CHP’den Kılıçdaroğlu’na destek eylemi; Direne direne kazanacağız

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Ankara’dan İstanbul’a kadar başlattığı Adalet Yürüyüşüne destek vermek için Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen CHP’liler, oturma eylemi yaptılar.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından önceki gün Ankara’dan İstanbul’a kadar Adalet Yürüyüşü başlatmıştı. Kılıçdaroğlu’nun başlattığı yürüyüşün 2. Gününde, CHP’liler Cumhuriyet Meydanı’nda “Adalet” yazısı dövizler taşıyarak oturma eylemi yaptılar. Eyleme Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’de destek verdi. Oturma eylemi boyunca partililer “Direne direne kazanacağız; Adalet, Adalet, Adalet” sloganları attılar.
Cumhuriyet Meydanı’ndaki oturma eylemi öncesi basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı Barış Ayten, Kılıçdaroğlu’nun “Eğer bir bedel ödenecek ise önce biz ödeyeceğiz” sözünü hatırlatıp, Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasını muhaliflere yönelik bir gözdağı olarak değerlendirdi. Ayten, “Bu gözdağından biz korkar mıyız? Bu gözdağından biz yılar mıyız? Bir kez daha yüksek sesle hatırlatalım. Biz Kuvai Milliye’nin devamıyız; Biz Mustafa Kemal’in neferi, Cumhuriyetin bekçileriyiz; Tarihte olduğu gibi ne sizlere ne de sizin uygulayacağınız faşizme boyun eğmeyiz. Bu kararı verenler, bu karanın altında kalacaklardır.” diyerek, tepkisini sertleştirdi.

Cumhuriyet Meydanı’nda CHP Lideri Kılıçdaroğlu’ne destek için düzenlenen oturma eylemi öncesi basın açıklaması yapan İl Başkanı Barış Ayten, “Adaleti mumla aradığımız günlerdeyiz. Bugün mumla aradığımız adalet için meydanlardayız. Sözlerime başlarken, ‘Eğer bir bedel ödenecek ise önce biz ödeyeceğiz’ diyerek, adalet için, özgürlük için Ankara’dan İstanbul’a adalet yürüyüşü başlatan, şuan elinde ‘Adalet’ yazısı ile yollarda olan genel başkanımızı selamlıyorum.
Bugün ortaya çıkan tablo 20 Temmuz darbesinin ortaya çıkardığı tablodur. Asıl suçluların yargılanmadığı, masum insanların, gerçekleri söyleyenlerin ve muhaliflerin hapsedildiği bir süreci yaşıyoruz.
İstanbul Milletvekilimiz Enis Berberoğlu, yıllarını medyaya ve cumhuriyetin değerlerine adamış bir gazeteci, aynı zamanda ahlaklı Atatürkçü bir milletvekilidir. Somut hiçbir delil olmaksızın 25 Yıl hapse mahkum edildi. Bu tutuklama kararı, Hayır Bloğunda olan, demokrasi ve cumhuriyet değerleri yaşasın diyenlere bir gözdağıdır. Bu karar, Atatürk devrimlerinin ve Atatürk Cumhuriyetinin yılmaz savunucusu Cumhuriyet Halk Partisine bir gözdağıdır, bu karar; Faşizmin yurtseverlere bir gözdağıdır. Bu gözdağından biz korkar mıyız? Bu gözdağından biz yılar mıyız?
Bir kez daha yüksek sesle hatırlatalım. Biz Kuvai Milliye’nin devamıyız. Biz Mustafa Kemal’in neferi, Cumhuriyetin bekçileriyiz. Tarihte olduğu gibi ne sizlere ne de sizin uygulayacağınız faşizme boyun eğmeyiz. Bu kararı verenler, bu karanın altında kalacaklardır.
Türkiye basın özgürlüğünde son sıralarda yerini almışken, gazeteciler aydınlar cezaevlerine atılmışken, demokrasinin zerresi ülkemizde kalmamışken, darbecileri bu nktaya getirenler, sokaklarda tankları yürütüp gökyüzünden savaş uçaklarının bombalar atmasına sebep olanlar ve Pensilvanya’ya gidip FETÖ’nün elini eteğini öpüp, hatıra fotoğrafı çektirenler sokaklarda gezerken, yürütmenin talimatıyla milletvekilimizi tutuklayanların gözdağı beyhudedir. Çünkü mahkeme kararlarının meşruluğu, kamu vicdanındaki karşılığı ile doğru orantılıdır.
Bağımsız yargının gücüne dayanmayan adalet aciz, atalete dayanmayan yargı zalimdir. Muhalif milletvekillerini hepse atmak, ‘Ben bu ülkeyi yakmak istiyorum’ demektir. Adaletsizliğe itiraz eden değil, adaleti yok eden sorumludur. Tarih bunu hep böyle yazmıştır. Sayın Genel başkanımız bir meşale yakmış ve direnişi başlatmıştır. Yurdun her yerinde en başta biz Cumhuriyet Halk Partililer olmak üzere tüm yurtseverler, adalet için özgürlük için direneceğiz ve AKP Faşizmini alaşağı edeceğiz.” dedi.
Ayten’in açıklamasının ardından Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz başta olmak üzere partileler 1 saat oturma eylemi yaptılar.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın