Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Spor Toto’nun 82 Milyon TL’lik desteğiyle dev bir spor kompleksini Burdur’a kazandırmaya hazırlanıyor. Yüklenici firmayla imza töreninde bir araya gelen MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, içinde 10 Bin seyirci kapasiteli stadyum, güreş müsabakaları alanı, 100 kişilik lüks oteli ve çeşitli spor müsabakalarının düzenlenebileceği alanıyla ulusal ve uluslararası birçok müsabakaya ev sahipliği yapabilecek kompleksin 16 ayda tamamlanacağını duyurdu. İmza törenine Vali Şerif Yılmaz ve Milletvekili Bayram Özçelik başta olmak üzere çok sayıda isim katıldı.

2006 Yılında kurulan ve o günden bu yana emin adımlarla büyüyen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Teknokent, Cami ve Kütüphane binalarını kullanıma açmaya hazırlanırken, dev bir spor kompleksinin de temellerini atmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapılması için talimat verdiği MAKÜ Spor Kompleksi, Sporcu Eğitim ve Kamp Merkezinin yapım ihalesini alan firmayla MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz imzalarını düzenlenen basın toplantısında attılar. Törene Vali Şerif Yılmaz ve Milletvekili Bayram Özçelik’in yanısıra çok sayıda STK temsilcisi katıldı.
Tesisle ilgili hazırlanan video gösteriminde, alanın 42 Bin m2 kapalı bölümü olacağı, 10 Bin kişilik stadyumla ulusal ve uluslararası birçok braşta düzenlenecek spor müsabakalarına ev sahipliği yapabileceği, 100 kişilik otele sahip olacağı ve profesyonal takımların kamp alanı olarak kullanabileceği duyuruldu.
Vali Yılmaz; Bizi heyecanlandıran bir proje
Proje tanıtım toplantısı ve imza töreninde konuşan Vali Şerif Yılmaz, “Bizi heyecanlandıran bir projenin imza törenindeyiz” deyip, Burdur’un tarihini değiştirecek çok önemli bir projenin temelinin atıldığını söyledi. En büyük sorunların, devlet büyüklerinin Burdur’a geldikleri zaman çözüldüğünü vurgulayan Vali Yılmaz, “Devlet büyükleri geldiğinde isteklerimi söyleme, sorunları yerinde gösterme imkanı oluyor. İnsan odaklı hizmet anlayışıyla ne ihtiyaç varsa ona destek olunuyor” sözleriyle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı hemşehrimiz Ayşen Gürcan’ın son dönemde Burdur’a yaptıkları desteklere işaret etti.
Burdur’un bütün branşlarda önemli bir cazibe merkezi olabilecek spor kompleksine kavuştuğu, kompleksle Burdur’un önemli bir spor merkezi olacağını vurgulayan Vali Şerif Yılmaz, 82 Milyon TL’ye mal olacak projeyi “Bu parayı verin” diyerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığını ifade etti.
Milletvekili Özçelik; MAKÜ vites yükseltiyor
Milletvekili Bayram Özçelik ise yaptığı konuşmada, “2006 Yılında çıkılan yolda, TBMM’nin ilk 15 üniversite içine giren MAKÜ, sağlıklı büyümesini sürürüyor ve bu sürede vites yüksetlmeye devam ediyor. Kurulduğu günden bu yana üniversitenin şehre uzak olduğuna dair eleştiriler alıyoruz. Ulaşım sorunun çözülüp, ulaşımla ilgili bütün yolları deneyip, şehre uzak olmadığını göstermeliyiz. Bunlarla birlikte yol boyunca tesisler ve konutlar inşa etmeliyiz. Cumhurbaşkanımızın paylaştığı ‘Kampüs Şehir’ için Burdur çok avantajlı. Her mahallemizde üniversitemizin çeşitli birimleri açılabilir.” dedi.
Rektör; Şehre yönelen üniversite oluyoruz
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörlüğüne adaylık sürecimde, “Şehrine, kentine yönelen bir üniversite ortaya koyacağız” diyerek yola çıktığını, son 2 yılda çok hızlı bir şekilde daha önce başlayan projelerin tamamlanmasına yapılan çalışmalara ve emeklere ağırlık vererek çalıştıklarını ifade eden Rektör Adem Korkmaz, kampüs içinde yapılan bazı çalışmalarla birlikte yeni fakültelerin devam eden süreçlerini aktarıp bu yıl kontenjanın 11 Bini bulduğunu söyledi ve “Hayvancılık konusuna odaklanmıştık, bu konuda pilot üniversite seçilmeden öncede çalışmalarımızı STK’larla birlikte yapıyorduk. 15 Temmuz’dan sonra kurumlarda duraklama süreci olduğu ama çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hayvan hastalıkları tanı merkezimizinde açılışını yaptık. İlk defa MAKÜ, Sagalassos kazısında yer alıyor. Ayrıca Sayın valimizin başkanlığında Burdur Gelişim Planına başladık.” dedi.
Milli bir meseleye el attık
Konuşmasında, spor kompleksiyle ilgili bazı bilgileri paylaşan Rektör Korkmaz, “ Spor Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Turizm Yüksekokolu bu projenin uygulanmasında doğrudan görev alıyor. Ana unsur Spor Bilimleri Fakültesi gibi olsa da buraya gelecek takımlar birden fazla hizmeti aynı anda alabilecekler. Üniversite ve Burdur sosyal tesisleşme anlamında önemli bir altyapıyı kazanmış oluyor. Sadece akademiye değil, bölge sporuna katkı verecek bir proje. Turizmde bir çeşitlilik katacak. Özellikle yaz aylarında Antalya çok sıcak olduğu için takımlar daha serin yerleri ve çok yüksek bedellerle Avrupa’ya gitmek zorunda kalıyorlar. Burada milli bir meseleye de katkı vermiş olacağız. Projemiz her ne kadar 2 komplekten oluşuyor gibi görünse de yüzme huvuzumuzla entegre olacak.” dedi.
15 Temmuz vurgusu
Vali Şerif Yılmaz, Milletvekili Bayram Özçelik ve MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, konuşmalarında 15 Temmuz’da Fettullahçı Teröristlerin gerçekleştirmeye çalıştığı hain darbe girişimini kınayıp, bazı bilgileri ve görüşlerini paylaştıktan sonra, saldırının 1. yılında şehitleri ve gazileri saygıyla andıklarını vurguladılar.
Bahtiyar Turan

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın