Düğün salonumuz bittiğinde Burdur’a hizmet verecek - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Düğün salonumuz bittiğinde Burdur’a hizmet verecek

Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Nevruz Gökçüoğlu, 9 Yıldır Yılan Hikayesine dönen Düğün Salonu Projesinin ayrıntılarını gazetemize anlattı. 2008 Yılında başlayan Düğün Salonu inşaatının 2009 Yılında mühürlendiğini, seçimleri kaybetmesiyle alanın 6 Yıl depo olarak kullanıldığını paylaşan Gökçüoğlu, “2015 Yılında yeniden başkan seçilince kolları sıvadım ve düğün salonunun kaldığı yerden devam etmesi için çalışmalara başladım. Ruhsatımızı ve müteahhitlik belgemizi aldık, kredimizin onaylanması bekliyoruz. Onay geldikten sonra yaklaşık 3 Ayda düğün salonumuz hizmete açılacak.” dedi.

Düğün Salonu inşaatının tamamlanmasıyla birlikte yaklaşık 5 Bin m2’lik bir alanı halkın hizmetine açacaklarını belirten Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Nevruz Gökçüoğlu, “Düğün Salonumuzla birlikte, ayrı bir yemekhane, çocuk oyun parkı, çay bahçesi tarzında bir alan, otopark ve kır düğün salonu hizmete açılacak. Düğün salonumuz, konferans, kongre ve konserler için de kullanılabilecek.” diyerek, çalışmanın ayrıntılarını paylaştı.
Ruhsatımızı Ercengiz’den aldık
Düğün Salonu İnşaatının 2008 Yılında temelini atıp çatılarını yaptıktan sonra ruhsatsız olduğu gerekçesiyle mühürlendiğini hatırlatan Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Nevruz Gökçüoğlu, “Burdaki sosyal tesisler, Sanayi Camisi dahil hiçbirinin ruhsatları yoktur. O dönem Burdur Belediyesinin yetkilileriyle görüşerek, bize yardımcı oldular başladık, sonra da mühürlendi. Buranın kaba inşaatı 2009 Yerel Seçimlerinin olduğu dönem bitti. Aynı yıl ben kooperatif başkanlığını kaybettikten sonra 2015’e kadar alan depo olarak kullanıldı. 2015’te kooperatif başkanlığına yeniden seçilince kolları sıvadım ve düğün salonunun kaldığı yerden devam etmesi için çalışmalara başladım. Bu dönemde genel kuruldan kredi çekme yetkisi aldık. Bankalar, Düğün Salonu inşaatının ruhsata tabi olmadığı sürece kredi veremeyeceklerini söylediler. Buranın ruhsatını almak için de 1 yıl uğraştık. 3-4 aylık bir uğraşın sonra ruhsat çalışmasına başladık. Bu süre içinde de kooperatifimize müteahhitlik belgesi aldık. Eğer kooperatifimize müteahhitlik belgesi almasaydık, yaptığımız düğün salonunu bir müteahhite vermek zorunda kalacaktık, bize kestiği faturalarla yaklaşık 150-200 Bin TL ekstra vergi giderimiz olacaktı. Yapı kullanım izin belgesini almak için de belediye 53 Bin TL harç parası çıkardı. Bunu da 2003-2009 yılları arasındaki başkanlık dönemimdeki tecrübelerimin sayesinde ödemeden işlerimizi çözdük. Daha önceki başkanlık dönemimde 5 yıl emlak vergileriyle harçları ödemedik. Şimdi ki işlemlerimizde 53 Bin TL Harç parası çıkınca, gerekli araştırmaları yaptık ve belediyeye bu harçlardan muhaf olduğumuza dair dilekçemizi sunduk. Belediyeden gerekli belgeleri istediler, onları da tamamladık ve kamuoyununda bildiği gibi ruhsatımızı Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’in elinden aldık.” dedi.
3 ayda bitecek
800 Bin TL’lik kredi için başvuru yaptıklarını, başvurdukları bankanın genel müdürlüğünden onay beklediklerini açıklayan Gökçüoğlu, kredinin büyük ihtimalle çıkacağını, temkinli davranmak için ihale sürecini kredinin onaylanmasının ardından başlatacaklarını iletip, “Kredi onaylandıktan sonra ihaleye çıkacağız ve ihaleyi alan firma yaklaşık 3 ay içinde anahtar teslim düğün salonumuzu bitirecek. Burdur’a yakışan bir düğün salonu yapmayı amaçlıyoruz. Bunun dışında da konferans, kongre, çeşitli toplantılar ve konserlerde de düğün salonumuz hizmette olabilecek.” sözleriyle, bazı ayrıntıları paylaştı.
Esnaf bir abimiz ufkumuzu açtı
Düğün Salonu projesine başlama hikayelerini de paylaşan Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Nevruz Gökçüoğlu, “Burdurlu olmadığı için Burdur’da fazla çevresi olmayan Ahmet Şahin ismindeki bir esnaf abimiz, toplantı ve yemekhane olarak kullandığımız salonda düğün yapmak istediğini söyledi. Kendisi bize ufuk açtı. Akdeniz Sanayi Sitesi, Isparta Gülpetek Sanayi Sitesi gibi çevre illerimizde ve Türkiye’nin başka şehirlerindeki sanayi sitelerinde düğün salonları hep var. Sonra çalışmalarımıza, araştırmalarımıza başladık ve 2008 yılında düğün salonumuzun temelini attık” deyip, düğün salonunun koorepatif ortağı esnaflara %30 indirimli olacağını vurguladı.
Yemekhanesi, düğün salonu, parkı olacak
Gökçüoğlu, “Çoğu düğünlerde yemek başka bir mekanda, balo başka bir mekanda oluyor. Bizim yemek salonumuz ayrı, balo için düğün alanımız ayrı olacak. Bunun dışında da kooperatifimizin önündeki bahçeyi de düzenleyip yazın kır düğün salonu olarak hizmete açacağız. Otopark, çocuk oyun parkı, çay bahçesi tarzında oturma alanlarıda kurulacak. Bu alan 5 Bin m2’ye oturuyor. Burdur’da düğün salonu gerçekten büyük bir ihtiyaç. Haftada bir iki kişi bizi arayıp düğün salonu ne zaman bitecek diye soruyor. Bir arkadaşımız ismini yazdırmış, ‘Biterse düğünümü yapayım, bitmezse yemeğimi orada vereyim’ demiş. Biz bir an önce kredinin onaylanıp çalışmayarın başlamasını ve düğün salonumuzun hizmete açılmasını istiyoruz.” dedi.
Her türlü organizasyonda hizmet verebilecek
Düğün salonu için çekilen kredinin 7-8 yılda kapatılıp, kooperatife gelir kapısı açılacağı gibi, Burdur’a da büyük bir yatırım sağlanmış olacağını ifade eden Başkan Gökçüoğlu, “Düğün salonumuz, sanayi esnafımıza olduğu kadar, Burdur Halkına da büyük ölçüde hizmet verecek. Salonumuz, masalı organizasyonlar ve yemeklerde ortalama 600 kişi alabilir. Bu sayı masalar biraz sıkıştırıldığında 800 Kişiye ulaştırılabilir. Konferanslarda masaları kaldırınca sandalyelerle yaklaşık 1000 kişi, konserlerde ise 2 Bin 500-3 Bin kişiyi ağırlayabiliriz. Bunların dışında 300 kişilik yemek salonumuz olacak, ayrıca kır düğünü yapmak isteyenlere de bahçemizde de yapacağımız düzenlemeyle hizmet vereceğiz. Otoparkımız olacak, çocuk parkımız, düğünde yemeğini yiyenlerin oturup çayını içebileceği ayrı bir park yapacağız, havuzuyla ağaçlandırmalarıyla güzel bir alan olacak.” diyerek düşücelerini paylaştı.
Bahtiyar Turan

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın