Bir zamanların “bağımlı yuvası” ihaleye çıkıyor

Geçtiğimiz dönem Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya tarafından yapımına başlanan Kültür Merkezi inşaatı, şehrimizin çözüm bekleyen sorunları arasındaydı. 2016 yılında İl Özel İdare’ye, sonra da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahisisi gerçekleştirildi.

 

“Kültür Merkezi Yağmalanıyor” başlığıyla 7 Kasım 2018 tarihinde yayınladığımız haberin ardından Burdur Valiliği’nden “İlimiz Merkezi’nde bulunan ve yapımı tamamlanmamış durumdaki Kültür Merkezi binası ie ilgili basında yer alan haberler de dikkate alınarak bu alanın güvenliğinin sağlanması ve olumsuz şekilde kullanılmasına izin verilmemesi amacıyla Emniyet görevlilerimizce sık sık kontrol edilecek” açıklaması yapılmıştı. Yıllardır yapımı tamamlanamayan ve uyuşturucu müptelalarının mekanı haline gelen Kültür Merkezi’nin ihale ve yapım tarihi belli oldu.

Bu açıklamanın ardından geçtiğimiz günlerde Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur Kültür Merkezi’nin ihale tarihinin belli olduğunu açıkladı. Milletvekili Bayram Özcelik ve Yasin Uğur Kültür Merkezi ile ilgili açıklamasında;

“2014 yerel seçimleri sonrası Kültür Merkezi inşaatında bir ilerleme olmayınca, 2016 yılından önce İl Özel İdare’ye sonra da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsisi gerçekleşmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı yapmış olduğu incelemelerde Kültür Merkezi’nin projelerinin bir kısmına ulaşamayınca, bir kısmı da revize etmek için oluşturduğu teknik ekip ile revize projelendirme gerçekleştirmiş ve yapılan proje geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Yine Bakanlık tarafından maliyet hesaplamaları yapıldı. İl Özel İdaresi’nce ihale tarihi alınmıştır. Kültür Merkezi’nin ihalesi 8 Şubat 2019 tarihinde yapılacaktır. Gerekli ödenekler İl Özel İdare’ce kullanılacaktır. İlimiz Valisi Sayın Hasan Şıldak her aşamasında katkı vermektedir. Bakanlıkla sürecin hızlanması için görüşmelerimize devam ediyoruz.” Bilgilerini verdiler.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Merkezi için maliyet hesaplamalarının ardından Burdur İl Özel İdaresi’nce ihale tarihi alındı. 8 Şubat’ta yapılacak ihalenin ardından yapımına da Mart ayı içerisinde başlanacağı bekleniyor.

Etrafı tel örgü ile çevrilerek koruma altına alınan binanın, sökülüp çalınmış pencereleri ve camlarının yerine tel örgülerle koruma sağlandı. Camları ve doğraması kırılmış giriş kapısıda demir örgülerle kapatılarak içeriye giriş engellendi. Kültür Merkezi’nin tel örgü ile çevrilmesinin ardından ihale tarihide belirlendi.

Geçtiğimiz günlerde 2018 yılı içerisinde yapılan ve devam eden çalışmalar hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Hasan Şıldak Kültür Merkezi hakkında, “Kültür Merkezi ihale tarihini 8 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştiriyoruz. Burası Mart ayı içinde hızlı bir süreçle tekrar yapımına başlanıp, ilimize çok ihtiyaç duyulan salon, kültür etkinliklerinin yapılabileceği bir bina inşalllah hizmete sunulacak” dedi. 

Kültür Merkezi, yapımının tamamlanması durumunda Burdur’un önemli bir sosyal ihtiyacına cevap verecek. Şehrimizin sosyal alanda önemli bir eksikliği giderilmiş olacak.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection