Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi, hayvancılık sektörüyle ilgili gelişmeleri paylaşıp değerlendirmelerde bulundu. Tarım ve hayvancılıkta ithalatın artarak sürdüğünü vurgulayan Üstüner, ithalatların tarım ve hayvancılık ülkesi olan Türkiye'ye hiç yakışmadığını dile getirdi.

Fakıbaba'ya sonuna kadar katılıyorum
Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte yaptığı basın açıklamasında, 29 Temmuz 2017 Tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla, 500 bin baş canlı büyükbaş hayvan, 475 bin baş canlı koyun-keçi, 95 bin ton et, 750 bin ton buğday, 700 bin ton arpa, 700 bin ton mısır, 100 bin ton pirinç için; sıfır gümrükle ithalat yapılmasına karar verildiğini söyleyip, "Her şeyden önce bu tablonun tarım hayvancılık ülkesi Türkiye'ye hiç yakışmadığını ifade etmek isterim." dedi. Göreve başlayalı sayılı günler geçen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya başarılar dileyen Üstüner, "Bakanımız, bu ithalat kararını kucağında buldu" deyip, Bakan Fakıbaba'nın "Kendi gıdasını üretemeyen ülkeler hiçbir zaman bağımsız olduğunu iddia edemez" sözlerine sonuna kadar katıldığını iletti.
Türkiye'de ne ucuz ki et pahalı!
Gıda bağımlılığının, ekonomik bağımlılıktan daha kötü olduğunu açıklamasında paylaşan Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner, "En kötü bağımlılık gıda maddelerini yeterince üretememektir. Kısa bir süre önce Katar örneğinde yaşandığı gibi paranın, para etmediği bir olgudur gıda maddeleri bağımlılığı. O halde hangi yanlışları yaptık-yapıyoruz da Türkiye'miz bu hale geldi? Öncelikle bunun bir doğru tespiti yapılmalıdır. İthalatın çözüm olmadığı defalarca görülmesine rağmen bir kez daha niçin deneniyor. 'Et çok pahalı' diye arkasına görsel ve yazılı basını alan ithalat lobileri bir kez daha mı amacına ulaşmaktadır. Allah aşkına Türkiye de ne ucuz da et pahalıdır? Gübre mi ucuz, yem mi ucuz, araba mı ucuz, mazot mu ucuz da et pahalı? Unutmamak gerekir üretici hakları savunulmadan tüketici hakları savunulamaz." diyerek, bazı eleştirilerini aktardı.
Kurbanlıkta düzenleme olabilir mi?
Üstüner, Kurban Bayramı'nda dini uygulamalara göre büyük baş hayvanlarda kesim için 2 yaş zorunluluğunun olduğunu belirtip, "Yüzyıllar önce hakim olan yerli sığır ırklarına göre son derece isabetli olan bu kural yapılan ıslah çalışmaları sonucu bugün kültür ırkı ve melezi sığırlar da besi hayvancılığında 600 kg canlı ağırlığı ideal kesim ağırlığı olarak değerlendirilmektedir. Her ne kadar dini konulara girmek haddimiz değilse de akıl ve mantık dini olan İslamiyet'in büyükbaş hayvanların kurbanlığı konusunu din bilginlerinin takdirine sunuyorum." dedi.
Hayvancılıkta doğru yöntemler kullanılmalı
Et fiyatlarının ucuz olması için bazı önerilerini dile getiren Üstüner, "Gerçekten et fiyatları ucuzlasın istiyorsak öncelikle ithalatta gümrük vergilerini sıfırlamayı değil; ete uygulanan KDV %1'e düşürülmelidir.Doğu ve Güneydoğu Bölgelerindeki yayla ve meralar terör örgütünden ayıklanıp tekrar küçükbaş hayvancılığın hizmetine kazandırılmalıdır. Et konusunda küçükbaş hayvancılığımız ülkemizin önemli bir şansıdır. Bundan yeterince yararlanmanın yolları bulunmalı, halkımıza kuzu oğlak gibi küçükbaş hayvan eti tüketimi özendirilmelidir. Bir ülkede hayvancılığın gelişmişliğini gösteren kriterlerin başında koruyucu veteriner hekimlik anlayışı gelmektedir. Bu amaçla ülkemiz de sayısı 7 bini bulan serbest veteriner hekim sisteme dahil edilerek koruyucu hekimlik hizmetlerinde yararlanılmalıdır. Öncelikle buzağı kuzu ve oğlak ölümleri azaltılmalıdır. Türkiye yılda doğum sonrası ishal ve ishalle seyreden hastalıklardan dolayı 450-500 bin buzağısını kaybediyor. Kuzu ve oğlaklarda bu kaybın haddi ve hesabı yok. Koruyucu Veteriner Hekimlik uygulaması ile biz bu kayıpları yarıya düşürmek mümkündür. Burdur gibi büyükbaş hayvancılık da öne çıkmış illerde cinsiyeti belirlenmiş sperma uygulaması ile dişi damızlık üretimimizi önemli oranda arttırarak yurtdışından damızlık ithalatının önüne geçmek mümkünken ithalatla döviz kaybına gerek yoktur. Ülke hayvancılığının gelişmesinde önemli role haiz suni tohumlama hizmetleri destekleme kapsamına alınmalıdır." dedi.
Kurbanlıkta düzenleme olabilir mi?
Üstüner, Kurban Bayramı'nda dini uygulamalara göre büyük baş hayvanlarda kesim için 2 yaş zorunluluğunun olduğunu belirtip, "Bir malın fiyatını arz talep dengesi belirler. Kurban bayramlarında bu denge kurbanlık hayvanların lehine geliştiğini dikkate aldığımız da halkımızın kurbanlığını daha ucuza alabilmesi konusunda en büyük engelin büyükbaş hayvanlarda 2 yaş zorunluluğu olduğu görülür. Yüzyıllar önce hakim olan yerli sığır ırklarına göre son derece isabetli olan bu kural yapılan ıslah çalışmaları sonucu bugün kültür ırkı ve melezi sığırlar da besi hayvancılığında 600 kg canlı ağırlığı ideal kesim ağırlığı olarak değerlendirilmektedir. Her ne kadar dini konulara girmek haddimiz değilse de akıl ve mantık dini olan İslamiyet'in büyükbaş hayvanların kurbanlığı konusunu din bilginlerinin takdirine sunuyorum." dedi.
Ülkenin gelişmişliğini beslenme düzeyi gösterir
"Bir ülkenin gelişmişliğini gösteren kriterlerden biri de beslenme düzeyi ve kalitesidir. Halkımızın yeterli ve dengeli beslenmesinde hayvansal protein tüketiminin önemi çok büyüktür." diyen Veteriner Hekimler Odası Başkanı Üstüner, "Eğer bugün hala kişi başı 16-17 kg civarı kırmızı et tüketimimiz varsa; Bakandan-Veteriner Hekimine, üreticiden-tüketiciye yapacağımız çok şey var demektir. Atalarımızın güzel bir sözü var 'et girmeyen eve dert girer' diye. Et ve Hayvansal proteini yeterli düzeyde almadığımız içindir ki; hastanelerde adım atacak yer bulamıyoruz. Biz veteriner hekimler olarak halkımızın sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için dün olduğu gibi bugünde elimizden geleni yapmaya çalışacağız." diyerek, Türkiye'deki et tüketimiyle ilgili düşüncelerini aktardı.
Özcan'a tam destek
Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birlik Başkanlığına aday olan Kamil Özcan'a başarılar dilen Üstüner, "Seçilmesi için elimizden gelen desteği veriyoruz. Burdur'da ki çalışmalarının birikimiyle uyumlu çalışma anlayışı ile ülke hayvancılığına yararlı olacağına inanıyoruz." dedi ve sonuna kadar gerekli desteği sağlamaya hazır olduklarını ifade etti.
Bahtiyar Turan

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın