İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Erdil; Güvenlik ve uyuşturucu alanında önemli adımlar attık

İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil ve beraberindeki 12 kişilik heyet  İzleme ve Değerlendirme Proje Sistemi kapsamında ilimizde ziyaretlerde bulundular.

 

Program ilk olarak ilimizdeki İçişleri Bakanlığı’na bağlı iş süreçlerini izleme, hizmet alan vatandaşların memnuniyet düzeyini yerinde gözlemleme ve birimlerin uygulama ve yatırımlarını inceleme ile başladı. İncelemelerin ardından İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil, Vali Hasan Şıldak’ı makamında ziyaret etti. Düzenlenen Bakanlık Hizmetleri Değerlendirme Toplantısının ardından  İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil ve Vali Hasan Şıldak basın mensuplarına açıklamalarda bulundular. 

İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil İçişleri Bakanlığı’nca yürütülen çalışmalar hakkında bilgi vererek; “İçişleri Bakanlığı olarak uyuşturucu, güvenlik ve diğer asayiş  operasyonları kapsamında Türkiye genelinde  trafikte ölümlü kazaları %28 azalttık. 2018 yılı içerisinde 91 bin uyuşturucu operasyonu yaptık. 20 ton civarında eroin, 40 ton civarında esrar ele geçirdik.”dedi.İzleme ve Değerlendirme Proje Sistemiyle Valilik uktesindeki bütün taşra birimlerinin çalışmalarını incelemek, izleme ve değerlendirmek, toplumdaki algıyı ölçmek, çalışmalarla ilgili gözlemler yapıp değerlendirmede bulunmak amaçlanıyor.

Program STK’lar, iş adamlarıyla düzenlenen toplantı, esnaf ziyareti ve Şehit ailelerini ziyaret ile sona erdi. 

İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil düzenlenen toplantılar ve incelemeler hakkında yaptığı açıklamada;

“İçişleri Bakanlığı olarak daha çok kamu güvenliğini ve huzuru sağlıyor ve bunları daha çok vatandaş olarak sürdürüyoruz. Güvenlik yönetiminin yanında göç, afad ve nüfus vatandaşlık hizmetleri gibi değişik alanlarda çok değişik bir hizmet sektöründe alan çerçevesinde hizmetleri sürdürdüğümüz bir kamu hizmet sürdürülüyor. Bu doğrultuda iki yıla yakın bir süredir geliştirdiğimiz İçişleri Bakanlığımızın yönettiği hizmetlerin taşrada, sahada değerlendirmesini yapma çerçevesinde geliştirdiğimiz bir proje. Bu kapsamda bugün Burdur’dayız. Bakan Yardımcıları olarak yaklaşık 40 ilimizi ziyaret ettik ve bu ziyaret ettiğimiz illerde vatandaşlara yönelik hizmetlerin değerlendiriyoruz. Bu değerlendirmenin öncelikle aslında bizim İçişleri Bakanlığının vatandaşlara sunduğumuz hizmetlerin sahadaki kapasitesini ölçmeyi hedefliyoruz. Merkezle taşra arasındaki iletişimi artırmayı ve taşradaki değerlendirmeleri, önerileri ve istekleri raporlamayı ve bir de taşrada izlediğimiz örnek uygulamaları Valiliğimizin ve mülki idare amirliğimizin ürettiği hizmetleri, örnek uygulamaları raporlayıp yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. 

Dağdaki terörist sayısı 600’ün altına indi

Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti yaşadığımız bu coğrafyada, uluslararası sistemin, uluslararası güç oyunlarıyla bu dönem çok yüksek bir stres var. Böyle bir stresin coğrafyasında yaşıyoruz. Bu coğrafyada güçlü olmak, çok çalışmak ve daha yüksek bir kapasiteyle coğrafyada güvenliğin sağlanması, asayişin ve huzurun sağlanması istikametinde çalışmaları yoğunlaştırmak lazım. Hep beraber izliyoruz ve görüyoruz ki bu istikamette Türkiye önemli bir mesafe aldı. Son mesafesi ise güney boyumuzdaki güvenliğin sağlanması istkametinde orada tasarlanmak istenen terör koridorunu önlemek ve ona ilişkin sürdürdüğümüz Barış Harekatı Operasyonu’dur. Bu aslında bu coğrafyada oluşturulan uluslararası sistemin oluşturduğu streslerden bir tanesidir. Bunu çözümlemeye yönelik yapılan bir operasyon bu. O operasyonu beraber yaşıyoruz, görüyoruz. Çok şükür Türkiye bu konuda önemli bir gelişme katetti. Orada önemli bir noktaya gidiyoruz. Türkiye terörle ilgili mücadelede önemli bir eşiğe geldi. Çok ciddi bedeller ödedik. Geçen 30-40 yılda çok ciddi bedeller ödedik. Bugün önemli bir eşiğe geldik. Bu eşikte özellikle 10 yılı aşkın bir süredir Türkiye’nin siyasal yönetimi, iktidarı, daha özgür ve daha egemen bir duruş sergileyerek bu bölgedeki terörle ilgili mücadelede böyle bir istikrarına ilişkin mücedelede çok ciddi kazanımlar ortaya koydu. Şüphesiz Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesi, duruşu ve olaylara bütüncül yaklaşımı, çok önemli rol oynamıştır. Bugün önemli eşikteyiz. Bu eşiği aşacağımıza inanıyoruz. Bu çalışmalar, ödenen bedeller tekrar geriye dönecektir. Türkiye buna müsade etmeyecektir. Özellikle terörle ilgili mücadelede oluşturduğu kapasite ve mücadele azmi, terörün etkisiz hale getirilmesine ilişkin operasyonlar, idari tedbirler aynı kapasite ile devam edecektir. Bizim İçişleri Bakanlığı olarak önemli hizmetlerimizden bir tanesi bu. Bu konuda Sayın Bakanımızın yüksek kapasitesi ve potansiyeli malum Doğu ve Güneydoğu’daki teröre ilişkin operasyonlarımızda yüksek bir başarıyı ortaya koydu. Bugün dağdaki terörist sayısı 600’ün altına indi. Bunlara ilişkinde çok yoğun operasyonlar var. Bu durum dışarıdaki desteğide önümüzdeki süreçte kesildikten sonra çok büyük bir psikolojik bir dağılma ile bu yaşadığımız PKK ile ilgili sorunumuzu inşallah çözümlemiş olacağız. PKK, PYD, DEAŞ gibi terör örgütleriyle çok uzun bir süredir eş zamanlı mücadele ediyoruz. Onları hep beraber çok ciddi bir eşiğe taşıdık. İçişleri Bakanlığı olarak güvenlikle ilgili yönetimde uyuturucu ve bununla ilgili asayiş güvenlik uygulamalarıyla ilgili de hizmetlerimiz var.  

Trafik güvenliği çalışmalarımızı sürdürüyoruz

Trafikte küçük dokunuşlarla geçtiğimiz 1,5 yıl içerisinde sürdürdüğümüz çok güzel sonuçlar üreten kampanyalarla Türkiye’de ölümlü trafikte ölümlü kazalara %28 azalttık. Trafik kazalarındaki ölümü %30 iyileştirdik. Toplam trafik kazalarında %11-12 civarında azalma oldu. Bunlar malesef Türkiye’deki trafik kazaları Türkiye standartlarının üstünde. Ama bu önlemlerle önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde dünya standartlarının altına indireceğiz. 

Uyuşturucu terör kadar önemli bir sorun

Uyuşturucu ile ilişkin operasyonlar, takibi, sorunların çözümlenmesine ilişkin çok yoğun takibimiz var. İçişleri Bakanlığı 2018 yılı içerisinde 91 bin uyuşturucu operasyonu yaptı. 2019’un rakamlarıda aşağı yukarı o civarda. Bu süre içerisinde uyuşturucu ile ilgili malzemeler var. 20 ton civarında sadece eroin imha edildi. 40 bin ton civarında esrar ve miktarını ölçümleyemediğimiz kadar da çeşitli uyuşturucular ele geçirildi. Uyuşturucu ile ilgili mücadelenin kapasitesi artarak devam edecek. Uyuşturucu aynı zamanda Türkiye’de PKK terörünü finanse eden aygıttır. Aynı zamanda gençlerimizin geleceği ile ilgili önemli bir tehditti. Bunu da yönetilebilir bir noktaya taşıdık. 

Asayişla ilgili operasyonlarımız var

Hırsızlık, mala karşı işlenen suçlar ve yağmalama ile ilgili suçlarda da takiplerimiz var. Onlara ilişkinde bekçilik müessesini geliştirerek, emniyet güçlerimizin kapasitesini artırarak emniyetin insan kaynakları kalitesini ve sayısını artırarak operasyonları artırarak önemli bir noktaya getirdik. Ben bütün bunları Burdur özelinde bir değerlendirme yapmak üzere yaklaşık 12 kişilik bir heyetle, Jandarma Genel Komutanlığımız’dan, Emniyet Genel Müdürlüğümüz’den, Göç İdaremiz’den, AFAD Başkanlığımız’dan ilgili üst düzey vatandaşlarımızla beraber burdaydık. Genel değerlendirme yaptık Sayın Valimizle birlikte.” dedi.   

Vali Hasan Şıldak;

“Sayın İçişleri Bakan Yardıcımız bizi ziyaret ettiler. Beraberindeki heyet dünden itibaren ilimizdeki çalışmalarını sürdürdü. Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu tarafından talimatlandırılan İzleme ve Değerlendirme Proje Sistemi Projesi çalışmalarını yapmak üzere aramızda bulunuyorlar. Buradaki amaç İçişleri Bakanlığımıza bağlı Valliliğimiz uktesindeki bütün taşra birimlerinin çalışmalarını incelemek, izleme ve değerlendirmek, toplumdaki algıyı ölçmek, çalışmalarımızla ilgili gözlemler yapıp değerlendirmede bulunmak adına çalışma yürütülüyor. İçişleri Bakanlığı, kamu yönetimindeki değişim, insan odaklı yaklaşım çerçevesinde bütün hizmetlerini yürüttüğü bütün alanlardaki hizmetlerinin sonuçlarını da ölçmeye özel bir önem veriyor. Bu kapsamda çalışmalar yapıldı. Bizde bu çalışmalardan, çıkan sonuçlardan en üst seviyede yararlanarak Sayın Bakanımızın bugün bizimle paylaştığı durumda hizmetlerimizi daha da geliştirmeye, daha da iyi yöneltmeye gayret göstereceğiz.”değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection