Dünya yeşeriyor hayaller gerçekleşiyor - 3.7 out of 5 based on 3 votes

Dünya yeşeriyor hayaller gerçekleşiyor

Karamanlı Devrim Okulu’nda yürütülen Dünya yeşeriyor hayaller gerçekleşiyor projesi hakkında kamuoyu bilgilendirldi;

Projenin kurucusu Karamanlı Devrim İlkokulundan Cennet Aksu öğretmenimiz. Projeyi birlikte yürütüyoruz. Projemiz başlangıçta ulusal düzeyde ve  “81 İliz Yeşeren Hayallerde El Eleyiz” ismi ile onaylanmıştı. Ancak ortak alımı sürecinde avrupanın 7 ülkesinden 13 ortağımız daha oldu.Şimdi toplam 191 ortağımız var.178 okul yada kurum Türkiye’den.Kırşehir’den 3 okul katılımcı olarak aramızda.Kaman Yenihayat Ortaokulu,Kaman 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi ve Kırşehir Final Okulları.

Projemiz avrupadan gelen katılımcılar ile birlikte uluslar arası düzeye çıkmıştır. E twinning platformunda   bulunan Arnavutluk, Polonya, Azerbaycan,Tunus,Gürcistan,Moldova ve Ukrayna yabancı ortak ülkelerimiz.

Projemizin uluslar arası nitelik kazanması ile birlikte isim ve logo çalışmalarını revize etme ihtiyacı ortaya çıkmıştır.Böylece proje adımız Dünya Yeşeriyor ,Hayaller Gerçekleşiyor (The Earths Is Getting Green,Dreams Are Getting True) şeklinde güncellenmiştir.Projemizin genel logo seçimi aşamasında bir haftalık süre içerisinde 8248 adet oy kullanılarak bu alanda bir rekor kırılmıştır.

Proje yönetim ekibimiz 7 kişiden oluşuyor. Arkadaşlarımız  Burdur,Kırşehir,Bursa,İzmir,Nevşehir ve Ankara’da bulunmaktadır.Belli periyotlarda sohbet ve canlı toplantılar yaparak proje hakkında değerlendirmeler yapıyor ve yol haritamızı belirlemeye çalışıyoruz.

Çalışma planımız şubat başı ile haziran ayı sonu arasındadır. Esas olarak projemiz çocuklarımızın hayaller kurması ve hayallerinin gerçekleştirilmesi üzerine bina edilmiştir.

Hayal kurmak geleceği makro ölçülerde yaşama isteğidir. William Russell “Büyük işler, büyük hayaller kurma özelliği olan insanlarca başarılmıştır” der. Hayaller hayat tarlasından geçerken elimizden toprağa düşen tohumlardır. Tohum ve tarla için de çabalamanız gerekir ki hayaller gerçek olsun. Hayal etmeyen öğrenciler, hayal etmeyen yetişkinler ve maalesef hayalleri olmayan toplum… O halde bunun önüne geçmek bizim elimizde, çocuklarımız hayallerini kağıda yazacak hayal sandığına atacak. Fidan dikiminden sonra sandıklardan çıkarılan hayaller gerçekleşecek. Hem hayaller gerçekleşecek hem de ulusal ve uluslararası düzeyde   okullarımızda aynı tarihte binlerce fidan dikilecek.

Çocuklarımızın hayallerini gerçekleştirme sürecinde öncelikle orman haftası içerisinde tüm ortaklarımız ile birlikte fidan dikimi gerçekleştirilecektir. Fidan dikimi ile birlikte çocuklarımızın çevre duyarlılığını artırmak adına resim,şiir ve kompozisyon yarışmaları da yapılacaktır. Devamında 23 Nisan ve 19 Mayısda hayalleri gerçekleştirilecektir.

Çalışmanın finalinde Burdur ili Karamanlı ilçesinde 23-24 Haziranda geniş katılımlı bir final öngörüyoruz. 30 Haziranda ise Ankara’da merkez ilçe belediyelerinin katkıları ile daha geniş kapsamlı büyük final planlıyoruz. Finalde proje çıktısı olarak hazırlayacağımız,içerinde çalışmanın hikayesi ile katılımcı okullarımızın öne çıkan çalışmalarının olduğu  elektronik kitapları basılı hale getireceğiz. Söz konusu kitap çalışmamızın yaygınlaştırılması faaliyetleri kapsamında eğitimde yenilikçi uygulamalar adı ile 81 il valiliğine ve milli eğitim müdürlüklerine gönderilecektir. Konu ile ilgili arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yapıyorlar.Eğer uygun olurlarsa katılımcı illerin milletvekilleri ile milli eğitim bakanını programa davet etme arzusundayız.

Bu ülke ve ülkemizin çocukları adına değer ifade eden her çalışmaya katkı verme ,destek olma  noktasında isteğimiz ve arzumuz her daim olacaktır.

Ögeyi Oylayın
(3 oy)

1 yorum

  • Betül
    Betül Cuma, 02 Mart 2018 19:21 Yorum Bağlantısı

    Gerçekten Devrim İlkokulu yönetici ve öğretmenlerini kutluyorum. Proje okulu oldular bu sene maşallah...

Yorum yapın