Vali Şıldak; Salda’ya çivi çaktırmıyoruz

Necip Fazıl Kısakürek Konferans Salonunda, Burdur Turizmini Değerlendirme Toplantısı yapıldı.

 

Vali Hasan Şıldak, Burdur Turizmini Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Burdur’un bir turizm şehri olduğuna ve bu yöndeki çalışmaların önemine dikkat çekti.

Toplantı; turizm alanında ilimizde yaşanan sorunlara çözüm üretmek, turizm potansiyeline yönelik gerekli alt yapı ihtiyaçlarını tespit edip planlamak ve değerlendirmek; tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini daha etkin hale getirerek Burdur’un markalaşmasını sağlamak amacıyla düzenlendi. Toplantıda, Burdur’un bir turizm kenti olarak geliştirilmesi, bu yöndeki çalışmalar, eksiklikler ve öneriler görüşüldü.

Vali Hasan Şıldak toplantıda yaptığı konuşmada;

“İlimizde yavaş yavaş hareketlenmeye başlayan turizm sektörü alanında bir yön belirlemek ihtiyacındayız. İlk tespitlerimiz, alandaki gözlemlerimiz; Burdur’un zaten turizm şehri olarak hızla ilerlediği noktasındaydı. Bu kaçınılmaz bir sonuç. İstemesek de Burdur bir turizm şehridir. Turizm şehri olmaya başlamıştır. İstemesek de tabirini kullanıyorum çünkü, sahip olduğu değerler, potansiyeli, gerek doğal olarak sahip olduğu miras, kültürel mirası, gerekse diğer unsurlar, bütün tarihi geçmişi Burdur’u bu noktaya taşıyor.” Dedi. 

Turizm bu ilin

motor gücü olacak

Burdur’un, ulusal ve uluslararası ölçekte turizmden doğru bir pay almasının sadece devletin atacağı adımlarla sağlanamayacağını beliten Vali Şıldak, bundan bölgede yaşayan herkesin sorumlu olduğunu vurgulayarak;

“Ana yatırımları sağlamak; alt yapı, yollarımızın iyileştirilmesi, çevrenin düzenlenmesi, çevre temizliği gibi sorunlarla baş edilmesi turizm alt yapısı dediğimiz temel fonksiyonları yerine getirmek devletin görevidir. Ama odalarımıza çok iş düştüğünü söylemek istiyorum. Buradaki bütün melek örgütlerinin artık bu alanda biz varız demesini bekliyorum. Çok açık ifade edeyim, henüz yoklar! Turizm alanı artık bu ilin birinci önceliğidir. Turizm denilince akan suların durması lazım Burdur’da. Bizi zorlayın bizi sıkıştırın. Devlet olarak biz, bu konuda Burdur’un emrindeyiz. Açıklıkla ve üzülerek ifade ediyorum. Şuana kadar turizm alanında, gerek meslek kuruluşlarımızdan, gerek yatırımcılarımızdan, iş insanlarımızdan ne bir talep var ne bir kıpırdanma var. Nerdeyiz? lütfen bu konuda bir misyon belirleyelim kendimize. 

Turizm bu ilin motor gücü olacak ve bu alanda bütün paydaşları biz sahada görmek istiyoruz. Ne yapabiliriz? sorusunu herkesin sorması ve önerileriyle bize gelmesi, birlikte olmamız, birlikte hareket etmemiz gerekiyor.  

Devlet gereğini yapıyor

Artık bir yola çıkıldı. Devlet gereğini yapıyor; Ören yerlerini düzenliyor, oralara yeni yatırımlar yapıyor, yollarını düzeltiyor, ziyaretçi karşılama ünitelerini yapıyor. Aynı zamanda koruma tedbirlerini de alıyor. Doğal alanlarda tabiat parkı olan, turizm merkezi olan, sit alanı olan bölgelerde her türlü koruyucu çevreye saygılı ve buraları gelecek kuşuklara olduğu şekliyle orijinal haliyle intikal ettirmek noktasında bütün tedbirlerini alıyor. Son örnek Salda Gölü çevresi. Özel Çevre Koruma ilanı yapıldı ve 18. ÖÇK oldu. Yani Türkiye’nin sayılı bölgelerinden biridir. Bazı çevrelerin bu konudaki bütün söylemlerini şiddetle reddediyorum. 

Salda’ya çivi çaktırmıyoruz

Salda’da turizmden de öncelikli olan korumacılıktır. Çevreye saygılı ve oranın doğal güzelliklerini muhafaza etmeye yönelik devlet olarak ilgili kurumlar tarafından bütün tedbirler en üst düzeyde alınmıştır ve bizlerde alınan bu kararların gereğini en iyi şekilde yerine getiriyoruz. Çevre Şehircilik Müdürlüğümüz tarafından bizzat oluşturduğmuz iki ekip sürekli olarak göl çevresini denetlemekte. Biri imar denetimi yapıyor biri çevre temizliği anlamında denetim yapıyor. Çivi çaktırmıyoruz. Açık söyleyeyim bir çivi dahi çakıldığı anda gerekli müdahale yapılıyor. Ora, bize ait değil, bizlerden sonraki kuşaklara bizim emanet olarak bırakacağımız kültürel, doğal miraslardır. Bunun bilincinde hareket ediyoruz. 

Oraya gelen insanlara bir hizmet sunmanız lazım. Orası bir kaç yıl öncesinde bir çöplüktü. İfade edeyim Salda Gölü çevresi bir çöplüktü ve başınızı çevirerek geçiyordunuz. Şimdi belli bölgeleri çok nezih hale getirdik. Bizim kontrolümüzde olan bölgeler çok nezih, tertipli ve düzenli. İnsanlar hizmet alıyor. Bundan sonra da yapılacak olanlar planlı bir şekilde o hizmetlerin daha da geliştirilmesine ilişkindir ve yapılacak bütün planlama dahilindeki  projeler; çevreye saygılı ahşap imalatlar olacak. Göle, zerre kadar zarar gelmesini istemiyoruz. 

Salda Gölü, çok emin adımlarla yoluna ilerliyor. Turizmi en iyi şekilde  sunan noktalardan biri olma konusunda iddialıdır. Bu iddiasını bir yıl içinde çok daha iyi ortaya koymuş olacak ama bu yıl da aldığımız tedbirlerle; il özel idaresi İmkanlarıyla, bazı şeyleri ön görerek zamanında hareket ettik. O tedbirler sayesinde hiç bir şikayet almıyoruz. Geçen yıl ilk geldiğim dönemde ki Salda Gölü ile şimdiki Salda Gölü arasındaki ziyaretçi geri dönüşlerine, memnuniyet derecesine baktığımda; arada 180 derece fark var. Bu çok memnuniyet verici. İnallah daha da iyi olacak.” Açıklaması yaptı. 

Turizm alanında

yapılacak çok şey var

Turizme yönelik tanıtımın önemine değinen Vali Şıldak, Burdur turizminin geliştirilmesine ilişkin hazırlanan projeleri açıklayarak;

“Hem kültürel alanda, hem tarihi alanda, hemde doğal alanları kapsayan 3 ayrı versiyonda, kısa tanıtım filmi çekimimiz yapıldı. Bize 3 ay sonra tesim edilecek. Bunun yanı sıra her turizm alanımıza diğer alanların tanıtıldığı şık panolar yaptırıyoruz. Salda’ya giden biri Sagalassos’u orada tanımış olacak. Birbirini karşılayan pano düzenlemeleri yapıyoruz. Bir destinasyon planlaması yapacağız. Turizm firmalarıyla birlikte çalışılacak. Profosyönel bir çalışma. Önümüzdeki günlerde başlatıyoruz. bir akıllı yöntemle, burada turistleri nasıl daha mutlu edecek bir güzergah, rota çizilebilir? Bunun arayışı içindeyiz. Hediyelik eşya alanındaki açığı kapatmak için; merkez, Ağlasun ve Yeşilova ilçemizde hediyelik eşya kursları açacağız. Bunların bütün turizm alanlarında, ziyaretçi alan alanlarda satışına ihtiyaç var.  Bu alanda boşluk var. Bunlar küçük ama oralara gelen ziyaretçilerin ilk aradığı şeylerdir.

Bunun yanı sıra turizm alanında yapılacak çok şey var. Bu alan ne yaparsanız onu kaldırır. Burada önemli olan, ilgili kişiler kurumlar istekli olarak bu alana yönelsin istiyoruz. Bu alana ilişkin ciddi gayret ve sorumluluk beklediğimizi ifade etmek istiyorum. Çünkü esnaflarımızın bu alanda artık kendini yenilemesi düzeltmesi ve turizme hazırlık yapması lazım. Gelen her müşteriden birinin yakında yabancı olduğunu görecekler zaten. 

TKDK %55 destek veriyor

Gelen ziyaretçilerin önemli bir oranı yabancılardan oluşuyor. Bunların sayıları ve oranları giderek artacak. Bu işe biraz kafa yoracağız. Güzel başarılı örnekler sunan işletmelerimiz zaten var. Bunların sayısı da artacak. İnsanlar bu alana yatırım yapacak ama biz istiyoruz ki; -o alanda bir boşluk olduğunu gördükçe, kar güdüsüyle kendiliğinden alan doldurulacaktır fakat- o günü beklemeden, bilhassa yerli yatırımcılarımızın bu alana girmesini ve küçük yatırımlarla başlayarak bu alanda hareket etmesini istiyoruz. Örneğin butik otel büyük ihtiyaç. Merkez olsun salda bölgesi olsun, arka planlarda gölü gören uzak noktalarda neden olmasın? Çok güzel desteklerimiz de var. Bakın TKDK %55’e kadar destekliyor. Salda kenarında turizm belgeli tek işletme var. İşletmenin 12 ay dolu olduğunu söylediler. En az bu şekilde 5 tane işletmeyi kaldırır orası. Gelen misafirler, turlarla geliyor ve konaklayamadan ayrılıyor. Buna bir çözüm bulmamız lazım. 

Turizm planlamalarımızda Isparta’yla ortak hareket ediyoruz. Çünkü alan birbirine çok yakın ortak bir alan kullanıyoruz. Özellikle lavanta turizminde ortak bir alan kullanıyoruz.

Bütün bu faktörler bir araya geldiğinde zaten hep olumlu bir tabloyla karşılaştığımızı düşünüyoruz. Üç alanda da tarih, kültür ve doğal turizm alanında da zenginliklerimiz var. Yoğun çalışma yapmamız lazım. Yeni fikirler geliştirmemiz lazım. Projeler üretmemiz lazım.

Burdur yeni keşfediliyor 

Burdur yeni keşfediliyor. Burdur’un tanıtımını da ben bir turizm elçisi olarak üstlendim. Bunlar dalga dalga yayılan şeylerdir. Hepinizin desteğini bekliyoruz. Bir yön belirlememiz lazım. Bizim süreçlerin önünden gidip planlamalarımızı ona göre gerçekleştirmemiz lazım. Burdur, Antalya’ya yakın olması avantajını en iyi şekilde kullanmak durumunda. 15 milyon hedefini Antalya, 20 milyon revize etti. 20 milyon turistin yüzde 10’nun Burdur’a gelmesi zaten bizim için yeterlidir. Yani 2 milyonluk bir kitlenin burada turizm hareketliliği içinde bulunması Burdur’un iyi bir gelir elde etmesi demektir” dedi.

Burdur Turizmini Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada alt yapı eksikliğine ve tanıtımın artırılması gerekliliğine dikkat çeken, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç;

“Burdur ilimiz, Bakanlığımızın 2013 Türkiye Turizm Strateji Belgesinde Eko-turizm Bölgesinde yer almaktadır. Burdur ilimizin zengin doğal güzellikleri ekoturizmi öne çıkartmakla birlikte sahip olduğu tarihi ve kültürel varlıkları ile de kültür turizminde önemli bir potansiyele sahiptir. 

Turizm öncü sektör olmalı

Sagalassos, Kibyra, Kremna, Boubon, Milia, Sia, Balbura, Olbasa gibi pek çok antik kentiyle, Salda Gölü ve Burdur Gölü gibi doğal güzellikleriyle, hanları, camileri, konakları ve Hacılar Höyük gibi birçok tarihi alanıyla, köklü halk kültürüyle ilimiz her geçen gün daha fazla ziyaretçinin dikkatini çekmekte ve gelen turist sayısı her yıl artmaktadır.

Burdur’un sahip olduğu tarihi zenginliklerin, doğal güzelleklerin ve turizm potansiyelinin öncelikle alt yapı noksanlıklarının giderilmesi ile tanıtımı yapılarak turizme kazandırılması ve bölge halkının turizmin sosyo-ekonomik faydasından daha çok yararlanabilmesi temel amaçlarımızdandır.

Bölgesel gelişmede turizmin öncü bir sektör konumuna ulaştırılması, Burdur’un ulusal ve uluslararası pazarda turist sayısı ve turizm geliri bakımından önemli bir varış noktası ve marka haline getirilmesi, ilimizde turizmin gelişmesi ve bölge halkımızın turizm vasıtsıyla kalkınıbilmesi için tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, yerel yönetimlere, üniversiteye, meslek odalarına, sivil toplum kuruluşlarına, konaklama ve yeme içme tesislerine, seyahat acentelerine, tüm halkımıza görev ve sorumluluklar düşmektedir. Yapılacak yatırım ve tanıtım çalışmaları sonrası Burdur, Türk turizminde hak ettiği payını, daha da arttıracaktır.” Açıklaması yaptı.

Mine Kaya

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection