Vali Şıldak; 15 Temmuz dersler içeren önemli birgün

15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından 3 yıl geçti. 251 vatandaşın şehit olduğu, 2 bin 194 kişinin yaralanarak gazi olduğu darbe girişiminde Cumhurbaşkanlığı ve kamu kurumları bombalanmış, TRT işgal edilmişti. Darbenin ardından FETÖ mensuplarına pek çok davalar açıldı, binlerce kişi yargılandı. Ülkemizde her yıl 15 Temmuz günü şehitler yad edilip, anılmakta.

 

Burdur Valiliği’nce 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde anma programı düzenlendi. Program, 15 Temmuz fotoğraf ve resim sergisi açılışı ile başladı. Cumhuriyet Parkı’nda 15 Temmuz Gecesi yaşanan olayların yer aldığı fotoğraf ve resim sergisinin açılışını Vali Hasan Şıldak şehit yakınlarıyla birlikte yaptı. Sergi açılışının ardından Çeltikçi Güvenli Köyü’nden olan 1997 yılında Kuzey Irak Çekiç Operasyonu’nda şehit düşen Jandarma Komando Er Ali Yıldırım’ın daha sonra da 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası şehit düşen Polis Memuru Akif Altay’ın ailesi ve kabri ziyaret edildi. Akabinde Ulu Cami’nde öğle namazı öncesi vatanımızın bölünmez bütünlüğü için canını feda eden tüm şehitlerimiz için Mevlid-i Şerif okutuldu.

Vali Hasan Şıldak Şehitlik ziyareti sonrası yaptığı açıklamada;

“İlimizde bugün 15 Temmuz. Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde etkinliklerimizi gerçekleştiriyoruz. Buna bağlı olarak Çeltikçi ilçemize bağlı Güvenli Köyü’müzdeyiz. Güvenli Köyü’müzde iki şehidimiz yatıyor. Bugün 15 Temmuz’da şehadete yürüyen özel harekat polisimiz şehidimiz Akif Altay’ın burada bulunan ailelesinin baba ocağını ziyaret ettik. Eşini ve çocuklarını burada ziyaret ettik. Bugün köyde aynı zamanda 1997 yılında şehit düşen yine bir aziz şehidimiz var. Komando kendisi ve Kuzey Irak’ta bir harekatta kaybettik. Yine Ali Yıldırım’ın ailesini ziyaret ettik. Dolayısıyla her iki ailemizin ziyaretinden sonra da burada şehitliğimizi diğer bütün ailelerimizle birlikte çevreden gelenlerle ziyaret ettik. Dualarla onları yad ettik. Önlerinde bir kez daha saygıyla, minnetle eğildik. 

15 Temmuz pek çok dersler içeren bize de hep mesajlar veren çok önemli birgün. Yakın tarihimizin en önemli hadisesinin cereyan ettiği gün. Burada baktığımızda 15 Temmuz’u hatırladığımızda, hem bir hüzün hem bir burukluk var. 251 şehidimiz var. İşte o şehitlerden biri de bizim Çeltikçi ilçemizde Güvenli Köyü’müzde burada yatıyor. Ama aynı zamanda burada gurur ve onur öyküleri var. Baktığımız zaman o ailelerimiz de görüyoruz ki hüznü ve gururu bir arada yaşıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne adanmış, Türk milletine adanmış çocukları için gurur vesilesi olmaya devam edecek. Biz onlardan güç alıyoruz ve her zamanda olmayı arzu ediyoruz. Bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Etkinliklerimiz de gün boyunca devam etti.”dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection