BUTSO coğrafi işaret denetimi yaptı

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Coğrafi İşaret Denetim Komisyonu tarafından Burdur’un coğrafi işaretli ürünleri olan Burdur Ceviz Ezmesi ve Burdur Şiş Köftesi’nin üretimini ve satışını yapan esnafa işyerlerinde uygunluk denetimi yapılmasına dair açıklama yapıldı.

Açıklamada  Denetim komisyonu tarafından Coğrafi işaretlerin üreticileri yerinde ziyaret edildiği ve üreticilere denetimin önemi anlatılarak şartnameye uygunlukları açısından da denetim gerçekleştirildiği bilgisi yer aldı;
Yapılan denetim çalışmalarını değerlendiren BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik: “Tescilli coğrafi işaretlerin 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’na göre denetim raporları 10 Ocak 2018 tarihine kadar Türk Patent ve Marka Kurumu’na sunulması zorunludur. Kanun ile gelen denetimler sonucunda coğrafi işaretli ürünlerimizin denetimi gerçekleşmiştir. Denetimde asıl hedef tescil belgesindeki şartnameye uygun olarak üretim yapan gerçek üreticilerin korunması, coğrafi işaretin gerçek değerinde satışa sunulması, buna bağlı olarak coğrafi işaretlerin marka değerinin saptanması, bilinçli tüketici profilinin oluşturulması, orijinalinden uzak olan ancak coğrafi işaretin ismini kullanan gerçek olmayan üreticiler ile mücadele edilerek bir mirasın ve tarihi kültürün gelecek nesillere güvenli bir şekilde aktarılmasıdır. Diğer önemli bir husus ise Burdur Ceviz Ezmesi ve Burdur Şiş Köftesi’ne hak ettiği değeri verebilmektir. Bu son denetimle de ortaya çıktı ki; coğrafi işaret alınmadan önceki Burdur Ceviz Ezmesinin ve Burdur Şiş Köftesinin üretim şartları ile tanınmışlık ve ticari kapasitesi bakımından önemli ve başarılı bir mesafe alındığı görülmüştür. Bu vesile ile uyarıları dikkate alan ve Burdur’a ticari, turizm-tanıtım ve kültür değeri kazandırılmasında üzerlerine düşeni layıkıyla yerine getiren değerli esnafımıza teşekkür ediyor, işlerinde başarılar diliyorum” dedi.
Ayrıca BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, “İlimizde koruma kapsamına alınacak coğrafi işaretlerimiz için araştırmalar devam etmektedir. Yöresel değerler ancak tescille korunur düşüncesi ile Burdur’umuza has ürünleri markalaştırma yolunda yaptığımız çalışmalara devam etmekteyiz. Burdur Bej Mermer ve Burdur Sipsisi için geçtiğimiz aylarda Odamızda Komisyon toplantıları gerçekleştirdik. Burdur Bej Mermeri ve Burdur Sipsisini markalaştırmak adına gerekli çalışmaları başlattık.” dedi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection