Başkan Ercengiz; Taşkından belediyeyi sorumlu tutmak cehalettir

Geçtiğimiz günlerde il genelindeki aşırı yağışlar sel baskınlarına yol açtı. Mevsim normallerinin çok üstünde seyreden yağışlar nedeniyle yollar bozuldu, evleri sel bastı. Belediye ekipleri, kent merkezinde yaşanan su baskınları esnasında teyakkuza geçerek su tahliyesi ve kurtarma çalışmaları başlattılar.

 

17 Haziran 17.00 sularında başlayan sağanak yağış; Şirinevler, Değirmenler, Kışla, Aydınlıkevler, Yeni, Mehmet Akif Ersoy Mahallelerinde su baskınlarına sebep oldu. Belediye ekipleri, meydana gelen felakete 9 araç ve 44 personel ile müdahale edip, 22 ev ve eklentilerinde su tahliyesi ve kurtarma çalışması yaptılar. Su İşleri Müdürlüğü 40 personel, 3 kepçe ve 2 kanalizasyon aracı ve 1 çekim aracı ile 20 bina ve kanalizasyon hatlarına sökülen borulara müdahale etti.

Temizlik İşleri ise yağışların hemen ardından 15 araç ve 60 personel ile 35 mahallede bulunan, su giderleri, drenaj ve logarlarda temizlik yaparak yağmur suyunun tahliyesini sağladılar. Sel baskını yaşanan yerlerde 2 araç, 2 süpürge makinesi, 1 çöp taksi ve 15 personel ile sel mağdurlarını imdadına koştular.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Aydınlıkevler ve Kışla Mahalleleri’nde sel taşkınıyla meydana gelen hasarları inceledi. Aydınlıkevler Mahallesi’nde sel baskınına maruz kalan ev ve işyerlerini ziyaret ederek, hasarlar hakkında muhtarlardan ve sel mağdurlarından bilgi aldı. Mahalle muhtarları ve birim müdürleriyle beraber sel baskının yol açtığı konutlarda inceleme yapan Başkan Ercengiz basına yaptığı açıklamada, sel felaketi ile ilgili sosyal medyada, belediyenin alt yapı çalışmalarının sınıfta kaldığı yönündeki açıklamaları kınadığını ifade ederek “Afette alınması gereken önlemlerde neyse bunda her kurum kuruluş üzerine düşen vazifeyi yapmak zorundadır. Kurumları karşı karşıya getirmek gibi bir derdimiz asla yoktur.” dedi. Sel mağdurları ve muhtarlar fedakarca çalışmalarından dolayı Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e, birim müdürlerine ve belediye ekiplerine teşekkürlerini ilettiler.     

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz sel felaketiyle ilgili Kışla Mahallesi’nde yaptığı açıklamada;

“17 Haziran saat 17.00 sularında ilimizde meydana gelen yoğun yağış neticesinde bazı mahallelerimizde sıkıntı yaşadık. Bununla ilgili açıklama yapmamız hasıl oldu. Vatandaşımızın belli noktalarda mağduriyeti var ve biz Burdur Belediyesi olarak o gün olayı haber aldığımız andan itibaren başta itfaiye, fen işleri, temizlik işleri, park bahçeler, su işleri olmak üzere tüm personelimizle Burdur halkının mağdur olduğu her sokakta müdahalelerimizi yaptık. Ama bu olayı meydana gelen nedenleri ortaya koymadan geçmek doğru olmaz. Çünkü bu olaydan bir ders alıp, bundan sonraki yağışlarda böyle bir olaya maruz kalmamak için bazı şeyleri yenden değerlendirmemiz gerekiyor. Ne yapmamız gerekiyor? Bir kere öncelikle şunu iyi bilmemiz gerekiyor. Doğanın bir dengesi var. Bu dengeye ne kadar müdahale edersek edelim, özellikle su her zaman yolunu buluyor. Suyun yolunu bulabilmesi içinde suyun yol kaynaklarının mutlaka açık tutulması ve su taşıyan kanallarında yükünü taşıyabileceği miktarda düzenlenmesi gerekiyor. Şu anda Kışla Mahallesi’ndeyiz. Özellikle en çok sevindiğimiz mevzu, bu yaşanan afetleri can kaybı yaşanmadan, ufak tefek maddi hasarlarla geçiştirmiş olmamızdır. Şu anda Türkiye’nin birçok noktasında selle, taşkınlarla mücadele edildiğini ve can kayıpları yaşandığı malesef biliyoruz. Birtakım gelişmeleri de üzülerek takip ediyoruz. Bizim için önemli olan burada bir can kaybı olmaması. Oluşan hasarların yerine getirilebilir hasarlar olduğu, yeniden yerine konulabilir şeyler olduğunu da sevinçle karşıladığımızı da ifade etmek istiyorum.” dedi ve taşkın nedeniyle herhangi bir can kaybının yaşanmamasının sevindirici bir sonuç olduğunu vurguladı.  

Aralıksız çalıştık

Belediye ekiplerinin 24 saat çalışarak mağduriyeti en az seviyeye indirdiklerini belirten Başkan Ercengiz;

“Bu sel ve taşkınlarının temel nedeninin şu olduğunu görüyoruz. Bir kere bu dereye taşınan suyun beraberinde, yabancı cisimleri taşıyarak getirdiğini öncelikle getirdiği bu yabancı cisimlerin bentleri tıkadığı, ardından menfezleri tıkadığını tespit ettik. Tabi doğal olarakta yol bulmak zorunda olan suyunda dere dışına taşarak, vatandaşımızın evine, bahçesine, deposuna ve muhtelif kamuya ait alanlara zarar vermesine neden oldu. Neticede şunu söyleyebilirim. Buradan kurum kuruluşlar olarak bazı dersleri çıkartmak zorundayız. Biz o günden bugüne muhtarlarımızın da ifade ettiği ve edeceği gibi kurum olarak elimizden geldiğince bütün müdahaleleri yerinde, zamanında ve 24 saat aralıksız yaparak vatandaşımızın mağduriyetinin en az seviyeye indirdik. Önemli olan bu tip olayların olmaması. Bunların önleminin önceden alınması bu önlemlerin alınırken de kamu kurumlarının işbirliği içerisinde birtakım faaliyetleri sürdürmesi lazım. Ucuz atlattık. Sadece Kışla Mahallesi’nde değil. Hızırilyas, Şirinevler, Menderes, Mehmet Akif Ersoy, Aydınlıkevler, Yeni ve Necatibey Mahallemizde kısmen felakete maruz kalan vatandaşlarımız şu anda en azından ilk müdahaleleri yapılmış, vatandaşımızın öncelikli sıkıntıları giderilmiş bundan sonra da sıkıntılarının belediyemiz ve diğer kurumlar tarafından giderileceğini ben vatandaşımıza ifade etmek istiyorum. Vatandaşımız müsterih olsun. Aslolan candır. Özellikle bir kere altını çizerek ifade etmik istiyorum. Kurumlar burada görevlerini iyi bir ortak çalışmayla yerine getirip, bir daha böyle sel ve baskın felaketlerine neden olmayacak şekilde altyapı düzenlemelerini yapmak durumundadır.” değerlendirmesi yaptı.

Müflis siyasilerin yaptığı açıklamalar çok komik 

Meydana gelen sel felaketiyle ilgili sosyal medya üzerinden yazılanları komik bulduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz;

“İşin ehli olmayan kişiler tarafından sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamalara sadece gülüyorum. Belediyenin altyapı çalışmalarında sınıfta kaldığını söylüyor ama burada belediyelik bir altyapı çalışması yok. Zaten buradaki mevcut derelerin kullanım hakkı ya da belediyeye ait olmayan bir alanla ilgili belediyenin yapacağı çalışmalar zaten kanunen mümkün değil. Biz geçtiğimiz 5 yıl içerisinde kent merkezinde ve muhtelif noktalarımızda yaptığımız yağmur suyu drenaj hattının bu yağmurda, bu selde bu şiddetli yağışlarda nasıl bir sınav verdiğini halkımız gözleriyle görmüştür. Daha iki buçuk üç ay öncesinde seçimden mağlup olanların çıkıp buradan birtakım sorumluluk yüklemeye çalışması, bizi sadece güldürmektedir. Otursun herkes kendi işine baksın. Biz görevimizin başındayız. 24 saat süren çalışmalar neticesinde kimsenin haksızlık etmesine de asla izin vermem. Herkes gitsin siyasetini, siyaset mecrasında yapsın. Bunun üzerinden kimse vatandaşımızı kandırmaya çalışmasın. Zaten her şey vatandaşımızın gözünün önünde olup, bitmekte. 75 yaşındaki teyzemiz bugüne kadar böyle bir taşkını görmediğini ifade ediyorken buradan belediyenin ihmali olduğunu söylemek sadece cehalettir. Siyaseten iflasın göstergesidir. Bu bir afettir. Ama afette alınması gereken önlemlerde neyse bunda her kurum kuruluş üzerine düşen vazifeyi yapmak zorundadır. Kurumları karşı karşıya getirmek gibi bir derdimiz asla yoktur. Çünkü biz bu kentin paydaşları, bu ilin yöneticileri olarak sorun çözmek zorundayız. Sorunlar üzerinden siyaset devşiripte, şark kurnazlığınca acaba bir şey elde edebilir miyim diye düşünmek 1960 yıllarının kasaba siyasetinden başka bir şey değildir. Ortada bir sorun varsa bu sorunu büyük bir ciddiyetle  çözmek durumundayız. Biz üzerimize düşeni çok hızlı bir şekilde yaptığımıza inanıyoruz ama, ondan sonraki süreçte olası sel veya baskınların nasıl önlenebileceği konusunu tüm ilgili kurum kuruluşlar masaya yatıracak, herkes üzerine düşen görevi üstlenecek ve bunu hep beraber çözüme kavuşturacağız.” dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection