Burdur’un hak ettiği desteği İller Bankası engelliyor

İller Bankası’ndan siyasi nedenlerle kredi desteği verilmediği gibi bazı engellemelerle karşılaştıklarını söyleyen Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İleri Biyolojik Arıtma Tesisi için 2 yıl önce Avrupa Yatırım Bankası’nın onayladığı kredi desteğinin İller Bankası tarafından engellendiğini açıkladı.

 İller Bankası’ndaki işleyişin son dönemlerde marjinal bir siyaset anlayışıyla sürdürüldüğünü belirten Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, kendisinden önceki döneme ait 35 Milyon TL borç ödediği İller Bankası’ndan yeterince destek alamadıklarını söyledi. Bucak Belediyesine 13 Milyon TL’lik asfalt kredisi çıkmasına rağmen Burdur Belediyesine 1 Milyon 750 Bin TL’lik kredinin onaylanmadığını açıkladıktan sonra hedefine Milletvekili Bayram Özçelik’i de alan Ercengiz, “Asfalt kredisi talebimizi geçtiğimiz günlerde Bucak’la birlikte bölge milletvekilimiz Bozçelik duyurmuştu. Burdur ve Bucak’ın kredisi çıktığı yönünde müjde vermişti. Bucak’ın kredisi onaylandı, bizim 8 ay önce talep ettiğimiz kredi onaylanmadı.” dedi. Başkan Ercengiz durumu seçim öncesi siyasi bir hamle olarak değerlendirdi. Burdur’a daha çok hizmet edebilmek amacıyla kurmak istenilen Güneş Enerjisi Santrali için istenilen kredinin de 1 yıl bekletildikten sonra Ayşen Gürcan’ın duruma müdahale etmesiyle verildiğini ifade etti.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İleri Biyolojik Arıtma Tesisi için Avrupa Yatırım Bankasının onayladığı kredinin de İller Bankası tarafından 2 yıldır engellendiğini belirtip, “Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Burdur Gölü’nün kurtarılması için hepimize bir ödev verdi. Biz üzerimize düşeni yapmak için çalışmalarımıza başladık fakat İller Bankası Genel Müdürlüğü engel oldu. Sorun çözüldüğü takdirde çalışmalarımıza hızla başlayacağız. Bu konuda bakanlığın İller Bankasına hesap sorması gerekiyor.” dedi.

Ercengiz açıklamasında, önceki gün Milletvekili Bayram Özçelik’in Ak Parti Teşkilatıyla ziyaret ederek açılışını müjdelediği İçme Suyu ve Deposunun, DSİ tarafından yapıldıktan sonra bütün borçlarıyla Burdur Belediyesine devredileceğini dile getirip, “Bu şehrin bir belediye başkanı var, valisi var. Seçimlere günler kala böyle birşey yapmak şark kurnazlığıdır.” sözleriyle tepki gösterdi.

Bucak’a 13 Milyon var Burdur’a 1.75 Milyon yok

İller Bankasının köklü bir devlet kuruluşu olmasına rağmen, son dönemde işleyişin kurum, kişi ve siyaset farklılaştırılarak, marjinal bir siyaset anlayışıyla yapıldığı için yeterince destek alamadıklarını söyleyen Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Göreve geldiğim 30 Mart 2014’ten beri İller Bankası’na 35 Milyon’a yakın İller Bankası borcu ödedim. Bunların %90’ı geçmiş döneme ait borçlardı. Biz bu borçları ödedik. Bugüne kadar da çok köklü bir yatırım için destek istemedik. Göreve geldiğimizde, benden önceki dönemde Sebahattin Akkaya’nın talep ettiği asfalt kredisi, araçlar için kullandığımız kredi ile güneş enerjisi santrali için kullandığımız kredi ve son olarakta asfalt kredisi talebimiz oldu. Bu asfalt kredisi talebimizi geçtiğimiz günlerde Bucak’la birlikte bölge milletvekilimiz Bozçelik duyurmuştu. Burdur ve Bucak’ın kredisi çıktığı yönünde müjde vermişti. Rakamını tam bilmemekle birlikte 13 Milyon TL’ye yakın kredi Bucak için onaylandı, Burdur’un talep ettiği 1 Milyon 750 Bin TL’lik yaklaşık 8 ay önce talep ettiği kredi onaylanmadı. İller Bankası Bölge Müdürüne sorduğumda, genel müdürlüğün buna karar verdiğini söyledi. Seçim arifesinde siyasi bir irade kullanıldığı yönünde kuvvetli şüphelerim olduğunu ifade etmek isterim.” dedi.

Güneş enerjisi için 1 yıl bekledik

Güneş Enerjisi Santrali için talep edilen kredinin de 1 yıl bekletildikten sonra Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ayşen Gürcan’a durumu ileterek çözüm sağladıklarını belirten Ercengiz, “Güneş Enerjisi Santralini Burdur’a ne kadar çabuk kazandırırsak, Burdur Halkına o kadar çok hizmet edeceğimizi söylemiştim. Asıl bu krediyi onaylamayanlar vatan hainidir demiştim. CLK’dan, TEDAŞ’tan tüm bürokrasiden izinler alınmasına rağmen çokta büyük bir rakam olmayan, kendisini 5 Yılda amorti edecek sistemin kredisi malesef geciktirildi, 1 yıla yakın bekledik. Geçmiş dönem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olan Ayşen Gürcan hanımefendiye ulaşıp, bu konuda kendisinden destek istedim. Bu kredinin onaylanmasında da onun katkılarının olduğunu düşünüyorum.” diyerek yaşanan sorunları paylaştı.

AYB’dan onaylanan kredi İller Bankasına takıldı

Orman ve Su İşleri Bakanlığının Burdur Gölü’nün kurtarılması için başlattığı Burdur Gölü Acil Eylem Planında, Burdur Belediyesinin üzerine düşen “İleri Biyolojik Arıtma Tesisi” için Avrupa Yatırım Bankasından onaylanan kredinin İller Bankasına takıldığını duyuran Ercengiz, “Tabi ki biz kredileri kendimiz için istemiyoruz. Yaklaşık iki buçuk yıl önce İleri Biyolojik Arıtma Tesisiyle ilgili bütün çalışmaları yaptıktan sonra Avrupa Yatırım Bankasına müracaatımızı yaptık. Bize kredi verilmesiyle ilgili herhangi bir pürüs olmadığı, 2016 Yılının Haziran ayında gazetelere de boy boy ilan edip İller Bankası Genel Müdürlüğünde İtalyan yöneticilerle 11 Milyon 500 Bin Euro’luk bir krediye imza attık. Biz bu imzayı attıktan birkaç ay sonra kredinin serbestleşeceğini, İller Bankasının kontrolörlüğünde bu işin başlayacağını düşünüyorduk. Tam iki yıl geçmesine rağmen bu konuda bir arpa boyu yol gidemedik. Bu süre içerisinde biz yöntemi belirledik, projeyi yaptırdık, yaklaşık maliyet hesaplarını yaptık. Günlerce, aylarca uğraşıldı. Bunların tamamı bitti ve projeyi ihaleye çıkarılabilecek hale getirdik. İller Bankası ile Avrupa Yatırım Bankası’yla bir uyuşmazlık oldu, bu sorun giderilene kadar krediyi alamayacağımızı söylediler. 2 Yıldır bu sorun çözülmeyip Burdur Halkının hakkettiği İleri Biyolojik Arıtma Tesisi ve ülke dışı kaynaklardan düşük faizli uzun ödeme planlı krediyi bize kullandırmadılar. Bu konuda bize söylenilen Avrupa Yatırım Bankasının istediği bir takım garantileri İller Bankasının verememesinden kaynaklı sorun yaşandığı yönünde ama biz bu ihaleye çok uluslu firmaların da katılabileceği şekilde çıkacaktık, dünyanın öbür ucundan bir firmanın gelip katılabileceği bir halde çıkacaktık. İller Bankasının bu konuda açıkçası yapıcı olmadığını düşünüyorum. Türkiye’de ilk defa Avrupa Yatırım Bankası’ndan kredi kullanan belediye biz değildik. Bu kaynağı bulmamızda bize katkı veren düzgün, kaliteli ve nitelikle İller Bankası bürokratları da oldu. Bu konuda onların da hakkını yemek istemem. İş karar merciğine geldiğinde bir tuşa basıldı. Bölge milletvekillerinden defalarca yardım istedim ama bu konuda hanhangi bir çözüm üretilmedi.” dedi.

Bakanlık bunun hesabını sormalı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun iyi niyetiyle Burdur’a hizmet etmek istediğini, fakat İller Bankası Genel Müdürlüğünün Burdur’a yapılacak hizmete engel olduğunu vurgulayan Ercengiz, “Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Burdur için iyi niyetle çalışan bir isim. Kendisine konuyu ilettiğimizde Burdur Gölü Acil Eylem Planı ödevini verdi hepimize. Burdur Belediyesi olarak üzerimize düşen ödev Arıtma Tesisinin modernizasyonuydu. Biz de bu konuda hızlı yol alıp İleri Biyolojik Arıtma Tesisi için çalışmalarımızı yaptık. Orman ve Su İşleri Bakanlığı böyle bir çalışma başlatmışken İller Bankası Genel Müdürlüğü bize engel oldu. Bakanlığın bu konuda İller Bankasına hesap sormalı lazım. Diğer yandanda Orman ve Su İşleri Bakanlığı Burdur Gölü Acil Eylem Planı için bir kitap yayınladı bu kitaptan henüz bir satır eylem hayata geçirilmedi. Hayata geçirilmek istenen bir takım çalışmaların da önüne geçildi.” diyerek, bakanlığın duruma el koyması gerektiğini savundu.

Bu ilin belediye başkanı ve valisi var

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Milletvekili Bayram Özçelik’in Ak Parti Teşkilatıyla birlikte ziyaret edip açıldığına dair müjdesini paylaştığı İçme Suyu İshane Hattı ve Deposu’yla ilgili de konuşup, “İçme Suyu İshane Hattı ve Deposunun iyi niyet çerçevesinde Burdur Belediyesine teslimiyle ilgili geçtiğimiz hafta imza atmıştık. Bunun altının çizilmesini istiyorum; DSİ’nin yaptığı fakat anahtar teslimi bu iş, iş bitiminde borcu Burdur Belediyesi ve Burdur Halkı tarafından ödenmek üzere, yani hibe olmayan bir projenin açılışını bölge milletvekilimiz ve il örgütü yapmış. Bizim haberimiz olmayan bir açılış. Akıllarında Burdur Halkına Adalet ve Kalkanma Partisi olarak büyük bir lütufta bulunmuşlar. Bunun doğrusunu yurttaşımızın bilmesini isterim. İşçiliğini DSİ yaptı fakat bütün borcunu biz ödeyeceğiz. İstediğimiz su çeşmemizden aktığı gün imzamızı atıp bütün maliyetlerin bedeli Burdur Halkı tarafından ödenmek üzere belediyemizin borç hanesine yazılacak. Bunu seçime 3-5 gün kala siyasi bir şova dönüştürmenin gereği yok. Bunlar şark kurnazlığı ve doğru değil. Bizim özlediğimiz tablo, siyasi seviyeye yakışan şekilde davranmaktır. Bu kentin seçilmiş bir belediye başkanının olduğundan kendilerini bir kere daha haberdar etmek isterim. Bu kentin devlet tarafından Cumhurbaşkanlığını temsil eden bir valisi olduğunu hatırlatmak isterim. Bu kentin diğer siyasi partilerinin olduğunu hatırlatmak isterim. Kendimiz çalıp kendimiz oynayacaksak, bundan sonra yapacağımız işlerde bazılarını yok sayabiliriz.” dedi.

Bahtiyar Turan

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın