Bir doğa katili daha geliyor: Isparta Senirkent Uluğbey’de Mermer Ocağı!

Isparta Senirkent Uluğbey Köyüne 900 metre mesafede mermer ocağı açılması girişimleri üzerine Uluğbey köylüleri ve A Platformu(Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu)Uluğbey köyünde toplantı yaptı. Toplantıda Uluğbey Köylüleri "Uluğbey'de mermer ocağı istemiyoruz!" kararı aldılar; A Platformu Sözcüsü Hediye Gündüz konuya ilişkin basın açıklaması yayınladı;
Köyün nüfusu yazın 1500, kışları 600'dür.Köyün tarım arazisi 2000 hektard. Bu alanlarda üzüm elma, kiraz, kayısı, vişne, badem üretilmektedir.
Hayvancılık olarak küçükbaş koyun üretimi yapılmaktadır. Küçükbüş hayvanların besi alanı mermer ocağı açılmak istenen yerdedir.
Köyün içme ve sulama suyunun durumu
Köyün içme suyu karaağaç mevkinde bulunan pınardan alınmaktadır. Bu su sadece içme suyuna yetecek kadardır, hepsi boru içine alınarak köydeki evlere verilmektedir. İçme suyu olarak ek olan ikinci kaynak Eğridere mevkiinden pınardandır ama bu da yetmemektedir. Bundan dolayı köyün Kabayel mevkiindeki sondaj suyu ile takviye edilmektedir.
Köyde tarımsal sulama suyu için de DSİ'ye bağlı Eğirdir Ğölünden gelen pompalı basınçlı sistemden alınan su kullanılmaktadır. Bu durum göstermektedir ki; köyde yeterli su zaten yoktur ve su dışarıdan, Eğirdir gölünden gelmektedir.
Mermer ocağı açılacak yerin özelliği
1-Köyün su kaynağna yaklaşık 900 metre mesafededir, köye gelen içme su kaynağı borularının geçtiği yerdedir
2-hayvancılıkla uğraşan köyün besihaneleri oradadır(koyun)
3-mermer ocağı açılacak tepe tarım yapılan ovanın kuzeyinde ve üstündedir ve bütün toz rüzgarın estiği yön olan kuzeyden güneye ovaya taşınacaktır.
4-Uluğbey Köyü Kutsal VELİ BABA SULTAN türbesi bulunmaktadır; İNANÇ MERKEZİDİR. 1200 yıllık tarihi olan bir köydür.
5-Köyün çevresinde 29 yatır vardır. Bu yatırlar vakıflara tescil edilmiş durumdadır.

Mermer ocağı işletmesi "proje tanıtım dosyasında" belirtilen bilgiler ise tüyler ürperticidir:
Mermer ocağının 6 yıllık olacağı, üretim durumuna göre faaliyetin devamının sağlanacağı belirtilmektedir.
Günlük 16 saat 2 vardiya, yıllık 300 gün 12 ay çalışacak denilmektedir.
AR. 201700013 nolu ruhsat 99,33 hektarlık sahanın 24,09 hektarlık kısmında başlangıç olarak üretim yapılacaktır denilmektedir.

Dosyada belirtilen hafriyat

Alt kattaki mermeri alabilmek için üst katmandaki 60 santimlik toprak kazınacak denilmektedir. Üst katmandaki toprağın her bir cm'si yaklaşık 800 ila 1200 yılda oluşan topraktır. Toprak insanlığın ortak değeridir ve yerinde kalmalıdır. Kazınacak denilen toprak 60 bin yılda oluşan bir topraktır. Dosyada, üretim yapan "toprak hafriyat olarak nitelendirilmektedir".(Faaliyet sonunda rekreasyon amaçlı değerlendirilecektir deniyor. Hiçbir mermer ocağı bu işlemi yapmamaktadır ve kamu kurumları "yapmadın" dememekte ve takibini yapmamaktadır.)

Dosyada MOLOZ-PASA
Günlük olarak 50.000 M3/YIL moloz çıkacak, yılda ise toplam 1.850.000 m3/yıl moloz çıkacaktır. Doğadaki tüm önemli değerler moloz yapılacaktır.
GÜNLÜK PASA MİKTARI-18.000 TON (Doğanın üretim yapan kendisi pasa durumuna düşürülmüş olmaktadır. Bu durum doğanın yanlış kullanılışıdır.)

Dosyada MERMER OCAĞINDA SU KULLANIMI
Dosyada su kullanımı personelin kullanacağı ve işletmede kullanılacak su olarak hesaplama yapılmış ve de en yakın yerleşim yerinden alınacak denilmektedir. En yakın yerleşim yeri Uluğbey Köyüdür.
Su hesabı 40 işçiye göre kişi başına günlük su miktarı 150 lt 40 ile çarpıldığında toplam 6.000(6 ton)
İşletmede kullanılacak su için 2 adet tel kesme ve 4 adet sayalama makinelerinde su kullanılacaktır bu su ise saatte 800 litredir.
Günde 16 saat çalışacağı için günlük toplam 12.800 litre(12 ton, 800 litre)
Ayrıca tozlanmayı önlemek amacıyla su kullanılacaktır, bunun miktarı verilmemiştir
Kışın su donacağı için susuz kesim yapılacak denilmektedir(bunun anlamı da çok fazla toz demektir)
SORU-BU KADAR SU NEREDEN BULUNACAK?
Bütün toplamlara baktığımızda günlük 23.80 lt(23 ton 800 litre) su kullanılacaktır. Bu su Uluğbey'den alınacağına göre, Uluğbey Köyüne su Eğirdir Gölünden gelmektedir.

TOZ MİKTARI
Üretim- işletim esnasında toz saatte toz miktarı 8 kg verilmiştir. 16 saat çalışırsa = toplamda günlük 128 kg'dır.
YÜKLEME DE TOZ Saatte 11,25 kg.dır. 2 vardiya da toplam 22,50 kg. olacaktır. (Sulu kesim yapılırsa su kullanımı sorundur, kuru kesim yapılırsa toz sorundur.)

MERMER BLOKLARIN STOK SAHASINA pasa malzemesinin pasa alanına taşınırken olacak toz 8 saat çalışma esnasında toplam 12,60 kg'dır. 2 vardiyada 25,20 kg olacaktır.

Ayrı ayrı ele alınan toz miktarı toplandığında günlük bölgeye, insanlara, bitkilerin yapraklarına meyvelerin üzerine ve insanların akciğerine yayılacak toz miktarı 175,70 kg olacaktır.
Yıllık toz miktarı= 5 740,50 kg olacaktır
6 yıllık toz miktarı=-34 443,00 kg.
Bölge çok rüzgarlıdır, bu tozlar hakim rüzgar nedeniyle ovaya yayılacak, insanlar kanser, koa hastası ve alllerji olacak, meyve ve sebzeler ise ürün veremeyecek dolayısı ile köylüler de para kazanamayacaktır. "Bu tozlar 900 metre mesafede bulunan köyün havasına asılı kalacaktır.

GÜRÜLTÜ 70 desibel olacak, 16 saat işletme çalışacak ve köy bu gürültüye maruz kalacaktır.
ARAZİ ORMAN- Mermer ocağı işletmesi proje tanıtım dosyasında
95 090,44 m2 si tarım, 145839.557 m2 si orman alanıdır.
Mermer ocağı ÇED'den muaftır.
Mermer ocağı ÇED'den muaftır. Çünkü yukarıda verilen rakamdan da anlaşılacağı üzre 100 hektarın altındaki tahsislerde ÇED'den muaf olduğu için öyle tahsis yapılmış, devlet bizzat ÇED'in işlememesi için özel işlem yapmaktadır.

SONUÇ
Yukarıda verilen bütün veriler CEHENNEMİ TASFİR ETMEKTEDİR.
Mermer ocağı cennet olan köye gelecek BİR DOĞA KATİLİDİR, doğayı katledecek köyü CEHENMME ÇEVİRECEKTİR

A PLATFORMU( Antalya Burdur Denizli Kaş Platformu) -ULUĞBEY KÖYLÜLERİ

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın