Veteriner Hekimler Odası’ndan sunni tohumlama eğitimi

Burdur Veteriner Hekimler Odası, mesleğe yeni başlayacak hekimler için sunni tohumlama kursu veriyor. Kursa Ankara’dan Kars’a, Elazığ’dan Sivas’a kadar bir çok ilden veteriner hekim katılıyor. Güçbirliği’ndeki eğitimin ardından konuyla ilgili bilgi veren Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Çevik, her yıl 3 kez yapılan eğitimlerde üreticiye sunni tohumlamanın daha sağlıklı verilmesi için çaba gösterdiklerini vurguladı.

Veterinerlikte uygulama önemli
Güçbirliği’nde verilen sunni tohumlama uygulama eğitiminde konuşan Suni tohumlamanın önemini de anlatan Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Çevik, “Biz her yıl yaz döneminde öğrenci arkadaşların okullarının bitimine yakın zamanda 3 suni tohumlama kursu düzenliyoruz. Talepler doğrultusunda üreticiye sunni tohumlamanın sağlıklı verilebilmesi için 20’şer kişilik gruplar halinde 5 günlük eğitimlerimiz oluyor. İşletmelerde rektal ve servikal muayeneler yapıyoruz. Bu uygulamayı sürdürebilmek için Veteriner Fakülteleri, odalar ve işletmelerin olması gerekiyor. Burdur’da Güçbirliği sayesinde eğitimlerimizi kolaylıkla sürdürüyoruz. Bize kapılarını açtıkları için Şevket Aksöz’e de teşekkür ediyorum.” dedi.
Çok sayıda öğrenci katılıyor
Eğitimlere MAKÜ öğrencilerinin daha yoğun katıldığını belirtip, farklı üniversiteden gelen öğrencilerin de olduğunu söyleyen Çevik, “Eğitimlere genel itibariyle Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi mezunları oluyor ama bu dönem Kars Kafkas Üniversitesi mezunları biraz daha fazla. Bunların dışında Sivas’tan, Ankara’dan, Elazığ Fırat Üniversitesi’nden gelen öğrencilerimiz oldu. Bundan sonraki kursumuz, üniversitelerin yaz okulu kurslarının bitmesinin ardından başlayacak. Mezuniyetini yaz okullunda eğitim aldıktan sonra alacak öğrencilerimize de kolaylık sağlamış olacağız.” dedi.
Suni tohumlamanın önemi
Suni tohumlamanın önemini de anlatan Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Çevik, “Ülkemizin hayvan ıslahı açısından vazgeçilmezi. Üreteciler ihtiyaç dışı erkek dana beslemek zorunda kalmıyorlar. Böyle bir maliyeti azalttığımız gibi genital yolla bulaşan hastalıklarında önüne geçmiş oluyoruz. Irk ıslahıyla iyi hayvanlardan daha iyisini elde etmeye çalışıyoruz. Böylece çiftleşmeyle bulaşan hastalıkların önüne geçip, dünyanın önde gelen boğalarını ülkemizde rahatlıkla uygulayabiliyoruz.” diyerek, düşüncelerini paylaştı.
Bahtiyar Turan

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın