ADD Başkanı Minas; Lozan milli onurumuzdur

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ümran Minas, Lozan Barış Antlaşması’nın 96. yıldönümünde basın toplantısı düzenledi. Atatürkçü Düşünce Derneği üyelerinin bir araya geldiği toplantıda, 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Barış Antlaşması’nın önemi vurgulandı.

Ülkemiz için büyük önem taşıyan Lozan Antlaşması 96. yaşında. 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Antlaşması yeni Türk Devleti’nin uluslararası alanda tanındığını belgelemiş, Türkiye Cumhuriyeti için tarihi bir antlaşmadır. Lozan Antlaşması ile Türkiye, kendisine bağlanan ekonomik prangaları söküp attı. Ülkeyi fakirleştiren kapitülasyonlara son verildi. O günün fakir Türkiye’si, Lozan Antlaşması’yla mucizevi adımlara imza attı.

Toplantıda Lozan Barış Antlaşması’nın bu yıl 96. yıldönümü olduğunu hatırlatan Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ümran Minas yaptığı açıklamada;

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz liderliğinde; emperyalizme ve işbirlikçilerine tarihte ilk kez diz çöktüren milletimiz  24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Antlaşması’yla büyük bir siyasi zafer kazanmıştır. Bu nedenle; Lozan Antlaşması milli onurumuzdur. Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli ve tapusudur. Cumhuriyetimizle, dayandığı ilkelerle ve Atatürk devrimleri ile sorunu olanların bir diğer hedefide Lozan Antlaşması’dır. Kurtuluşu Savaşı’mızı reddedenler ve ‘Keşke Yunan kazansaydı’ diyebilecek kadar milli haysiyetten yoksun olanlar, Atatürk Devrimi’ne çağdaş kazanımlara saldırmakla yetinmeyip Lozan Antlaşması’na da dil uzatmaktadırlar. Lozan zaferindeki dudak büken sözde aydınlar! Sevr esaretini alkışlayan işbirlikçiler ve siyasi uzantıları Lozan’ı tartışmaya açmaktadırlar. 

Milletimizin dirilişinin kanıtı olarak görülen Lozan Antlaşması’nı tartışmaya açmak ya da küçümsemek ihanettir, işbirlikçi ve mandacı olmaktır. Tarihi gerçekleri çarpıtarak Lozan’ın değerlendirilemeyeceği açıktır. Gelinen noktada ya Sevr ya da Lozan seçenekleriyle karşı karşıyayız. Sevr, bölünmek, parçalanmak ve esaret olduğuna göre Lozan; bağımsızlık, insanca yaşamak ve milli onurumuza sahip çıkmak demektir. Bu tespit, bir hayal ya da senaryo değildir. Emperyalist güçlerin ve yerli yerli işbirlikçilerinin oyunları sürmektedir. Talepleri devam etmektedir. Milletimiz, 96. yıldönümünde her zamankinden daha fazla Lozan’a ve Lozan’ın mimarları Büyük Atatürk’e ve İsmet İnönü’ye bağlıdır. 

Geçmişi, milli kongrelere ve milli mücadeleye dayanan Atatürkçü Dşünce Derneği, Lozan Antlaşması’nın 96. yıldönümünde Büyük Devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve yakın dava arkadaşı, devlet adamı, diplomat İsmet İnönü’yü saygı, minnet ve bağlılıkla anmaktadır. Yollarından asla ayrılmadan antiemperyalist mücadelemizi sürdüreceğimize büyük milletimizin huzurunda bir kez daha söz veriyoruz.”dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection