Rektör Korkmaz; Mezunlarımız ülkenin aydınlık yarınlarının teminatları

MAKÜ 2018-2019 yılı mezunlarını görkemli bir törenle uğurladı.  

 

Mezunlar için düzenlenen törenin ilk bölümünde, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törene Vali Hasan Şıldak, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Süleyman Arslan,  MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, protokol üyeleri, MAKÜ Öğretim elemanları ve çok sayıda üniversiteli yakını katıldı.

Yaklaşık 6 bin öğrencinin mezun olduğu ve bu yıl ilk kez Spor Toto MAKÜ Stadyumunda yapılan törende, ünversitelilerin ve  ailelerinin heyecanı ve mutluluğu yansıdı. Törende MAKÜ Bağlama Dörtlüsü katılımcıları coşturdu.

Tören’de  2018-2019 Akademik Yılı lisans mezunları adına İlahiyat Fakültesi öğrencisi Havva Açıkgöz konuşma yaparak;  “Öğrencilik hayatımızda yanımızda olan herkese teşekkür ediyoruz. Sevdiklerimizle vedalaşmanın da hüznünü yaşıyoruz. Bugün hayatımızın güzel bir dönemini kapatıp yeni bir dönemine yelken açacağız. Mezun olan tüm arkadaşlarıma mesleki hayatlarında başarılar diliyorum. Milletimiz ve insanlık için faydalı işler yapan ve en önemlisi gelecek nesillere örnek teşkil eden birer birey olacağımızı umut ediyorum.” Dedi.

Abdi Fatah Bashir Maalim, yabancı uyruklu öğrenciler adına yaptığı “Buraya geldiğimde hiç Türkçe bilmiyordum. Buradaki hocalarım ve sınıf arkadaşlarım sayesinde Türkçeyi çabuk öğrendim ve Türkiye’ye, Burdur’a çok çabuk uyum sağladım. Bu konuda beni yalnız bırakmayan ve bana yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Bundan 4 yıl önce MAKÜ’den kabul mektubunu aldığımda çok sevindim. Aynı zamanda biraz endişelendim. Acaba oradaki insanlar beni kabul edecekler mi? diye. Ama üniversitedeki hocalarım annem ve babam, öğrenciler kardeşlerim oldular. İyi ki Türkiye’ye geldim. İyi ki Burdur’dayım. İyi ki yanımızda oldunuz. İyi ki  MAKÜ’lüyüm.” Diyerek duygularını yansıttı.

Konuşmaların ardından Havva Açıkgöz, Abdi Fatah Bashir Maalim ve Bucak Hikmet Tolunay Meslek Yüksekokulu öğrencisi Melike Demirbilek mezuniyet yaş kütüğüne plaka çaktılar.

Rektör Adem Korkmaz törende yaptığı konuşmada; “2018-2019 Eğitim öğretim yılında devletimizin imkan ve destekleriyle inşa edilmiş bu güzel ve eşsiz mekanda bir mezuniyeti yapıyor olmanın coşkusu içerisindeyiz. Bu büyük buluşmada bizleri yalnız bırakmadınız hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Büyük buluşma diyorum çünkü bugün öğrenci velilerimiz ve yakınları, akademik ve idari personelimiz, mezun öğrencilerimiz ve sevgili Burdurlu hemşerilerimiz için çok özel bir gün. Bugün sizlerin gurur günü. Emeklerinizin karşılığını gördüğünüz gün bugün. Bu şölen sizin şöleniniz. Bu başarı sizin başarınız. Ne mutlu size ki onca fedakârlıkla bu günlere getirdiğiniz gözünüzden sakındığınız evlatlarınızın başarılarına şahit oluyorsunuz. Evlatlarınızı iyi bir eğitim almaları ve vatanlarına hizmet etmeleri amacıyla bizlere emanet ettiniz.  Ülkem adına sizlere yüksek şükranlarımı sunuyorum. Bizler de emanetinize sahip çıkarak tüm akademik ve idari personelimiz ile onları evladımız kabul ettik. Bizler öğrencilerimizle bir aile olduk. Aldıkları eğitimin bir parçası olarak sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle de destekçileri olduk. Ülkeye yayılarak memleketin kalkınmasını vazife edineceksiniz. Bu vazifede Mehmet Akif sizler için rehber olacaktır. Sevgili öğrenciler, sizler bu ülkenin aydınlık yarınlarının teminatı olacaksınız. Atatürk tüm ümidini gençlere bağlamıştır ve Cumhuriyet’i sizlere emanet etmiştir. Amacınız sadece geçiminizi sağlayacak gelir elde etmek değil, bin yıllık kardeşliğimizi de yaşatmak ve bu kardeşliği ülkemizden başlayarak halka yaymak  için çalışmaktır. Aileleriniz sizler için büyük fedakârlık yaptılar. Sizlerin nitelikli bir şekilde yetişmesi için tüm imkânlarını kullandılar. Bu yüzden birçok sorumluluk yüklendiniz.” Dedi ve mezunlara mutluluk ve başarı diledi.

Yaptığı konuşmada Öğrencileri ve ailelerini tebrik eden Vali Hasan Şıldak “MAKÜ, fakülte, yüksekokul, enstitüleri ve öğrenci kompozisyonuyla büyük bir üniversitedir. Devletimiz de tüm imkânlarıyla öğrencilerin yanında oldu. Üniversitemiz ve yerel yönetimlerin birlikte çalışmaları ile daha güzel çalışmalar da yapılacaktır. Hepinize başarı dolu bir hayat temenni ediyorum. Hepinizin yolu açık olsun.” Dedi.

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu birincilerine protokol mensuplarınca ödülleri verildi.

Dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından Rektör Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Kılınç mezun olan öğrencilere mezuniyet yemini ettirdi. 

Tören, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden mezun olan öğrencilerin mezun oldukları üniversitenin adı olan Mehmet Akif Ersoy ritmi ile hep birlikte keplerini havaya fırlatmasıyla sona erdi. Öğrencilerin gözlerindeki mutluluk, aileleriyle kucaklaşmaları ile ikiye katlandı. Öğrenciler, aileleri ve arkadaşlarıyla birlikte mezuniyet fotoğrafları çektirerek bu anı ölümsüzleştirdiler. 

Mezuniyet töreninin sonunda sahneye çıkarak şarkılarını söyleyen   Resul Dindar’a  katılımcılar hep bir ağızdan eşlik ederek mezuniyet coşkusu yaşadılar.

Konser sonunda Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz 

Resul Dindar’a Üniversite anmalığı, hediye ve çiçek takdim etti.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection