Salda’da turizm hareketlendi - 5.0 out of 5 based on 2 votes

Salda’da turizm hareketlendi

Tanınırlığı her geçen yıl artan Salda Gölü’nde turizm hareketlendi. Pek çok turist Salda Gölü’nü görmek, göl kıyısında güzel vakit geçirmek için Yeşilova’ya geliyor.  Yeşilova’ya gelen turustlerin büyük bölümü, Salda Gölü etrafındaki tesislerde, özellikle de Yeşilova Belediyesi kampında kalmayı tercih ediyorlar.

Salda Gölü’ne her yıl daha fazla turist gelirken, bir yandan da, Salda Gölü’ndeki çekilme herkesi kaygılandırıyor. Bu yıl, kış mevsiminin yağışlı geçmesine rağmen göldeki çekilme devam etmekte.

Salda Gölü dip suyu ve göl çevresindeki derelerden beslenen bir göldü. Ancak, gölü besleyen bütün derelerin önüne göletler yapılması nedeniyle, Salda Gölü’ne su taşıyan hiç bir dere kalmadı. Derelerden taşınan suların önlerinin kesilmesi ve küresel ısınmaya bağlı genel kuraklık nedenleriyle, Salda Gölü’nde çekilme başladı ve sürüyor.

Salda Gölü ülkenin en derin gölü, dünyanın en temiz göllerinden. Göldeki su içilebilir nitelikte. Bu özelliklerle, Salda Gölü sadece ülkemizin değil dünyanın da önemli değerlerinden. Salda Gölü’ndeki çekilmenin önlenmesi gerekiyor. Çünkü; Salda Gölü’nü dünyaya tanıtan özellik, göl sahillerindeki beyaz sodalı kum. Göl çekilmeye devam ederse, sahillerdeki sodalı beyaz kumsal, sulardan uzakta kalıp özelliğini yitirecek. Salda Gölüne girenler beyaz kumsallar yerine çamurlu kıyılarda suya girmek zorunda kalacaklar.

Hasan Türkel

Ögeyi Oylayın
(2 oy)

1 yorum

  • Özgür Şenel
    Özgür Şenel Cumartesi, 18 Mayıs 2019 22:54 Yorum Bağlantısı

    1.Beyaz kum soda değil,Stromatolit
    2.Sahiller çamur değil,KİL

Yorum yapın

No Internet Connection