CHP İl Başkanı Akbulut; Lozan Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu

TBMM ile İtilaf Devletileri arasında yapılan Lozan Barış Antlaşması’nın 96. yıldönümü. İsviçre’nin Lozan kentinde imzalanan antlaşmayla Türkiye, Sevr Antlaşması ile birilkte kendisinden alınan hakları ve toprakları geri alıyor. Aynı zamandasınırların resmi olarak belirlenmesi de bu antlaşmayla sağlanıyor. Sınırlarımızın resmi olarak çizildiği bu antlaşma bu sebeple çok önemlidir. 

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, Lozan Barış Antlaşması’nın 96. yıldönümünde CHP il binasında düzenlenen basın toplantısında Lozan Barış Antlaşması’nın önemi hakkında bilgi verdi. 

CHP il yönetimi, düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin Basın Bayramı’nı kutlayarak birer duvar saati armağan etti. 

Lozan Barış Antlaşması’nın 96.yıldönümünde gazetecilere açıklama yapan CHP İl Başkanı İzzet Akbulut;

“96. yılını kkutladığımızı Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu Lozan Antlaşması’nın yıldönümünde; Lozan’ı anlamak Sevr’i reddetmek, Lozan’ı kavramak, işgale direnme, Lozan’a bağlı kalmak ‘Manda ve himaye kabul edilemez’ diye yemin ettiğimiz ve daha dün yina yıldönümünü kutladığımız Erzurum Kongresi’ni temel almaktır. 

Ebedi genel başkanımız Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te bu büyük milletin kaderinin nasıl yazıldığını açıkladığı kitap olan Nutuk’ta Lozan Antlaşması için şöyle diyordu; “Bu antlaşma Türk milletine karşı, yüz yıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanımış büyük bir suikastın sonuçsuz kaldığını bildirir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş bir siyasi zafer eseridir.”

Antlaşma Devletlerinin ‘Lozan’da onursuz bir barış imzaladık’ diyerek sömürge anlayışlarının nasıl yıkıldığını itiraf ettiğinden bu yana içeride ve dışarıda karalayanlar yeni bir Sevr’e sevdalananlar daima karşılarında ülkemizin dört bir yanına nüfuz etmiş bağımsızlık karakteriyle karşılaşacaklar ve asla emellerine ulaşamayacaklardır.

Milli Mücadele, Kuvay-i Milliye Lozan ve Cumhuriyet birbirine bağlı bir ruhtur. Bu ruhu parçalamaya hiçkimsenin ne gücü ne de kudreti yetemeyecektir.

Mustafa Kemal’in Cumhuriyet’i, o Cumhuriyet’in çocuklarına emanettir. Bu ümidin olduğu gençliği, emanetinin yılmaz bekçileridir. Bu duygularla Lozan Antlaşması’nın yıldönümünü en kalbi duygularla kutluyor, Erzurum Kongresi’nin damarlarımızda yarattığı bağımsızlık ve özgürlük ateşiyle birlikte bu zaferi bize kazandıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve 2. Genel Başkanımız İsmet İnönü olmak üzere tüm Lozan Fatihleri’ni saygı ve minnetle anıyorum.”dedi.

Hatice Dursun

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection