Şeker Fabrikası arazisine değer biçilemiyor

Türkiye Geneli’nde 14 Şeker Fabrikasının özelleştirilmesi için yapılan hazırlıklarda sadece fabrikalar değil arazilerde tehlikede. Burdur Şeker Fabrikasının şehir merkezinde 590 Bin Metrekare, Tefenni, Gölhisar, Yeşilova, Dinar, Dazkırı, Senirkent ve Elmalı’da toplam 510 Bin Metrekare arazisi bulunuyor. İl merkezi ve ilçelere bağlı köylerde parça halinde daha küçük araziler de mevcut. Kaba bir hesapla Şeker Fabrikasının sadece merkezdeki 590 Bin Metrekarelik arazisine, Depremevlerine yapılması planlanan TOKİ projesiyle 3 Bin 750 Konut ve 210 Ticari alan yapılabiliyor. Fabrikayı satın alan şirketin önümüzdeki yıllarda zarar ettiği gerekçesiyle üretimi durdurup Burdur’un tarım ve hayvancılığına balta vurmayacağı, araziyi ise ranta kurban etmeyeceğinin garantisi var mı?

Özelleştirme İdaresi Başkanlığının Türkiye Geneli’nde 14 Şeker Fabrikasının satışına karar verdi. 1926’da Cumhuriyet Döneminin ilk Şeker Fabrikası olarak kurulan Alpullu Şeker Fabrikası’nın da içinde bulunduğu 14 kurum, yıllardır şehirlere hem sosyokültürel hem de ekonomik olarak katkı sağlamakta. Burdur Şeker Fabrikası ise tarım ve hayvancılık şehri olan ilimizin en önemli lokomotifi durumunda.
Burdur’un şehir merkezinde bulunan Şeker Fabrikasının 590 Bin Metrekarelik alan için görüştüğümüz mühendis, emlakçı ve müteahhitler fiyat biçemiyor. Ama kabaca hesaplandığında Bozkurt Mahallesi’nde yapımı için görüşmelerin sürdüğü TOKİ konutlarının bulunduğu 107 Bin Metrekarelik alana 750 Konut ve 42 Ticari birim yapılacak. Şeker Fabrikasının alanı, Bozkurt Mahallesi’nde yapılması planlanan TOKİ Konut arazisinin 5 katından daha fazla büyüklükte. Bu hesaba göre Şeker Fabrikasının arazisine rahatlıkla 3 Bin 750 Konutla birlikte 210 Ticari birim yapılabiliyor. Her konutta 3’er kişinin oturduğu düşünülürse 11 Bin 250 kişinin yaşayacağı dev bir alan yaratılıyor. 80 Bin Nüfuslu Burdur’un neredeyse %14’ünün yaşayabileceği bir alan oluşuyor. Burdur’un en çok nüfusa sahip olduğu mahallesi olan Armağan İlci’de 7 Bin 300 kişi ikamet ediyor.
Burdur Şeker Fabrikasının Tefenni’da 50 Bin Metrekare, Gölhisar’da 70 Bin Metrekare, Yeşilova’da 45 Bn Metrekare, Dinar’da 200 Bin Metrekare, Dazkırı’da 30 Bin Metrekare, Senirkent’te 75 Bin Metrekare ve Elmalı’da 40 Bin Metrekare olmak üzere toplam 510 Bin Metrekare arazisinde lojman, kantar ve ambarlar bulunuyor. Bu arazilerde Muğla, Antalya, Denizli ve Afyon’a giden anayolların kenarında konumlanmış durumda. Yani oradaki araziler de çok değerli görünüyor. Ayrıca Şeker Fabrikasının şehir merkezinde ve ilçelerde farklı yerlerde de arazileri mevcut.
Şeker Fabrikasının özelleşmesiyle arazilerin de verileceği düşünülürken, bedelin ne kadar olacağı merak konusu.
Birçok kişi bu kadar değerli bir arazi ağına sahip ve zarar etmeyen Şeker Fabrikasının özelleştirilmesi yerine başka bir alana taşınıp daha modern üretim yapılabilecek donanımlarla yenilenmesini, şehir merkezinde arazinin ise kamu tarafından Burdurlular için kullanılmasını istiyor.
Eğer 26 Şubat’ta yayınlanacak şartnamede arazilerin de verilmesi gündeme gelirse satın alan şirketin önümüzdeki yıllarda fabrikanın zarar ettiği gerekçesiyle üretimi durdurup Burdur’un tarım ve hayvancılığına balta vurmayacağı, araziyi ise ranta kurban etmeyeceğinin garantisi yok!
Bahtiyar Turan

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection