Hocabali Hamamında restorasyon başladı

Yıllardır yapılması beklenen Erken Osmanlı dönemi eseri, Tarihi Hocabali Hamamı’nın restorasyonu çalışmaları başladı.

Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü 15 Ağustos 2018’de  Hocabali Hamamı’nın restorasyonu için ihale açtı. 15 Ağustos 2018 tarihinde  Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğünce yapılan ihaleyi kazanan firmaya,  2 Ekim 2018 tarihinde yer teslimi yapıldı.

2 Ekim 2018 tarihinde yer teslimi gerçekleşen Hocabali Hamamı için, ihaleyi alan firma bir süre önce şantiye alanına 2 konteynır yerleştirip çalışmaları başlattı.

Hocabali Hamamı’nın restorasyonunun tamamlanmasıyla, Doğa Tarihi Müzesi, Şeyh Sinan Camii, Derviş Mehmet Paşa Kütüphanesi, Piribaşlar Evi ve Mısırlılar Evi, birlikte aynı bölgede bir bütünlük içinde turizme açılabilecek.

Burdur Sinan Mahallesi'ndeki Hocabali Hamamı, Hocabali Muslihiddin tarafından 1582 yılında yapıldı. 1950 yılına kadar hamam olarak hizmet verdi. Sonra, bir süreliğine depo ve marangozhane olarakta kullanıldı. Burdur Belediyesi tarafından 49 yıllığına kiralanan, bir bölümü yıkılmış, bakımsız halde olan Hocabali  Hamamı’nın imdadına, Antalya Vakıflar Müdürlüğü yetişti.

Hoca Bali Hamamı, 16. y.y. (1582) Hocabali Muslihiddin Efendi tarafından yaptırılmış olan çok önemli bir eser. Uzun aksı kuzey güney doğrultusunda dikdörtgen bir alana oturmuş. Horasan harcıyla birbirine tutturulmuş taş duvarlıdır. İki kubbelidir. İlki soğukluk kısmının, ikincisi de sıcaklık kısmının üzerindedir. Sıcaklık kısmındaki kubbenin altında göbek taşı vardır. Köşe ve kemerlerde kesme köfeki taşı kullanılmıştır. Üzeri tonuz kemer ve düz dam ile örtülüdür. Aydınlanması kubbelerdeki küçük pencerelerledir. Hamamın alt kısmında ısıtma tünelleri vardır. Bu tarihi öneme sahip hamam restore edilince ziyaretçileri daha detaylı bir şekilde gözlem yapabilecek. (Hasan Türkel)

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection