Kültür Merkezi nihayet tamamlanma aşamasında - 2.0 out of 5 based on 1 vote

Kültür Merkezi nihayet tamamlanma aşamasında

Yıllardır yapımı tamamlanamayıp, atıl vaziyette hatta çerçeveleri, camları, kapılar sökülüp çalınan  uyuşturucu müptelalılarının mekanı haline gelen ve sonunda yapılan ihaleyle yapımı sürdürülen Kültür Merkezi nihayet tamamlanma sürecinde.

Kültür Merkezi “Kültür Merkezi Yağmalanıyor” başlığıyla 7 Kasım Çarşamba günü gazetemizde yayınlanan haberin ardından; Burdur Valiliği’nden “İlimiz merkezinde bulunan ve yapımı tamamlanmamış durumdaki Kültür Merkezi binası ile ilgili basında yer alan haberler dikkate alınarak bu alanın güvenliğinin sağlanması ve olumsuz şekilde kullanılmasına izin verilmemesi amacıyla, emniyet görevlilerimizce sık sık kontrol edilmesi sağlanmaktadır ve ayrıca binanın etrafının tel ihata ile çevrilerek, içeriye girişin engellenmesi için çalışma başlatılmıştır.”açıklaması yapılmıştı. 

Açıklamadan sonra Kültür Merkezi’nin etrafı tel örgü ile çevrilerek koruma altına alındı. Ayrıca binanın sökülüp çalınmış pencereleri ve camlarının yerlerine tel örgülerle koruma sağlandı. Camları ve doğraması kırılmış giriş kapısı da, demir örgülerle kapatılarak içeriye giriş engellendi. Ardından 8 Şubat’ta da Kültür Merkezi’nin yarım kalan işinin tamamlanması ihalesi yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca maliyet hesaplamaları yapılan Kültür Merkezi’nin ihalesi 8 Şubat’ta yapılmıştı. Gerekli ödeneklerin İl Özel İdaresi’nce kullanacağı merkezin yapımı devam etmekte.

Şehir merkezinde uzun bir süredir kamuoyunun gündeminde olan, yapımı bir türlü tamamlanamayan Kültür Merkezi’nin bitirilmesi için başlatılan çabalar, sürdürülen girişimler olumlu sonuç verdi. 

2009 yılında şehrimizde Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya döneminde başlatılan Kültür Merkezi yapımı Burdur’umuzun ihtiyacı olan bir yatırım. 2016 yılında önce Özel İdareye sonra da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na geçen Kültür Merkezi inşaatında, bakanlıktan gelen mühendislerden oluşan teknik ekip, çalışmalarda bulundu. Bakanlıktan gönderilen ödenekle yapım ihale edilen  Kültür Merkezi’nin yer teslimi 27 Mart 2019’da yapıldı. İhale şartnamesine göre Kültür Merkezi yapım işinin tamamlanarak İş bitim tarihi 20 Haziran 2020’de teslim edilmesi gerekmekte.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın

No Internet Connection