Gölü kurtarma için 1 yıl veri toplanacak

Burdur Gölü’ndeki su seviyesi her yıl biraz daha azalıyor.

Son olarak,  NTV’de yer alan habere göre, göldeki kurumayı önlemek için Tarım ve Orman Bakanlığı, Burdur Valiliği ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin çok yönlü çalışma başlattığı bilgisi verildi.

Yapılan çalışmaya göre, göl çevresine 4 araştırma havuzu inşa edildi. 1 yıl boyunca toplanacak veriler neticesinde kuraklığın nedeninin ortaya çıkarılması hedefleniyor.  

Haberde, gölün seviyesinin her geçen yıl bir kademe daha düştüğü belirtilerek, kurumanın önüne geçebilmek için 4 araştırma havuzunun inşa edildiği, bu havuzların 1 yıl boyunca göldeki çekilme hakkında ölçümler yapacağı belirtildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Burdur Valiliği ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi işbirliğiyle buharlaşmanın önüne geçileceği belirtilen haberde, Burdur Gölü’nün çekilmesini önlemek için alınacak ilk önlemin çevrede daha az su tüketen ürünler yetiştirmek olduğu açıklandı. Bölgedeki tarımda damlama sulama sistemine geçildiği bilgisi verilen haberde, önümüzdeki yıllarda göl seviyesinde %40’lık su tasarrufu hedeflendiği, çalışmaların başarılı olması doğrultusunda su kaybının duracağı ve seviyenin yeniden yükselmeye başlayacağı planlandığı belirtildi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection