Kamu alacakları nasıl yapılandırılacak?

Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nca 7143 sayılı alacakların yeniden yapılandırılması ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan kampanya hakkında katılımcılara sunum yapıldı. 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu’na 18 Mayıs 2018 tarihinde başvuruların başladığı hatırlatılıp, vatandaşların tanıtım faaliyetlerinden yararlanması için çalışmalara son hızla devam edildiği mesajı verildi.  Bu yapılandırma sayesinde vatandaşların kamuya olan borç yükünün azalacağı, yapılandırılan borçların peşin veya iki taksit ödenmesi halinde ayrıca indirimler yapılacağı belirtildi. Yapılan konuşmaların ve sunumun ardından katılımcıların soruları cevaplandırıldı. 

Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Serkan Vurgun yaptığı açılış konuşmasında;

“Bugüne kadar biz meslektaşlar bilindiği üzere maliyeyle, müşteriler, mükellefler arasında köprü vazifesi gören bir meslek grubuyuz. Meslek grubu olarak tüm gelişmeleri zamanında takip eden, kaynaklarımız sonucunda elde ettiğimiz birikimleri müşterilerimize aktararan bir meslek grubuyuz. Bu yüzden geçen haftalarda Sosyal Gavenlik Kurumu’yla ilgili olarak bir toplantı yaptık. Bu yasamız 7143 sayılı bazı vergi borçlarının yeniden yapılandırma yasası çıktıktan sonra bugünde Gelir İdaresi Daire Başkanı’mızın katılımlarıyla bir toplantı yapıyoruz. Ben sözü Gelir İdaresi Başkanı’na bırakıyorum. Teşekkür ediyorum.” Dedi.

Gelir İdaresi Daire Başkanı Mehmet Arabacı’da 7143 sayılı alacakların yeniden yapılandırılması ile ilgili açıklamasında;

“Daha önce geldiğim toplantıda yapılandırma kanunlarıyla ilgili bir sunum yapmıştım. Bugün yine buradayım. Bildiğiniz üzere yapılandırma kanunlarının temel maksadı devletle vatandaş arasında bir vuku sağlamaktır. Bu şekilde vergi borçları olan vatandaşlarımızın ödemelerinde imkan sağlamaktır. Aynı zamanda bunu yaparken gelecekte geçmiş yıllara ilişkin gözden geçirerek farklı imkanlar yaratmaktır. Yapılandırmanın amaçlarından biride  Mükelleflerin hesaplarının düzeltilmesine imkan sağlamak. Kamumuzun kapsamı genel itibariyle bu şekilde. Kanunun kapsamında yer alan alacaklı idareler yani bizlerin borçları hangi idarelere olabilir bunlara baktığımız zaman Hazine ve Maliye Bakanlığı olabilir.”dedi.

Hatice Dursun  

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın