Cumhuriyet ve Sözcü Gazetelerine yapılan operasyonların ardından, milletvekili Enis Berberoğlu, 'MİT TIR'ları haberi nedeniyle casuslukla suçlanıp 25 yıl hapse çarptırıldı. Anamuhalefet Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Meclis grubunda alınan tarihi bir kararla, Ankara'dan İstanbul'a adalet yürüyüşünü başlattı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlunun açıklamasından sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ait 4 kamyon ile saat 00.15 sıralarında Güvenpark'a bariyerler getirildi. Kamyonlardaki bariyerler indirilerek park çevresine konuldu. Bir sure sonra park çevresine açılan bariyerler toplanarak. kamyona yüklendi.
Yürüyüş saat 11:20'de başladı.

CHP'liler, yürüyüşün başlangıç noktası olan Güvenpark'a sabah saatlerinde gelmeye başladı. "Adalet" yazılı dövizler taşıyan CHP'lilerin, Türk bayrağı ve Mustafa Kemal Atatürk'ü posterleri de taşıdığı görüldü.
Kılıçdaroğlu parka gelişinde basına açıklama yaparak; "'Adalet istiyoruz'
Kendi ülkemizde gazetecilerin, vekillerin hapiste olmasını istemiyoruz. Bir dikta yönetimi ile karşı karşıyayız. Adaletin olmadığı bir ülkede yaşamak istemiyoruz. Bıçak kemiğe dayandı artık, yeter diyoruz. Bunun için yürüyüşümüzü başlatıyoruz. Bu ülke için bedel ödenecekse önce ben ödeyeceğim. Bu yürüyüşümüzün bir siyasal partiyle alakası yok, bu kutlu bir yürüyüş, bir adalet yürüyüşüdür. Hapishaneleri tıka basa olan bir ülkede adalet olmaz. Adalet, adalet, adalet. Bu zorlu kavramının hakkını vermek zorundayız. Herkesin düşüncesine saygılıyız ama herkes yargının bağımsızlığını savunmak zorundayız. Bütün dünya duysun biz dikta yönetimi ile karşı karşıyayız. Biz dikta yönetimi istemiyoruz. Herkes için adalet istiyoruz. Adaletin olmadığı ülkede yaşamak istemiyoruz. Bu yürüyüş adalet yürüyüşüdür. Adalet isteyen herkes bu yürüyüşe katılmalıdır. Adalet,adalet, adalet.... Tüm dünya duysun. Yeter artık! Dikta istemiyoruz. Darbecileri istemiyoruz. 20 Temmuz darbesini yapanları istemiyoruz. Köylüler, işçiler, memurlar için, hepimiz için adalet istiyoruz, herkes için adalet" Dedi
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Ankara'daki eşi ve oğluyla Güvenpark'a doğru yola çıkarken basına yaptığı açıklamada "Adalet Yürüyüşü'ne başlıyorum. Umarım vicdanları sağır olanlar bize duyarlar. Biz gerginlik kavga istemiyoruz, biz hapishanede gazeteciler istemiyoruz. Bunlar bize acı veriyor. Bir bedel ödemek gerekiyorsa o bedeli ben ödeyeceğim demiştim. Şimdi yürüyüşe başlıyorum. Bu yürüyüş son olmayacak." Değerlendirmesi yaptı.
Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan İstanbul'a yapacağı yürüyüşün 28 gün sürmesi bekleniyor. Yol güzergahında CHP'lilerin kurduğu çadırlarda konaklayacak olan Kılıçdaroğlu, günde 18-20 km yürüyecek.
Güvenpark'ta başlayan yürüyüşe, bazı engelli vatandaşlar da tekerlekli sandalyeyle katıldı. Yürüyüşte, "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atıldı. Yürüyüşe katılan bazı vatandaşlar e Atatürk posterleri taşıdı.
yürüyüş nedeniyle Ankara'daki bazı yollar da trafiğe kapatıldı.
Güvenpark ve çevresinde, polis ekipleri tarafından yoğun güvenlik tedbiri alındı. Bomba imha uzmanı ekipleri de Güvenpark ve çevresinde dedektör köpeklerle arama yaptı.
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Enis Berberoğlunun tutuklandığı günün akşamında CNN Türk'te katıldığı programda, yürüyüş yasaklanırsa ne olacak? Sorusuna;
"Gelenler asla provokasyonlara teslim olmayacaklar. Yürüyeceğiz... Adalet için yürüyeceğiz.
Sırtı kalınlar için yürümüyoruz. Onlar için, hakim savcı, hapishane yok... Onların dayıları var, biz garibanlar için yürüyoruz.
Yasaklasınlar... Daha da büyürler... Tüm dünya rezaleti görür.
Bir ülkenin ana muhalefet başkanı yürüyorsa o haberdir. Ha Türkiye'de olmayabilir. Önemli olan benim haklılığım. Ben haklıysam önümde hiçbir engel yoktur. Ben haklıyım." cevabı verdi
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu olağanüstü MYK toplantısının ardından basına yaptığı açıklamada "Değerli basın mensupları, adaleti mumla aradığımız günlerdeyiz. Bugün ortaya çıkan tablo, 20 Temmuz darbesinin ortaya çıkardığı tablodur. Asıl suçluların yargılanmadığı, masum insanların yargılanıp hapsedildiği bir süreci yaşıyoruz. Yasadışı yollardan eğer dışarıya silah götürüyorsa birileri, o kişilerin yargılanması lazım. Ama gün gelecek onlar yargılanacaklar.
Sayın Enis Berberoğlu hepimizin bildiği, hepimizin tanıdığı, yıllarını medya ve medya özgürlüğü için harcayan birisi. Şimdi hiçbir veri ve hiçbir delil olmaksızın 25 yıla mahkum ediliyor. Hangi anlayışla, hangi hukukla? Bunu asla ve asla kabul etmiyoruz. Asla ve asla kabul etmiyoruz. Bu kararı verenler bu kararın altında kalacaklardır. Biz yıllarımızı demokrasi için harcadık, adalet için harcadık. Adalet istiyoruz bu ülkede, demokrasi istiyoruz bu ülkede, düşünce özgürlüğü istiyoruz bu ülkede. 20 Temmuz darbesini yapanlar adaleti yok ettiler, demokrasiyi yok ettiler. Hakim, hakim olmaktan çıktı, gözünü dikmiş saraya nasıl talimat gelecek ve ben öyle karar vereceğim diye. Bunların hiçbirisi hakim değil, hiçbirisi yargı dağıtmıyor. Sadece ve sadece sarayın sopası olma görevini yerine getiriyorlar. İlk kez Türkiye bu kadar ağır bir tabloyla karşı karşıya ilk kez.
Yarın saat 11.00'de Güvenpark'ta olacağım. Elimde sadece bir afiş olacak "ADALET" yazacak üzerinde, adalet! Dünyanın en soylu kavramıdır adalet. Adaletin olmadığı bir ülke mi olur? Adaletin olmadığı bir devlet mi olur? Adaletin olmadığı bir halk mı olur? Devletin temeline dinamit koyuyorlar, devletin temeline, adaletin temeline dinamit koyuyorlar! Yarın 11.00'de Güvenpark'ta olacağım ve yürüyüşümüzü başlatacağız demokrasi bu ülkeye gelinceye kadar, adalet bu ülkeye gelinceye kadar." Demişti.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın