Başpehlivanlar ‘Amatör Spor Ruhu’ Konferansı’nın konuğu

8-14 Ekim Amatör Spor Haftası kapsamında, Makü Konferans ve Sergi Salonu’nda ‘Amatör Spor Ruhu’ adlı konferans düzenlendi. 

Kırkpınar Başpehlivanları Orhan Okulu ve Mehmet Yeşil Yeşil’in konuk olduğu ‘Amatör Spor Ruhu’ konferansında başarılı br sporcu olmanın gerekleri ve hangi aşamalardan geçtiği konuları hakkında bilgi verildi. Başpehlivan Orhan Okulu ve Mehmet Yeşil Yeşil katılımcılara ve öğrencilere başarı hikayelerini anlattılar. Konuşmaların ardından Başpehlivan Orhan Okulu ve Mehmet Yeşil Yeşil öğrencilerin sorularını cevapladılar. 

Başpehlivan Orhan Okulu Amatör Spor Ruhu adlı konferansta yaptığı konuşmada;

“Ben güreşe küçük yaşlarda başladım. İlk defa Kırkpınar’a 2000 yılında gittim. En küçük boydan başladım. İlk gittiğim yıl ikinci oldum Kırkpınar’da. Ondan sonra başarılar arka arkaya geldi. Bu da azimli çalışmamızla geldi. Her yıl başarı elde ettik. 2004 yılında Kemal Hocamla beraber çalışmaya başladım. O zamanlar biz her yıl derece yaparak 2012 yılında da 1. olarak başa çıktım. İlk başta bize yapamazsın diyen çok olmuştu. İlk çıktığımda 2013’de Kırkpınar’da başpehlivanlıkta ikinci oldum. Ondan sonra 2015 yılında da bu zaferi altınkemerle Kırkpınar’da taçlandırdım. Ondan sonra Kırkpınar’dan 9 yıl daha eski olan Elmalı Güreşleri var. Elmalı Güreşleri’nde de ben 6 yıldır üst üste başpehlivan oldum. Başarı böyle oldu. 2018 yılında Kırkpınar’da başpehlivan oldum. Hedefim üst üste 3 defa yenip altın kemeri almak.”dedi.

Başpehlivan Mehmet Yeşil Yeşil MAKÜ konferans salonunda başarılı olmanın en büyük destekçisinin aile olduğu vurgusunu yaparak;

“Başarıya ulaşmak için belirli evrelerden geçersiniz. Bu evrelerin hepsi çalışmaya dayanır. Benim görüşüm bu. Ben bu şekilde buraya kadar gelebildim. Ben atasporunu ve dedemin mirasını devam ettirmek için başladım bu işe. Ailemin desteği çok büyük bu başarıda. Bugünlere gelmemdeki en büyük destekçim babamdır. Ben Mehmet Yeşil Yeşil olduysam babamın emeği çoktur bunda. Ailemin desteğiyle bu başarıları elde ettim. Zaten başarılı olduğumuz zaman herkes yanımızda olur. İyi olduğunuz zamanda herkes yanınızda olur. Aslolan kötü zamanınızda kimin yanınızda olduğudur. Ailenizin yanınızda olduğunuz zaman işinizi daha bilinçli bir şekilde yaparsınız. Ne yaparsanız yapın çalışmadan olmaz. Sistemli çalışmak, yaptığımız işe göre yaşamak bunlar çok önemlidir. Başarıya giden yolda sabır birinci konumda. Ben 8 yaşında başladım güreşe. 15 yıl sonra başpehlivanlığa ulaştım. 15 yıl meşakatli bir yoldan geçtik. Başpehlivanlığa geçtikten sonra da altınkemer hedefine odaklanıyorsunuz. Hedefe ulaşabilmek için çalışmak gerekir. Er meydanı tarihi ve atmosferiyle çok farklı bir yer. Ama her zaman inanarak, sistemli çalışmak gerekir. Yaptığımız işe göre yaşamak gerekir. Böylelikle hedefe mutlaka ulaşabiliriz. Hefemizi daha yüksek tutalım.”dedi ve Amatör Spor Ruhu adlı konferansı düzenlemede emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection