Vali Şıldak; Uyuşturucu hassasiyet gösterilmesi gereken bir konu

Halk Sağlığı Başkanlığı’nda Bağımlılıkla Mücadele toplantısında Vali Hasan Şıldak basın mensuplarının sorularını cevapladı. İlimizde rastlanan uyuşturucu kullanıcılığının ne durumda olduğu, ekim safhasını ve yapılan denetimler hakkındaki soruları cevaplayan Vali Hasan Şıldak;

“İlimizde nitelikli bir kullanım konusunda bilhassa okullarımızda rastladığımız vaka sayıları yok denecek kadar az. Ama Emniyet’in ve Jandarma’nın gerçekleştirdiği çalışmalarla ilimiz sınırları içersinde kullanıma yönelik olarak ile getirilmiş uyuşturucu maddesi yakalanması olaylarında bir artış var. 

Buna bağlı olarak söylebileceğimiz, bunu öğrenci kitlesiyle sınırlı düşünmemek lazım. Bütün insanlarımızın bu uyuşturucu ve sentetik maddelerle temas etmesi, bağımlılık oluşturması mümkün. Konuyu takip ediyoruz. 

Tabi net bir sayı vermek mümkün değil ama, büyük şehirlere nazaran oransal olarak düşük kaldığını gösteren emarelerde var ama, 2012 yılında yapılmış ilimizde yapılan araştırmaya dayanan sonuçlara baktığımızda konu hafife alınacak gibi de değil. Üzerinde hassasiyetle durmayı gerektiriyor. 

Birde bu maddelerin ekim safhası var. Ekimler konusunda sıkı denetimler yapılıyor. Gerek ihbar gerek kontrol sonucu ele geçen çok sayıda vaka var.”Bilgisi verdi.  

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın