Burdur başın sağolsun! Şeker Fabrikamızın ruhuna el fatiha... - 3.5 out of 5 based on 11 votes

Burdur başın sağolsun! Şeker Fabrikamızın ruhuna el fatiha...

Daha önce  Türkiye genelinde bir çok Şeker Fabrikası gibi, Burdur Şeker Fabrikamızın özelleştirilerek satılması girişimleri toplumsal tepkilerle geriletildi.

Son girişimle, ülkedeki 14 şeker fabrikası ile birlikte, Burdur Şeker Fabrikası’nında yeniden özelleştirme kapsamına alındığı duyuruldu.

Burdur Şeker Fabrikası’nın özelleştirmesi açıklaması; ne yazık ki; daha önceki girişimlerde olduğu ölçüde tepki görmedi. Ak Parti Milletvekillerinin, ildeki Ak Parti yöneticilerinin tavrı özelleştirmeden yana oldu. Hatta Ak Parti Milletvekili, Burdur Şeker Fabrikası’nın özelleştirme kapsamına alındığını müjdeleyen bir açıklamada yaptı.

Odalar, sivil toplum örgütleri, fabrikamızın özelleştirilmesi girişimine sessiz kaldılar. Pancar Kooperatifi özelleştirme konusunda yapacağı açıklamayı erteleyip, bakanla görüşmeye gitmeyi tercih etti. Burdur Şeker İş Sendikasınca düzenlenen basın toplantısında, Burdur Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmemesi gerektiği açıklaması yapılsada, özelleştirme olacaksa, Şeker fabrikası’nın Konya Torku örneğinde olduğu gibi, üreticiye satılması gerektiği yolunda açık kapı bırakıldı. Burdur Şeker Fabrikası satılmasın tutarlığı ve duruşu yerine, madem satılacak “üreticiye satılsın” tavrı, satışa karşı oluşturulacak tepkiyi böler zayıflatır. Zaten hükümetin amacı şeker fabrikalarını üreticiye vermek değil, gelir getirmesi amacıyla satmaktır! Bunu herkes biliyor. Burdur son özelleştirme girişiminde iyi bir sınav vermiyor. Aksine  savunma mekanizmasını kaybediyor.

Burdur Şeker Fabrikası, şeker kalitesinde Türkiye’de bir numara, bölgede yetiştirilen pancarın kalitesi ortada.

Burdur Şeker Fabrikası, yalnız şeker üretimi değil, küspe, melas, pancar artığı ilede Burdur hayvancılığı için çok önemli. Fabrika kapanırsa Burdur hayvancılığı ölür. Çünkü büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricileri, pahalı fenni yem yerine hayvanlarına kısmen küspe yedirerek ayakta kalıyorlar.

Burdur Şeker Fabrikası’nın özelleştirilip kapatılması, Burdur ekonomisine büyük darbe vurur. Daha önce süt fabrikasının, Et Kombinasının kapatılması ilimize büyük darbe vurdu. Tugay’ın Alay’a dönüştürülmesi, bedelli askerliğin kaldırılması şehrin ekonomisini çökertti.

Bir tarftan köyden kente göçü önlemeye çalışırken, bir taraftan şeker fabrikamızın özelleştirilmesi, kapatılması köylüyü pancar gelirinden edecek. Köylüyü dahada yoksullaştırıp şehirlere göçü hızlandıracaktır.

Özelleştirme kapsamı dışında tutulan şeker fabrikalarından, Burdur Şeker Fabrikası’nın arasındaki fark nedir? Kapatılmayan fabrika alanlarında siyaset daha mı ağır basmıştır? Yoksa Burdur Şeker Fabrikası’nın ürettiği şekerden daha kaliteli şeker mi üretmektedir?

Burdur Gölü gözümüzün önünde kuruyor. Göl kurursa alanı çöl olur, zehirli, kanserojen atıklar hepimizi kanser eder. 

Burdur Şeker Fabrikası özelleştirilip kapatılırsa, Yalnız köyler değil, şehirde göç verir, ekonomimizin can damarı kesilir.

Bütün bunlar olup biterken, Burdur bu felaketlere şimdiye kadar hiç bu kadar sessiz kalmamış, teslimiyetçi olmamıştı. Öyleyse geriye “Başın sağolsun Burdur” “Şeker Fabrikamızın ruhuna el fatiha” demek mi kalıyor?

Ögeyi Oylayın
(11 oy)

3 yorum

 • SALİM EKER
  SALİM EKER Perşembe, 21 Haziran 2018 08:26 Yorum Bağlantısı

  DEVAM DEVAM, YOLA DEVAM

 • Ömer Özkaynak
  Ömer Özkaynak Perşembe, 22 Şubat 2018 16:26 Yorum Bağlantısı

  Ben Burdur Şeker Fabrikasından emekli olmuş bir şahıs olarak bizim Bölgeler 2009 Yıllarında Denizli Bölgesi Acıpayam Bölgesi Çavdır Bölgesi ve daha kaçtane bölge kapatıldı o tarihlerde biz bir çok yetkili arkadaşlarımıza yalvardık Başta partili arkadaşlarla konuştuk ve Fabrika Müdürleriyle konuştuk Burdur Şeker İş Sendika yetkilileri ile konuştuk ama bizleri dinlemediler bile şimdi aynı sendika başkanı ve yönetimi yine görevde ama şu an parti parti tüm kuruluş ve kurumları geziyorlar bu arkadaşlar çünkü niye artık rantları bitiyor saltanatları bitecek onun için her kapıyı çalıyorlar artık bu arkadaşlarımız o Bölgeler kapanırken niye hiç gayret göstermediler Tabi
  ki bende Şeker Fabrikalarımızın Özelleşmesini istemiyorum ama keşke bu arkadaşlar daha öncede bu şekilde uğraş verselerdi keşke Acıpayam bölgesi 50.000 bin Ton kotalı bir bölgeydi ama bizim çiftçimiz şu an sahipsiz ve pancarda bitmek üzere şu an ben yekililere vijdanlarıyla baş başa bırakıyorum Allaha havale ettik biz onları Saygılar

 • Adsız adsız
  Adsız adsız Çarşamba, 21 Şubat 2018 23:48 Yorum Bağlantısı

  Tugay’ın Alay’a dönüştürülmesi, bedelli askerliğin kaldırılması şehrin ekonomisini çökertti. ( burdur lu şu anda da askerden kazanıyor. Söz de basinsiniz burda iki alay var ve burdur hiç görmediği kadar asker var. Yani bahsedilen tugaydan daha fazla. Lakin esnafınız alıştı 50 liraya tras 30 liraya internet 5 liraya çay terzi giyim vs vs. Hep kazık. Bedellilere böyle fiyatlar çekildi. Hala aynı tarifeler devam ediyor. 40 liraya 50 liraya tras olanlar var. Önce esnaf olmayı öğretin ve alayın kıymetini bilin. Nadir illerden biri Burdur bu konuda. Diğer konulara girmeyeceğim.

Yorum yapın