Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'na başvurularla yaşama geçirilen projeler köylere yatırım sağlıyor. Yapılan yatırımlarda köylerde istihdam sağlıyor.
Ülke genelinde TKDK projelerinin uygulandığı 42 ilden birisi Burdur. Buda Burdur için önemli bir şans. Komşu illerimiz Antalya ve Muğla bu şansa sahip değiller. Burdur bu şansı yeterince değerlendirebiliyor mu? sorusunun cevabı ne yazık ki olumlu değil. Çünkü; Burdur'da TKDK projeleri geliştirenlerin bir bölümü il dışından gelen yatırımcılar.

TKDK projeleri küçük çaplı projeler değil. Proje bedelinin yarısından fazlası,TKDK tarafından hibe olarak veriliyor.
TKDK; proje başvurularının onaylanması, uygulanması ve ödemenin yapılmasından sonra, 5 yıl boyunca proje uygulaması üzerinde 5 yıl boyunca denetimini sürdürüyor. Denetimin amacı, projenin tam olarak yürütülmesi. Proje, eğer kısmi olarak yürütülmüyorsa, TKDK ödemenin bir bölümünü yada bölüme tekabül eden bir makinayı geri alabiliyor. Beş yıl içinde proje tümden işletilmez hale gelmişse, TKDK yapılan ödemenin geriye alınması için işlem yapıyor.
İlimizde Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'na başvuran, onay alıp işletime geçen yatırımlardan birisi; Mir Tavukçuluk Hayvancılık Tarım Gıda İnşaat Ticaret ve Sanayi Limited Şirketine ait, Ata Bey Süt Hayvancılığı Projesi.
Proje ile Kapaklı Köyü'nde, 120 sağmal inek, toplamda da 210 büyük baş hayvan barındıran bir tesis yapıldı. Proje tamamlanıp faaliyete geçince, TKDK ödemelerinin tamamı yapıldı. Projede toplam yatırım tutarı 2.704.793,83 TL. Hibe destek tutarı 1.758.115,98 TL. Hibe tutarının 1.317.415,33 TL'sini Avrupa birliği, 439.138,45 TL'sinin Türkiye Cumhuriyeti karşıladı. Projelere AB %75 oranında Türkiye Cumhuriyeti ise %25 oranında katkı sunuyor.
İşletmenin sahibi Ersin Demirel'den edindiğimiz bilgiye göre, tesiste, 2 veteriner hekim, 1 Veteriner teknisyeni, 3 bekçi, 4 işçi bir tesis sorumlusu görev yapmakta. Ayrıca Tesis Sahibi Ersin Demirel'de sürekli olarak tesiste bulunarak koordinasyonu sağlamakta.
Böylesi projelerin kırsal kesimde çoğalması, modern hayvancılık uygulanması hususunda köylere örnek teşkil edebilir. Yaratılan istihdamla köyden şehre göç azalabilir. TKDK'nın var oluş nedeni de zaten köylerdeki yatırımların desteklenmesi ile köyden şehre göçün azaltılıp, kırsalda gelişmeyi sağlamak.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın