Güvercin ve zeytin dalı Özgürlük ve barış sembolleri

Bucak , Ağlasun ilçelerine ve köylere gidecek yolcular, yıllardır, Binay Akaryakıt tesisleri yanında otobüslerini beklerler. Burdur Belediyesi tarafından, özel bir teknikle çayın üzerinde yapılan oturma alanları, işte bu yolcular için bekleme sığınma alanı oldu.

Otobüs bekleyen yolcular, bu alanlarda oturup beklerken, aynı alanda hizmet veren çay ocağındanda faydalanıp çay kahve içip tost yiyerek karınlarını da doyurabiliyorlar.

Burdur Belediyesi tarafından çay üstünde yapılan düzenleme, yolcular dışında başka vatandaşlara da  yazın  fıskıyelerden fışkıran suların yanında  serinleme, kışında yağmurdan, kardan korunma imkanı sağlıyor. Bütün bunların yanında, bu alanda çayın üstünde inşa edilen oturma alanları, çayın dokusuna uygun mimarisi ve estetik görüntüsü ile çevreyi güzelleştirip gözleri doyuruyor.

Çayın üstünde yer alan köprünün yanındaki bölümde suya atlayan çocuk heykelcikleri, çay üstünde yapılan oturma alanlarının güzelliğini tamamlayıp, başta çocuklar olmak üzere herkesin dikkatini çekip beğeni topluyor.

Köprü üzerinde yer alan, elerinde güvercin ve zeytin dalı bulunan kadın ve çocuk heykelleri son derece anlamlı ve etkin mesajlar veriyor.

Çünkü;  kadın ve çocukların ellerinde bulunan zeytin dalları, evrensel dilde barışın, eller üstünden uçurulan güvercin görüntüleri ise özğürlüğün ve yine barışın sembolleridir.

Hasan Türkel

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection