Memura %6 emekliye %5 zam

Memura %6 emekliye %5 zam
Kısa bir süre önce 4 günde 5 zam haberi gelmişti. Elektrikten akaryakıta, çaydan şekere birçok ürüne yapılan zamların ardından Haziran enflasyonu % 0.03 çıktı. Memurun maaş zammı %6, emeklinin maaş zammı %5'te kaldı.
Zam bekleyen milyonlarca emekli ve memurların maaş zamları belli oldu. Seçimlerden hemen sonra elektriğe, akaryakıta, çaya ve şekere %16'lara varan oranlarda zam yapılmasına rağmen Haziran ayı enflasyonu aşırı düşük çıkınca memur ve memur emeklilerinin payına %6, diğer emeklilerin payına ise sadece %5 zam yapıldı. Vatandaşın beklentisinni aksine çaya %15, motorine 23 kuruş, benizen 27 kuruş yapılan zamlar Haziran ayı enflasyonunu yükseltmedi. Çünkü çay, şeker ve motorin zamları haziranın son günlerinden, benzin ve elektrik zamları temmuz alından itibaren geçerli olacak. Zamlar memur ve emekli maaşlarını belirleyen haziran enflasyonuna yansıtılmayınca seçim dönemine denk gelen haziran ayı enflasyonu yerinde saymış oldu.
Açıklanan rakamlara göre işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin alacağı zam da belli oldu. En düşük işçi emeklisinin aylığı sadece 56 lira artarak bin 186 liraya, en düşük esnaf emeklisinin aylığı 69 lira artışla bin 445 liraya, en düşük çiftçi emeklisinin aylığı da bin 65 lira artışla bin 363 liraya çıkacak.
Haziran enflasyonun %0.03 artması çalışanların alacağı zam oranında belirleyici oldu. Memur ve memur emeklilieri yılın ilk 6 ayı için enflasyon %4 zam almışlardı. 6 aylık enflasyon %5.01 olduğu için memur ve memur emeklilerinin temmuz ayı maaş ve aylıklarına 1.01 puan enflasyon farkı zammı yapılacak. Buna ilaveten %5 de toplu sözleşme zammı verilecek. Böylece toplam zam oranı %6.01'de kalacak. Bu zamlarla en düşük memur maaşı 193 lira artışla 3 bin 147 liraya, en düşük memur emeklisinin aylığı da 138 lira artışla 2 bin 435 liraya yükselecek.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection