Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tuncel; Medya zorlu bir süreçten geçiyor

İlimizde görev yapan basın mensupları Basın Bayramı onuruna verilen kokteylde bir araya geldiler. Gazeteciler Cemiyeti’nce Serenler Otel’de düzenlenen kokteylde basın mensupları cemiyetin kuruluşunun 30. yıl çoşkusunu ve 24 Temmuz Basın Bayramı’nı bir arada kutladılar. 

 

Üye sayısına 70’e ulaşan Burdur Gazeteciler Cemiyeti bu yıl 30. kuruluş yılı çoskusunu da yaşıyor. 1989 yılında 7 üyeyle başlayan yolculuk 70 üyeye kadar ulaştı. 24 Temmuz, 1989 basında sansürün kaldırılışının 111. yıldönümü. 

24 Temmuz, basın tarihinin önemli dönüm noktalarından biri. Dünden bugüne basın, toplumsal yaşamın en önemli unsurlarından biridir. Daima gelişen ve zenginleşen yapısıyla insanımızın temel ihtiyacı, milletin ortak sesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi, “Milletimizin müşterek sesidir. Bir milleti irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikri gıdayı vermekte, hulasa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.”

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel düzenlenen kokteylde Türkiye’nin medya sektörünün zorlu bir süreçten geçtiğini söylerek; “ümidimizi kaybetmeyelim. Çünkü gazetecilik biraz da sevda işi. Her şey maliyetlerle, işletmeci mantığıyla olmuyor. Zaten öyle olsa Türkiye’deki gazetelerin yarısı faaliyet göstermezdi.” sözleriyle gazetecilik mesleğinin önemine de değindi.  

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel kokteylde yaptığı konuşmada;

“Gazeteciler Cemiyeti 24 Temmuz Basın Bayramı’ndan ziyade bugünü 30. yıl etkinliklerinin başlangıcı olarak planlıyoruz. Bundan 30 sene önce 7 arkadaşımız bu cemiyeti kurmuş. 30 yıl içerisinde Burdur basını çok büyüdü. Burdur’daki bütün basın renklerini yansıtan bir meslek kuruluşuyuz. Yaklaşık 3 yıllık görev süresi içerisinde bu tür etkinlikleri çoğaltmaya, daha da fazlalaştırmaya çalışıyoruz. Aslında yetersiz biliyoruz ama o kadar yoğunuz ki bu etkinlikler serisi içerisinde kendi içerimizdeki etkinlikleri malesef çok az yapıyoruz. 30. yılı kurguluyorken Fethiye yat turu, Salda gezileri gibi organizasyonları özellikle koyarak bu eksikliğimizi gidermek istiyoruz. Şimdi 24 Temmuzlar aslında meslek sorunlarının gündeme geldiği de bir platform ama sabahtan beri ifade, düşünce hürriyetinden, ekonomik sorunlardan bahsediyoruz. Türkiye’de medya sektörü zor bir süreçten geçiyor. Gerek yazılı basın gerek internet medyası kimisi resmi ilan pasasının daralmasından, büyük medya grupları da özel ilanların azalmasından şikayet ediyor. Hakikaten Türkiye zaten konjektür olarakta zor bir süreçten geçiyor ama medya sektörü daha da zorlu geçiyor. Özellikle geçen yıl ki Ağustos ayındaki girdi maliyetlerinin artmasıyla birlikte medya belkide son yılların en büyük kısır döngüsü içerisinde. Bu noktada yerel basına yatırım yapan, internet sitesi ve diğer basın camiası içerisinde yer alan arkadaşlara da bir kez daha teşekkür ediyorum. Rakamlar çok yüksek. Bu şartlar altında genç arkadaşlarımıza istihdam sağlayamaya çalışıyoruz. Aslında basın sektörünün yarattığı katma değer devletten çok daha fazlası ama  bunu anlatmakta çok zorlanıyoruz. Günümüzde meslek kuruluşlarının da hükümetlerden istediğini alması da zorlaşıyor. Ama ümidimizi kaybetmiyoruz. Çünkü gazetecilik biraz da sevda işi. Her şey maliyetlerle, işletmeci mantığıyla olmuyor. Zaten öyle olsa Türkiye’deki gazetelerin yarısı faaliyet göstermez. 

Bizim işimizin anlatılamayan keyifli bir tarafı var. Belki bizi bir arada tutan duygu bu. Biz Gazeteciler Cemiyeti olarak kurumsal hafızaya önem veren bir yönetimiz. Başından beri meslek büyüklerimize, geçmişimize atıfta bulunuyoruz. 30. yılı da bu yüzden çok önemsiyoruz. O 7 kişinin o zor şartlar altında cemiyeti kurması. Bu 30 yıl içerisinde Burdur basınının epey bir mesafe katettiğini de görüyoruz. Yazılısından görseline kadar. Yeterli mi? Asla yeterli değil. Ama işte Salda Gölü’ndeki, Sagalassos turizmdeki patlama buradaki siz arkadaşlarımızın sayesinde. bu da bizim için ayrıca gurur verici bir tablo.”değerlendirmesi yaptı. 

Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Ercan Taraşlı’da kokteylde yaptığı açıklamada ;

“Cemiyetin kuruluşunun üzerinden tam 30 yıl geçmiş. Dile kolay. Bir meslek örgütü için 30 yıldır ayakta kalarak mücadeleye devam etmek bu dönemde yaşayabileceğimiz en güzel olaylardan biri. 1989 yılında bugün aramızda olan Sayın İsmail Vural’ın bürosunda 7 tane arkadaşımız fedakarca bir çabayla bu derneğin temellerini attılar ve o temeller üzerinden bugün cemiyet 30. yılını yaşıyor. 

Bu derneğe 20 yıl başkanlık yaptığım yönetim kurulu arkadaşlarımla beraber bu yılın ardından cemiyetin 30. yılını görmek, yaşamak benim içinde ayrıca bir mutluluk. Sizlere teşekkür ediyorum. 7’yle başlayan yolculuğun 70’e ulaşmasından ve aramıza yeni genç arkadaşların katılmasından duyduğum memnuniyeti de ifade ediyorum. Cemiyetin ufku açık.”dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection