Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengizle, çalışma yapılan alanlarda söyleşi yaptık. Çalışma alanlarını gezerken, Başkan Ercengiz çalışmaları denetleyip, yapılacaklara ilişkin talimatlar verirken, bir taraftan da sorularımızı cevaplayıp, yapılanlar ve yapılacaklar hakkında bilgi verdi. Söyleşi yaptığımız gezide ilk durağımız, Salı Pazarı alanı oldu. Salı Pazarı esnafı yıllardır, Salı Pazarı çatısının güneşi yansıtması ve bu nedenle, yaz günlerinde pazar alanının aşırı sıcak olmasından şikayet ediyordu. Başkan Ercengiz'in talimatıyla Salı Pazarında, pazarın üstünün güneş geçirmeyecek bir malzeme kapatılması çalışması yapan ekiplerin yanına geldik.
Başkan Ercengiz, çalışmalara ilişkin görüşlerini belirtip, çalışma yapanların görüşlerini alırken, çalışma esnasında iş güvenliğinin sağlanması için, bütün önlemlerin eksizsiz alınması talimatı verdi.
Uzay Çatı'da Güneş Perdesi

Hasan Türkel : Başkanım, Salı Pazarı'nda, Uzay Çatı tavanının şeffaf bölümlerinin kapatılmasında amaç nedir?
Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz : Uzay Çatı'nın şeffaf bölümleri güneş ışınlarını, dolayısı ile ısıyı geçiriyor. Buda Pazar esnafını ve alıcıları rahatsız ediyor. Bunu önlemek için, tamamen kendi imkanlarımızla yapabileceğimiz bir çalışmayla, Uzay Çatı'da şeffaf bölümleri file ile perdeleyip, pazarcıların ve alıcıların güneş ısısından etkilenmelerini önleyeceğiz.
Köprübaşındaki çalışma Arasta Köprüsü altında da devam edecek
H.T.: Köprübaşı'nın üst bölümünde yapılan çalışma, havuz, kamelya, oturma grupları, çay ocağı; vatandaşların beğenisini kazandı. Burada, sadece ilçelere, köylere gidecek yolcular değil, çevre mahallelerden insanlarda gelip oturarak, dinleniyor çaylarını içiyorlar.
A.O.E.: Evet, Çayboyu'ndaki son düzenleme vatandaştan önemli ilgi gördü. Bu alanda, günün her saatinde oturup dinlenenleri,, sohbet ederek vakit geçirenleri görebilirsiniz. Biz bu çalışmayı, Arasta Köprüsü'nün altındaki bölümede uygulayacağız. Bu düzenleme için, orada oturanların, işyeri olan esnafların talebi de oldu.
H.T.: Köprübaşı Kavşağı'nda düzenleme çalışmaları sürüyor. Acil Yolu olarakta bilinen, Bayar Sokak'a Köprübaşı'ndan giriş kapandı. Kavşakta yapılan çalışmalar tamamlandığında görüntü, sonuç, avantaj ne olacak?
A.O.E.: Köprübaşı'nda yapılan çalışma, tamamen Pamukkale Üniversitesi'nce yapılan araştırma ve yönlendirmenin sonucudur. Pamukkale Üniversitesi 8 aydır ilimizde, bu kavşakta simülasyon çalışmaları yaptı. İnsansız hava araçları ile trafik akışı, araş sayısı, trafik akış yönleri ve daha başka alanlarda ölçümler yaptı, veri elde etti. Bu çalışmalar sonrası, Kavşak'ta nasıl bir düzenleme yapılması gerektiği belirlendi. Biz bu tesbit üzerinden düzenleme yapıyoruz. Pamukkale Üniversitesi'nin tesbitine göre, yeni düzenleme alanda %36'lık, yani üçte birlik bir iyileşme sağlayacak. Kavşak rahatlayacak, çağdaş kent kavşağı oluşacak. Kavşağa yerleştirilen kameralar, yapay zeka ile trafik ışıklarının yönetilmesini, trafik yoğunluğuna göre yönlendirilmesini sağlayacak. Bu çalışmalarda arkamızda üniversite var, yapılan çalışmalar tümüyle bilimsel donelerle yürütülmekte.
Köprübaşında Huzur ve Barış mesajı
H.T.: Bu arada vatandaşların ilgisini çeken, yarı şeffaf örtüsü henüz açılmamış bir heykel var kavşakta.
A.O.E.: Evet kavşakta çalışma yaparken, ülkenin içinde bulunduğu duruma yönelik bir mesaj, Huzur ve Barış mesajı verelim istedik. Kadın, çocuk ve güvercin teması, barış ve huzur dileğimizi yansıtıyor. Ülkede sanata yönelik negatif bakışlar, azda olsa ilimizde de görülebiliyor. Burdur'u sembolize eden birşeyler olsaydı diyenlerde oluyor. Hepsini dikkate alıyoruz tabi. Ama ülkeninde, Burdur'unda şimdi en çok huzur ve barışa ihtiyacı var.
H.T.: Acil yolu niye kapatıldı soruları var.
A.O.E.: Acil Yolu diye birşey yok aslında. Bu uydurma bir terim. Acil yolu diye nitelenen Bayar Sokak, yedi kavşakla kesişiyor. Bu sokak nasıl acil yolu olabilir. Pamukkale Üniversitesi'nin verileri ve yönlendirmesi doğrultusunda, Bayar Sokak girişi yeniden düzenlendi. Ambulanslar Acil'e İnönü Bulvarı üzerinden, daha kısa zamanda ve daha az risk alarak ulaşacak. Doğrudan Acil girişine yönelecek, hastanın daha çabuk ve daha risksiz bir şekilde tedaviye alınması sağlanacak. Düşünün böylesi ulaşımlarda hasta için saniyeler önemli. 1,5 dakikalık bir gecikme beyin ölümüne, kalp durmasına yol açabiliyor. Biz İnönü Bulvarından ulaşımla yolu kısalttık. Riski azalttık. Hastaya zaman kazandırma imkanı oluşturduk.
Hizmet kampüsü hem hizmete, hem hizmet ürtenlerin ihtiyacına cevap veriyor
H.T.: Mezarlık yeni düzenleme ile daha yeşil bir görüntüye kavuştu.
A.O.E.: Mezarlıkta 5000 fidan dikimi yapıldı. Fidanlar büyüdükçe mezarlığın havası tümüyle değişecek.
H.T.: Hizmet kampüsü bölgenin en büyük hizmet kampüsü olarak lansedildi.
A.O.E.: Evet bize göre öyle. Bundan daha önemlisi, Hizmet Kampüsü hem hizmet üretmek hemde hizmet üretenlerin ihtiyaçlarını karşılayıp, hizmet kalitesini artırmak açısından tam donanımlı bir kampüs oldu diyebilirim. Kampüste, revir, mescit, sosyal tesis mevcut. Sosyal tesise yakın zamanda spor aletleri de gelecek. Kampüste çalışanlar bu hizmetten istedikleri gibi yararlanabilecekler. Sosyal tesisde 600 sandalye mevcut. Personelimiz bu salonu özel günler için de kullanabilecek.
Çalışanlarımız bizim için değerli
H.T.: Hizmet kampüsü işlevsellik yanında, görünüm olarakta çok güzel. Hem hizmetin üretilmesi hem hizmet üretenlerin konforunun sağlanması için gerekenler yapılmış gibi göranüyor.
A.O.E.: Kampüste 24 saat sıcak su mevcut. Çalışanlarımız bizim için değerli, onların konforunu dahada artırma hedefimiz var. Burdur için çalışan işçilerimiz elbette bizim için değerli. Kampüste Fen işleri, Park Bahçeler, su Kanalizasyon işlerinin çalışma alanları var. Kampüste bir ilki gerçekleştirip, yangına dayanıklı arşivler oluşturduk. Arşivlerimiz aynı zamanda güvenli ve kullanım kolaylığı var. Son 10 yıllık çalışmalar bu arşivde bire bir mevcut. Arşivlerimiz en modern sistemle oluşturuldu.
Kampüste büro hizmetleri görenlerin ferah, rahat çalışma ortamları var. Müdürlerimizin makamları var. Gerektiğinde kullanılan eğitim salonları var. Ayrıca toplantı salonu var. Başkan yardımcılarımız içinde kampüste düzenleme yaptığımızda, gerektiğinde kampüs tüm belediye çalışmalarının yürütülebildiği bir yapı haline gelmiş olacak. Personel için oluşturduğumuz yeşil alanlar var. Yeşil Alanın tam karşısına Burdur Belediyesi yazısı yerleştirilecek.
Ahşap, metal üretim tümüyle atölyelerimizde yapılıyor
H.T.: Görünen yapılar, eski atölye şartları ile mukayase edildiğinde devasa büyüklükte. Dolayısı ile buralarda üretimde o ölçüde artımıştır.
A.O.E.: Burada 4 büyük atölye ve depolar var. Oturma grupları, mobilyalar, metal işleri, bu metal ve marangoz atölyesinde imal ediliyor. Ayrıca boya atölyesi var. Belediyemize ait araçların bakım ve onarımlarının yapıldığı kadememiz var. Fen İşleri, Park Bahçeler bünyesinde ihtiyaç duyulan hemen herşey, metal ve ahşap malzeme satın alınarak, bu atölyelerde imal edilerek, maliyetler çok ucuza getiriliyor. Kapalı, yarı açık duraklarımız, parklarda, Köprübaşı'nda ve İstasyon Caddesi'nde vatandaşın gözüne hitap eden, kullanımına tahsis edilen şeyler bu atölyelerde imal ediliyor. Mezarlık yolunda yapılan kaldırımlardaki ışıklandırma güneş enerji sisteminden sağlanıyor. Kaldırımlardaki ağaçlandırma görüntüyü değiştirdi.
H.T.: Cem Seymen Televizyonda tarımsal, hayvansal üretimin teşvik edilmesi için kooperatiflerin güçlenmesi, belediyelerin kooperatiflere destek olması gerektiğini söyleyip, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Bademli Köyü Kooperatifinin dayanışmasını örnek gösteriyor.
A.O.E.: O çok örnek ve başarılı bir çalışma. Biz uzun zamandır, süt süt ürünleri, nar, fasulye üretimine dikkat çekmek için çalışma yürütüyoruz. Süt ürüleri imal ettirerek, yoksul vatandaşlarımıza peynir, yoğurt dağıttık. Nar dağıttık. Şimdi fasulyede üreteci ile tüketici arasındaki aracıları azaltıp, üreticinin gelirini artırmasını, tüketicinin de fasulyeyi daha ucuza almasını sağlamaya çalışıyoruz. Şimdi ortalama olarak, fasülye üreticiden 1,5 TL'ye alınıp, tüketiciye 7,5 TL'ye satılıyor. Biz fasülyenin üreticiden 2 Tl'ye alınması, tüketiciye 4 TL'den ulaşması'nın formülünü arıyoruz.
H.T.: Atatürk Mahallesi ile birlikte çevre mahallelere hizmet verecek düğün salonu, ve market binası tamamlandığına önemli bir talebi karşılayacak.
A.O.E.: Biz düğün salonu ve market binası için ihale şartnamesinde 300 gün öngördük. Ancak yüklenici firma 200 günde bitirebileceğini söyledi. Düğün salonu 700 kişiye masa düzeniyle hizmet verebilecek. Tabi bunun yanında bir düğün salonunda olması gereken hertürlü modern hizmet bu düğün salonunda da olacak. Ayrıca bu salon konferans salonu olarakta hizmet verebilecek. Market binası 1500 metre kare taban bölümü, 1500 metrekare bodrumu ile toplamda 3000 metrakarelik bir alanda hizmet verecek şekilde yapılıyor.
Göldeki çekilme tehlikeli boyutlarda
H.T.: Bu arada göle çok yaklaşmışken, Burdur Gölü'ndeki çekilmenin çok tehlikeli boyutlara geldiğini biliyoruz. Bu konuda neler söylersiniz.
A.O.E.: Biz bu konuda ciddi ve etkileyici çalışmalar yapıyoruz. Göstermelik çalışmalardan yana değiliz. Halk plajında yaptığımız çalışmalarla yüzlerce, binlerce insanın göle yaklaşmasını sağladık, yakın zamanda Halk Plajı'nda bisiklet yolu, paten pisti ve yürüyüş yolları oluşturacağız. Göle girmek isteyenler için duş ve kabinler var. Biz halkın Burdur Gölü'nü sahiplenmesi için çalışıyoruz. Bu alanda, halk plajının eski haliyle şimdiki hali mukayese edildiğinde ne kadar yol alınıp başarılı olduğumuz ortada.
Piribaşlar Evi Kent Müzesi olacak
H.T.: Derviş Mehmet Paşa Kütüphanesi avlusu yeşil alanları, oturma grupları ile çok güzel görünüyor. Bu arada Piribaşlar Evi'nin kullanımına yönelip bir çalışma var mı
Piribaşlar Evi'ni bir kent müzesi haline getirme çalışmamız var. Eskişehir Belediyesince, , Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü'nde bu yönde yapılan çalışmaları araştırıyoruz. Beypazarı'nda yapılan çalışmaları inceliyoruz. Buralardan edindiğimiz verilerle, Piribaşlar Evi'ni Kent belleği müzesi haline getireceğiz.
H.T.: Susamlık'ta yeni bir düzenleme olacak mı?
A.O.E.: Susamlıkta yap işlet modeli ile otel yapılması talebimizi yeniledik. Burdur'un böyle bir çok işlevsel bir otele ihtiyacı var.
H.T.: Halk Plajı gülleri, yeşil alanları, hizmet veren tesisleri ile şehrimizi bu alanda diğer şehirlere örnek bir hale getirdi diyebilirmiyiz?
A.O.E.: Böylesi bir çalışmayı, kendi imkanlarımızla oluşturmak, elbette örnek bir çalışma, Bu gülleri başka illerde bulmak pek kolay değil.
(Devamı 7'de)
(6'sayfanın devamı)
Keşke bu çalışmalarımızla birlikte göldeki çekilmede durmuş olsa. Ama ne yazık ki durmuyor. İskele yapıldığında ayaklar su içindeydi şimdi kupkuru kaldı.
Anayasalar ayrışma değil uzlaşma metinleri olmalı
H.T.: Anayasa Referandumu'nda ortaya çıkan manzara ülkenin bu konuda tam ortadan ikiye bölündüğünü gösteriyor.
A.O.E.: Referandum sürecinde çalışmalar, tercihler, istekler üzerinden değil, kutuplaşma üzerinden yürütüldü. Oysa Anayasalar ayrışma, çelişme değil uzlaşma metinleri olmalıdır. Referandum sürecinde Anayasa metninde ne olup olmadığına bakılmadan, kim hayır diyor, kim evet diyor bakışı ile davranıldı. Halbuki süreçte tartışmalar metin üzerinde yapılabilmeliydi. Ortaya %49 – 51 sonucu çıktığı söylendi. Ama bence önemli olan, sonuçtan ziyade toplumun konuya bakışı, tavrı genel kabul görüp görmediğidir. Sandık ortadan kalktıktan sonra, tartışmaların bitip bitmemesidir beni ilgilendiren. Tartışma bitmiyorsa, bir yerde bir sıkıntı vardır. Halbuki Anayasa metni, İktidar Partisi tarafından genel kabul görecek bir hale getirilmeliydi. Örnek olarak bakıldığında, Zeytin alanları konusu, toplu refleksin, duyarlılığın etkisini ortaya koymakta sağlanan başarıdır. Bu arada muhalefette herşeye şüpheci bakmak yerine, siyasi ayrılıkları ön plana çıkarmak yerine ortaya gelen konu üzerinden çalışma yürütmelidir.
H.T.: Yerel açıdan bir değerlendirme yaparsanız?
A.O.E.: Göreve gelmemizden bu yana siyasi fark gözetmedik. Siyasi düşünce ayrılıklarına zenginlik olarak baktık. Hizmet üretiminde, çalışmalarda, ayırımcı bir anlayış içinde olmadık. Bu arada Anayasa Referandumu öncesinde sahaya güvenilir bir yapı ile gittik. Hayır çalışması yürüttük. Yürüttüğümüz çalışmanın etki gücü yüksek oldu ve sandık sonuçlarına yansıdı. Kampanyaya siyasi olarak değil, herkesi kucaklayan dille gidilmesi etkili oldu. "AKP'nin değil vatandaşın anayasası" mesajıda etkili oldu.
H.T.: Gelinen noktada AB'ye aday değil, AB'ye cephe alan bir görüntü veriliyor. bu konuyu nasıl değerlendirirsiniz.
A.O.E.: Ne söylenirse söylensin, ne olursa olsun AB'ye adayız. Cumhurbaşkanı Erdoğan "AB konusunda referandum sürecinde yapılanlar orda kalmalı" dedi. Bencede öyle olmalı. AB Çağdaş, Uygar hizmetler çizgisi olarak görülmelidir. Biz milli gelirimizi dilenen rakama ulaştırır, yargıda, sağlıkta, sosyal güvenlikte, eğitimde iyi bir seviyeye gelirsek doğru yoldayız demektir. AB ile ulaşmak istediğimiz de bu değil mi? İngiltere niye çekildi. AB'ye ihtiyacı yok. Onun ülke standartları AB hedefleri ile zaten uyumlu.
2019 seçimlerine iyi bir çalışma yürütülerek belirlenmiş bir yol ile gitmeliyiz.
Referanduma giderken eveti savunanlar, Erdoğan'ın ismi üzerinden onun kurduğu Türkiye için çalıştılar. Zaten kendi içlerinde alternatif yok. Ülkemizde sistem, kişilerden, isimlerden, ideolojilerden arındırılmış olmalı. Bakın Amerika'da, Başkan Trump yargılanıyorsa, çıkarmak istediği kanunlar, göreve getirmek istediği kişiler geri döndürülüyorsa, demek ki sistem çalışıyor. Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu bu yöndeki kaygılarını sürekli dile getiriyor. Neydi Mustafa Kemal Atatürk'ün barış söylemi? Yurtta barış, dünyada barış. Bu bizim 100 yıl önce koyulmuş hedefimiz. 35 yıldır teröre bir çözüm bulunamadı. 35 yılda tetörle mücadelede harcanan para, ülkenin kalkınmasına harcansa, Türkiye bugün, sadece ekonomide değil, her açıdan başka bir ülke olabilirdi. 50 yıldır ülkemiz üzerinde oynanan oyunlarla Fetö yada başka sorunlar, tehlikeler yaratıldı. Vatandaş artık, huzurlu bir yaşam istiyor. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu toplumsal uzlaşmanın lideri olduğunu gösterdi. Bunu sürdürmeli. Biz yerelde Sosyal Demokrat ilkelerle, her yurttaşa eşit hizmet götürüyoruz. Dolayısı ile kavga, gerginlik azalıyor. Biz belediyecilik alanında, bunu gösteriyoruz. Eşit hizmet, hangi görüşten olursa olsun vatandaşın hizmeti benimsemesini, saygı duymasını sağlıyor. Tabi bu arada özellikle sosyal medyadan suçlamalar, yanlış yönlendirmeler olabiliyor. Halbuki doğru bilgilerle yapılacak eleştiriler herkesi doğruya götürecektir. Ama yanlış bilgilerdirmeler vatandaşı yanlış yönlendiriyor. Bizde olabildiğince yanlış bilgilendirmelerin önünü kesip doğruları ortaya koyma gayretindeyiz.
H.T.: Başkanım çok geniş alanlı söyleşi için teşekkür ediyorum.
A.O.E.: Ben teşekkür ederim.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın