İŞ-KUR adil ve hakkaniyetli davranmadı - 1.0 out of 5 based on 1 vote

İŞ-KUR adil ve hakkaniyetli davranmadı

Burdur Belediyesi’nin yaz aylarında artan iş kapasitesi ve mevcut işçi yetersizliğinden dolayı ihtiyaç duyduğu kısa süreli ve geçici işçi alımlarının tamamlandığı açıklandı;

 

TYP’den işçi gönderilmesi engellendi

Fen İşleri Müdürlüğü, Park Bahçeler Müdürlüğü, Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü ve Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde geçici süre görev yapacak olan 56 işçinin alımı İŞ-KUR’dan Noter kura çekimi ile yapıldı.  

Ülkemizde son yıllarda yaşanan işsizlik ve ekonomik kriz sebebiyle, 56 işçinin alınacağı  iş ilanına 275 kişi iş başvurusunda bulundu. İşçi alımlarını İŞ-KUR üzerinden yapan Burdur Belediyesi, Toplum Yararına Çalışma Programı’ndan yararlandırılmadı. Bir yandan borç ödeyen ve bir yandan da üreterek hizmet vermeye devam eden Burdur Belediyesi, tüm engellere rağmen verilecek hizmetlerin aksamaması adına,  ilgili birimlerde çalıştırılacak geçici işçilerin maaşlarının belediye bütçesinden ödenmesi kararını aldı. 

Konuya ilişkin açıklama yapan Belediye Başkanı Ercengiz, “Normal koşullarda her yıl İŞ-KUR Toplum Yararına Çalışma Programı’ndan Burdur Belediyesi’ne de tahsis edilen personelin, bu yıl Burdur Belediyesi’ne verilmemesi neticesinde,  Burdur Belediyesi olarak böyle bir yönteme başvurmak zorunda kaldık. İŞ-KUR adil ve hakkaniyetli davranmadı. Burdur Belediyesi’ne de en azından nüfusu ölçeğinde personel istihdam ederek Burdur’umuza hizmet edilmesi noktasında katkı verebilirdi. Ama edindiğimiz bilgiler neticesinde siyasilerimiz, bu konuda Burdur Belediyesi’nin ve Burdur Halkı’nın bu işçiyi hak etmediğine kanaat getirmiş olmalılar ki birçok engelle karşılaşıyoruz.” Dedi. 

Burdur’umuz her şeyin en iyisini hak ediyor

Vatandaşa verilecek hizmetlerin aksatılmaması gerektiğine dikkat çeken Başkan Ercengiz, “Seçim sonrası TYP’den gelmesini beklediğimiz işçiyi göndermediler ve gönderilmesinin de önüne geçtiler. Vatandaşımızın işi de aksatılmaz, vatandaşımızın günlük hayatı da hiçbir şekilde sıkıntıya sokulmaz. Belediye bütçesinden gerekli fedakarlığı yapıp, 4.5 ay süreyle geçici işçi çalıştırmak üzere ilanımıza çıktık. Yaklaşık 275 başvuru oldu. Acil ihtiyaç duyduğumuz 56 personel park bahçeler, fen işleri, su işleri ve temizlik işlerinde çalıştırılacak işçiler istihdam edilerek Burdur’umuza hizmet vermeye devam edeceğiz. Burdur’umuz her şeyin en iyisini hak ediyor.” şeklinde konuştu.

 

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın

No Internet Connection