Çiftçi Ziraat Odası Başkanı Kubilay; Çiftçi toprağınaküstü

Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, yaz mevsimi yağışlarını ve çiftçilerin durumunu gazetemize değerlendirdi. Girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu belirten Ziraat Odası Başkanı Kubilay, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın acilen tarım politikası geliştirmesi gerektiğini vurguladı.  

 

Dünyada iklim değişikliğinin en çok etkilediği bölgelerden biri olan Akdeniz havzasında yer alan Türkiye’de, kuraklık tehlikesi her geçen yıl daha fazla hissediliyor. Sonbahar mevsiminin bitimine haftalar kalmışken, ilimize yeterli yağmur yağmaması özellikle çiftçileri endişelendiriyor. Yağışsız geçen yaz ayları sonrası gelen sonbahar mevsimi oldukça şaşırttı. Ortalarını şu günlerde geride bıraktığımız sonbahar mevsimi, kurak geçiyor. Türkiye’nin birçok bölgesinde sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor.

Yaz mevsiminin yağışlı geçmemesi nedeniyle ve ülke genelinde yağışların azalması ‘yaz kuraklığı’ endişesini artırıyor. Girdi maliyetleri ise sürekli tırmanışta. Sonbahar mevsiminin de yağışsız geçmesi nedeniyle çiftçiler mahsullerini ekmekte gecikti.    

Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay yaz mevsimi yağışları ve çiftçinin durumuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada;

“Bu güz mevsimi dediğimiz Ekim ayında tüm hasılatların ekilmesi lazım. Sonbahar ayında malesef yağışlarımız yağmadı. Hava kurak gitti, kurak gitmeye de devam ediyor. Ondan dolayı çiftçilerimiz ekinlerini, mahsüllerini ekemedi. Zaten çiftçi mağdur durumda. Çiftçilerimiz, Ziraat Bankası tarım kredi borçlarını ödeyemez iken birde bu havaların kurak gitmesi sebebiyle hala ekinlerini ekemediler. Çiftçi, yetiştirici mağdur durumda. Et, süt yapılan maliyeti kurtarmıyor. Yem, gübre, mazot fiyatları aldı başını gitti. Çiftçi gerçekten arazisine, hayvanına küsmek üzere. Bunu acilen devletimizin barıştırması lazım. Çiftçiye destek çıkması lazım. 

Kredi borçları ertelenmeli

Çiftçinin desteklenmesi için Ziraat Bankası tarım kredi borçlarının ertelenmesi lazım. Ertelenmediği zaman çifftçinin ödeyebileceğini zannetmiyorum. Çiftçinin %50’si zaten batık durumda. Bunlara acilen devletin sahip çıkması lazım. Borçların ertelenmesi lazım. Çiftçinin, üreticinin sattığı ürünler para etmiyor ama girdi fiyatları çok aşırı şekilde arttı. Bizim odamızda da diğer sivil toplum örgütlerinde de, kamu kurum kuruluşlarında da, Buğday Pazarı’nda da çiftçinin durumunun kötü olduğu görülmektedir. Biz bunu diyoruz. Türkiye’de, dünyada bina yapılmazsa olur, gıda olmadığı zaman hiçbir şey olmaz. Çiftçinin mutlaka ki toprağıyla, hayvanıyla barışık olması lazım. Toprağıyla barışık olan çiftçi çoluğu çocuğuna daha fazla sarılır, daha fazla işine aşına daha fazla sarılır. Çiftçinin bu sene %50’si ekmeyecek gibi. Çünkü tohum, gübre satışlarından durum belli. 

Çiftçiye ve yetiştiriciye sahip çıkılmalı

Yetiştirici yetiştirdiği hayvanını kestiremiyor. Bundan 16 ay önce kargas etin kilogramını 32 liradan keserken bugün 28-29 liraya et fiyatı seyretmektedir. Gıda maddelerinin ve etin kesinlikle ithalatının yapılmaması lazım. Bizim Türk çiftçisi en iyisini yetiştirmesini de bilir, en iyi hayvanı yetiştirmesini de bilir. Türk çiftçisine, hayvancısına destek verildiği zaman gerçekten biz Türkiye olarak yeteriz. Bizim çiftçimiz Türkiye’nin karnını doyurur. Ama malesef bunları yapmıyoruz. İthalata sarılıyoruz. Ondan sonra çiftçiden medet umuyoruz. Acilen çiftçiye sahip çıkılması lazım. Tarım ve Orman Bakanı’mızın bir tarım politikası uygulayıp, bunları gündeme getirmesi lazım.3değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun    

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection