Aralık yağışları çiftçiye umut

Sonbahar aylarında yaşanan kuraklığın ardından Aralık ayındaki son yağışlar çiftçilere umut oldu. Sonbaharda arazilerine tohumlarını eken çiftçilerin kuraklık endişesi aralıkta yağan yağışlarla azaldı.

Kentimizde tarım ve hayvancılık önemli bir yere sahip. Tarımda da verim alınmasını sağlayacak olan en önemli unsurlardan biriside yağmur ve kar yağışı. Son günlerdeki yağışlarla kente yılın ilk karı da düştü. Ekinlerin filizlenmesi için bu yağışlar ilaç gibi oldu. Bu nedenle yağışlar çiftçiyi mutlu etti.

Yağışlar sayesinde ekilen tohumların filizlenme şansı arttı.  Çiftçiler sonbahardaki yağışların az olması nedeniyle kaygılıydılar ancak, son yağışlar bu kaygıları biraz olsun giderdi.

 Özellikle kuru tarım yapan çiftçilerin arazilerinde bu yağışlar sayesinde hem çimlenme problemi olmayacak, hem de bitkinin yeterli bir şekilde gelişmesi sağlanmış olacak. Yine yağışlar sayesinde topraktaki yağış ve nem miktarı da artmış olacak. Burdur’da çiftçiler için tarımsal faaliyetler ve hayvancılık önemli. Bu nedenle tarımsal üretim hem de hayvan yetiştiriciliği için tarladan alınacak ürünler büyük önem taşıyor. Köylerde yaşayanların büyük çoğunluğu tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Aralık ayı yağışlarının ardından önümüzdeki aylarda da yeterli kar ve yağmur yağacak olursa çiftçiler daha bereketli hasat yapabilecekler.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection