bilgilerinin yer aldığını duyurmuştuk.

Atlas Dergisi'nde yer alan araştırma yazısında, Türkiye'de mağaracılılk çalışmalarına öncülük eden ve İnsuyu Mağarası'nı ilk keşfeden Dr. Temuçin Aygen'in anısına, 2007 yılında keşfedilen galeriye Aygen Galerisi adı verildiğini, araştırmacıların galerideki göleti ilerde yapılacak mağara dalışlarına, ışık tutması için inceledikleri bilgisi var. Çalışma grubu üyelerinden Melike Ocak'ın mağaradaki büyük gölün en derin yerinin 12 metre, 7 yıl önce aynı bölgenin derinliğinin 12 metreden 5 metre daha fazla olduğu, çevresindeki tarım arazilerinin sulanmasıyla, açılan binlerce sondaj nedeniyle mağara içindeki göllerin kiminin kuruduğu, kiminde de su seviyesinin düştüğü görüşlerine de yer veriliyor.

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın