Halk Sağlığı Kompleksi ile hizmetler tek çatı altında

Vali Hasan Şıldak Halk Sağlığı Kompleksi’nini açılışını yaptı. Açılışa Ak Parti Milletvekili adayları Bayram Özçelik ve Emine Aktaş, kamu kurumları müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Halk Sağlığı Kompleksi, sağlık hizmetlerinin modern  tek bir çatı altında toplanması imkanını sağlıyor. Kompleksin tek çatı altında olması, vatandaşların sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırarak, hizmetlerin kalitesi ve güvenliği artıracak. Programda, açılış konuşmalarının ardından Halk Sağlığı Kompleksi’nin açılış kurdelesi kesildi. Ardından Vali Hasan Şıldak ve protokol üyeleri binayı gezerek görevlilerden bilgi aldılar. 

Vali Hasan Şıldak Halk Sağlığı Kompleksi’nini açılış konuşmasında;

“Yaşayan nüfusu bekleyen en önemli sağlık sorunu da bulaşıcı olmayan hastalıklardır. Dünyada yeni bir anlayış olarak hastalığa değil sağlığa yatırım yapma anlayışı benimsenmiştir. Koruyucu hekimlik hizmetlerin sunulduğu birinci basamak  hizmetlere verilen önemde artmıştır. Bugün hep birlikte değerli Burdurlu vatandaşlarımızın hizmetine açılacak bu tesis 7563 metrekaredir. Merkezin içinde yer alan hizmetlerin büyük bir bölümü birkaç gün içinde hizmet verecektir. Hizmet verecek olan Sağlıklı Hayat Merkezi kanser erken teşhis ve tarama, bulaşıcı hastalıklar, bulaşıcı olmayan hastalıkların risk ve denetimi, ağız ve diş sağlığı ile, çevre sağlığı gibi hizmetler burada bütüncül bir yaklaşım içinde yürütülecektir.”deyip  Bu tesisin Burdur’a ve vatandaşlara hayırlı olmasını diledi.

Ak Parti Milletvekili Bayram Özçelik konuşmasında yeni yapılacak olan devlet hastanesi gelişmeleri hakkında bilgi vererek;

“İşlere bakmak lazım. Laf üstüne laf söylmele devri artık bitti. Bir olay yaşanacak, bir yatırım yapılacak onun için arkadan birtakım şeyler söylenme devirlere artık kapandı. Şimdi iş üstüne iş yapabiliyorsak ne mutlu. Türkiye’mizin özellikle sağlık alanında daha yapmamız gereken işler için artık laf zamanı geçti. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Burdur’da da sağlık alanında eksikliklerimizi süratle tamamlıyoruz. Burdur’da 2002 yılında  vekil olduğum dönemde 112 Acil Sağlık İstasyonu’muzun sayısı  2’ydi. Şimdi 22 tane 112 İstasyonu’muz var. Devletin sağlıkta, eğitimde en iyi kaliteyi tutturması lazım. Güvenlikte en iyi yapılabileni yapması lazım. 

Kalkınma Bakanlığın’dan 300 yataklı hastane onayı aldık. Ama daha sonra Bakanlığımız bunu 350’lere çıkardı. Şimdi en son 400 yataklı bir devlet hastanesini Burdur’a kazandırıyoruz. Sağlık alanında daha bizim çok yapacak işlerimiz var. Yeni yapılacak hastanemiz 80 bin metrekare kapalı alana sahip. 80 tane oda çift kişilik. 120 odası tek kişilik. Suit oda 10 tane. Mahkum yatak 4 oda olacak. 14 tane ameliyathane olacak. 133 tane poliklinik odası olacak. Bu hastanemizin projesi bitti. Bir iki hafta içerisinde Sağlık Yatırımları Hizmetleri Genel  Müdürlüğümüz ihale tarihi alacak. İhale tarihi alındığı an biz kamuoyuyla paylaşacağız.” Bilgisi verdi. 

İl Sağlık Müdürü Reha Sermed Aygören Halk Sağılığı Kompleksi açılış konuşmasında;

“İlimiz merkezende birinci basamak sağlık hizmetlerimizi farklı hizmet binlarında sunmaktaydık. Bu noktadan hareketle bugün açılışını yaptığımız Halk Sağlığı Merkezimiz sağlık hizmetlerini modern bir binada bize tek çatı altında toplama imkanı sağlamıştır. Bu, vatandaşlarımızın sağlık hizmetine erişimlerini kolaylaştıracak, hizmetlerin kalitesi ve etkinliğini artıracaktır. Merkezimizin Burdur halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.”dedi

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın