600 bin ton pancar neden ekilemedi? - 5.0 out of 5 based on 1 vote

600 bin ton pancar neden ekilemedi?

Şeker İş Sendikası Başkanı Mustafa Onay, 65. kampanyasına geçtiğimiz Eylül ayında başlayan Şeker Fabrikası’nın yeni sezon dönemini gazetemize değerlendirdi.

Şeker Fabrikaları’nın özelleştirilme sürecini ve kampanya hedeflerini anlatan Şeker İş Başkanı Mustafa Onay, neden 600 bin ton pancar ekilemediği konusuna da değindi. 

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl Burdur Şeker Fabrikası bir özelleştirme süreci yaşadı. Özelleştirme dönemindeki belirsizliklerden dolayı pancar ekiminde bir azalma yaşandı. Bu süreç içerisinde fabrikayı alan firma parayı yatıramayınca fabrika özelleştirilmedi.  Burdur Şeker Fabrikasıyla birilkte Yozgat ve Ilgın Şeker Fabrikaları devlet tarafından çalıştırılmaya devam etti. Şeker İş Sendikası Başkanı Mustafa Onay, pancar taban fiyatının ekim döneminden sonra açıklanması istenilen verime ulaşılamadığının bir gerekçesi olduğunu 2020-2021 yılı kampanya döneminde Burdur ve çevresinde daha fazla pancar ekimi yapılacağı kanısında olduklarını açıkladı. 

600 bin ton pancar kotası verilip neden ekim yapılamadığı konusunda da;

“Öncelikle pancar taban fiyatının ekimden sonra açıklandı. Daha önce açıklanmış olsaydı çiftçimiz tahmin ediyorum, biraz daha pancara eğilimli olurdu diye düşünüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Konya’da açıklamış olduğu 300 liralık taban fiyat, bize göre gayet güzel bir rakam. Bu ne anlama geliyor 100 kilogram pancar içerisinde ölçümler ve analizler sonucunda 16 kilogram şeker elde edebiliyor iseniz bunun karşılığında tonda 300 lira para alacaksınız. Bu 16 kilogram şekeri oransal olarak düşüyor veya oransal olarak çıkıyor ise şeker taban fiyatıda oransal olarak düşecek ve oransal olarak yükselecek. 

Önümüzdeki yıl pancar ekimi artacağı kanısındayız

Biz bu fiyatlarla önümüzdeki yıl 2020-2021 yılı kampanya döneminde Burdur ve çevresinde daha fazla pancar ekimi yapılacağı kanısındayız. Çünkü pancar tarımı çiftçinin kendi bütçesiyle para koymayarak devletimiz tarafından hem ekim hazırlığında hem tohum, gübre, sulama, nakliye desteği gibi desteklerin %40’ı avans olarak peşin verilmekte çiftçimize. Dolayısıyla kendi sermayesine çok ihtiyaç duymadan pancar tarımını gerçekleştirebilir. Burdur ve civarı iklimsel olarakta pancar tarımına elverişli olduğu için önümüzdeki yıllarda pancar tarımının daha da gelişeceğine inanıyorum.19 Eylül 2019 tarihinde kampanyamız başladı. Bu kampanya süresince 563 bin ton pancarı işleyeceğiz. Takriben 10 Ocak 2020 tarihine kadar şeker kampanyamız devam edecek. Bunun karşılığında 73 bin ton şeker, 23 bin ton melas, 146 bin ton yaş küspe elde edeceğiz. Yaş küspe ve melas, hayvancılıkta lider pozisyonunda olan Burdur’da yem olarak kullanılıyor ve önemli bir değerede sahip. Biz Şeker İş Sendikası olarak şu anda Dazkırı, Elmalı, Dinar, Gölhisar, Senirkent, Tefenni ve Yeşilova bölgelerinde 215 işçimizle kampanyamıza başladık. 215 işçi haricinde taşeron firmalara alınan yaklaşık olarak 600 taşeron işçisiylede üretim kampanyasına devam ediyoruz. Birde diğer özelleşmemiş olan 15 şeker fabrikasından görevli olarak 47 kalifiyeli işçi Burdur Şeker Fabrikası’na gelerek üretime destek olacaklar. İnşallah bu dönem içerisinde verimli, kazasız, belasız bir kampanya geçirmek dileğiyle. Tüm Burdurluların desteğini bekliyoruz bu konuda.” dedi.     

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın

No Internet Connection