Bir zamanlar bu inşaatın yerinde; Şehir Kahvesi Şehir Sineması vardı

Cumhuriyet Meydanı’nda Cumhuriyet Caddesi üzerinde yeni bir bina yükseliyor.

Bu binanın yapıldığı alanda bir zamanlar, Burdur’un en ünlü kahvelerinden biri olan ve her kesimden insanların, amirlerin, memurların, ustaların, işçilerin, çiftçilerin biraraya geldiği gözde mekan Şehir Kahvesi vardı. Kahvenin önünde, içinde fıskiyeli havuzu, ağaçlarıyla bahçesi bulunurdu..

Kahvenin arkasında, Yazlık Şehir Sinemasıyer alırdı.  Şehir Kahvesi Bahçesi’nin yanında, Yazlık Şehir Sinemasının bilet gişesi bulunuyordu.

Bilet gişesinde, sinemanın sahibi Mehmet Eraslan bulunur, gözlüklerinin üstünden bakarak, sinema severlere bilet keserdi. Sinema başlamadan önce gişede yerini alır, sinema kapanıncaya dek orada beklerdi.

 Arada gişeye kardeşi sarraf Yakup Eraslan gelir, yüksek sesle ama tatlı tatlı çekişirlerdi. 

Gişenin bitişiğinde, şimdi öğretmenlik yapan Bafran Türel Burdur’un ilk tostcu dükkanını açmıştı.

Yolun karşı tarafında, önünde inzibatların beklediği Subay lojmanları, onun hemen yanındaki, Gönenli Gazete bayisinde Kamil ve Sadiye Gönenli çifti ve çiftin oğulları Halil, Haluk Gönenli, birlikte gazete, dergi satarlar, Kamil Gönenli kalın bir palaska  omzuna astığı gazete yığınıyla, caddede yazıyor yazıyor diye seslenerek dolaşır, gazete satmaya çıkardı.

Gönenli Gazete Bayiinin yanında, süt ürünleri satılan Nuri Şenel ve damadı Kaya Saden’e ait, Nuri Şenel’in oğlu şimdi öğretmen olan Hüsnü Şenel’in de tezgahta bulunduğu İmren Bakkaliyesi vardı.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection