Hocabali Hamamı restorasyonu sürüyor

Sinan Mahallesi, Oluklar Altı Caddesi’nde bulunan Hocabali Hamamı restorasyonu hızlandı. Tarihi hamamın restorasyon işlemleri 1 yıl içerisinde tamamlanacak. 

Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce 15 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleştirilen ihalenin ardından yüklenici firma ile 27 Eylül 2018’de sözleşme yapılmıştı. Restorasyon çalışması, 1.669.824,59 TL sözleşme bedeliyle 1 Ekim 2020 tarihine kadar sürecek.

Restorasyonuna bir süredir devam edilen hamamın iç kısmındaki çalışmalar devam ediyor. Yapının, aslına uygun bir biçimde restore edildiği, bu sayede çalışmaların bitmesiyle hamamın eski görkemli halinde görülebileceği bilgisi edinildi. Tarihi hamam, restorasyonunun tamamlanmasının ardından aynı bölgede bulunan; Piribaşlar Konağı, Şeyh Sinan Camii, Derviş Mehmet Paşa Kütüphanesi ve Mısırlılar Evi ile birlikte şehre tarihi bir alan kazandırarak Burdur turizmine değer katacak. 

Hocabali Hamamı, 1582 yılında Hocabali Muslihiddin tarafından yapıldı. 16. Y.Y. Osmanlı-Türk tarihi yapısı; 1914 Burdur depremine de dayanarak 1950’ye kadar hamam olarak hizmet vermeye devam etti. Daha sonra depo ve marangozhane olarak da kullanıldığı bilgisi edinilen hamam, tarihi açıdan göller yöresi ve Burdur için oldukça değerli bir yapı olma özelliğini taşıyor.

Mine Kaya

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection